Sofranızdaki Renklerin Anlamı

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Sofranızdaki Renklerin Anlamı
Sofranızdaki Renklerin Anlamı

Sürekli aynı besinleri tüketenlerden misiniz yoksa farklı lezzetlere açık mısınız? Uzmanlar sağlıklı yaşam için tabi ki de her renkten ve çeşitten gıdanın sofranızda bulunması gerektiğini öneriyor. Peki bu renk çeşitlerinin anlamı ve faydaları neler?

KIRMIZI 

Kırmızı renk bitkilerde likopen anlamına gelmekte buda kanser riskini azaltan ve kalp sağlığı açısından faydalı olan antioksidanlar içeriyor demektir. Özellikle prostat kanseri konusunda kırmızı renkli besinler çok olumlu etki göstermekte. Peki bu kırmızı besinler neler?

Kırmızı biber, çilek, kiraz, kırmızı soğan, kızılcık, , vişne, elma, karpuz, kırmızı üzüm, ahududu, domates, pancar gibi..

YEŞİL 

Kansere iyi gelen bir diğer besin grubu rengi de yeşildir. Yeşil renk besinler karotenoid, indol, izosiyanat ve saponinler gibi kanseri önleyici birçok maddeyi içeriğinde barındırdığı için çok faydalıdır.

Ispanak, brokoli, enginar, kuşkonmaz, lahana, avokado, Brüksel lahanası, yeşil çay, maydanoz, nane, kivi, kekik, dereotu gibi besinler faydalı yeşil gıdalar arasındadır.

Besinlerdeki mavi ve mor rengin sebebi antosiyaninlerdir. Hücre hasarlarının önlenmesi ve yaşlanmasını geciktirme özelliğine sahiptir. Ayrıca kanser riskini azaltıp kalp hastalıklarını önlemeye de yardımcı olur.

MAVİ VE MOR 

Kuru üzüm, mor üzüm, yaban mersini, mor lahana, erik, patlıcan, incir, böğürtlen bunlardan bazılarıdır.

SARI VE TURUNCU 

Besinlere sarı ve turuncu rengini veren karotenoidler özellikle göz sağlığı açısından çok faydalıdır.

Kavun, mandalina, portakal, sarı biber, kayısı, şeftali, havuç, muz, ananas, balkabağı, mısır sarı ve turuncu gıdalara örnektir.

BEYAZ VE KAHVERENGİ 

Beyaz renk besinler içerisinde allisin barındırır. Buda antitümör , antibakteriyel ve antiviral özelliğe sahip olduğu anlamına gelmekte.

İçeriğinde beyaz ve kahverengi olan besinler çok iyi bir antioksidandır. Sarımsak, soğan, turp, mantar, karnabahar ve pırasa bunlardan bazılarıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.