Sol Kolda Uyuşma Neyin Habercisidir?

Anasayfa / Sağlık / Sol Kolda Uyuşma Neyin Habercisidir?
Sol Kolda Uyuşma Neyin Habercisidir?

Sol kolda ağrı ve uyuşma nerdeyse birçoğumuzun zaman zaman yaşadığı bir problemdir. Kalbe yakın olduğu için genelde bu ağrı kalp rahatsızlıklarının belirtisi olarak düşünülür. Ancak her zaman tehlikeli bir nedenden kaynaklanmaz. Bazen ağır bir şey taşımanız ya da yoğun ve tempolu bir gün geçirmeniz buna sebep olmuş olabilir.

Sinir sistemi tüm vücutta birbiri ile bağlantılı olduğu için çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle kolda uyuşma yaşanabilir. Sol kola giden sinirlerin hasar görmesi ya da çok ağır bir yük taşımak sol kolda sorunlara neden olabilir. Ancak bazen de sol kol uyuşması boyun fıtığından da kaynaklanıyor olabilir.

Kolunuzdaki sinirlerin zedelenmesi ile kaslarınızda ve kemiklerinizde ağrı ve uyuşma hissedilir. Bu uyuşukluk omuz kısmından başlayıp parmak uçlarına kadara yayılabilir. Ve kişinin yaşam kalitesini düşürecek duruma gelir. El hareketleriniz kısıtlandığı için yaşamsal fonksiyonlarınızı engeller.

Sol kol uyuşması kadınlarda daha fazla görülür. Yada sol eli ile daha fazla ağır iş yapan kişilerde kol uyuşması çok sık görülebilir. Ayrıca evlilik yüzüğünün sol elin parmağına takılması da sol kol uyuşmasının nedenlerinden biridir. Yüzük sürekli takılı olduğundan parmaktaki sinirleri sıkıştırıp tüm kolda uyuşukluğa yol açabilmektedir.

Sol kol uyuşmasının diğer nedenleri:

  • Sindirim sisteminde bozukluk olması
  • Migren ve romatizma gibi sinir sistemi ile alakalı rahatsızlıklar
  • Vücutta C,D ve A vitamini ile Magnezyum ve Potasyum eksikliği olması
  • Kaza geçirildiğinde sol tarafa ağır darbe alınmış olması
  • Beyne giden damarlarda tıkanıklık yaşanması
  • Depresyon ve stres gibi problemler
  • Sürekli sol tarafınıza dönük uyumak
  • Kandaki şeker oranında düzensizlik olması
  • Aşırı derecede soğuk ya da sıcak bir ortamda uzun süre kalmak

Sol kolun uyuşması kalp krizinin belirtisi mi?

Eğer sol kolun uyuşukluğunun yanı sıra ensede ağrı oluşması, baş dönmesi, göğüs sıkışması ve mide bulantısı gibi belirtilerde mevcutsa bu kalp krizinin habercisi olabilir. Acilen bir uzaman başvurmalı ve gerekli araştırmalar yapılarak tedaviye başlanmalıdır.

Sol kol uyuşmasının tedavisi

Sol kol uyuşması bazen basit sebeplerden kaynaklı geçici bir durumda olabilir. Böyle durumlarda bir uzmana başvurmanıza gerek bile kalmayabilir. Bir süre kolunuzu istirahat ettirmeniz ya da hafif bir şekilde masaj yapmanız uyuşukluğun düzelmesini sağlayacaktır. Sıcak ya da soğuk havlu koyarak uyuşukluğun daha kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz. Nane ve çay ağacı gibi ferahlatıcı bileşenler içeren kremler kullanabilirsiniz.  Uzun süre devam ederse mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.