Sömestr Tatilini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Sömestr Tatilini Nasıl Değerlendirmeliyiz?
Sömestr Tatilini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Pandemi koşullarında her konuda olduğu gibi eğitim hayatı da büyük sorunlar yaşadı. Okul hayatı konusunda birçok şey değişti mecburi olarak yaşantımızda. Ama bu zorlu döneme rağmen yine de yılın ilk dönemini bitirdik ve Sömestr tatili geldi. Önceki senelerde daha aylar öncesinde tatil, gezi ve eğlence programları hazırlanırdı ama bu yıl biraz farklı durum. Salgının hala devam ediyor olması ve sokağa çıkma yasakları sebebiyle birçok konuda kısıtlanıyoruz maalesef. Ama bu durum tatili çocuklarınıza eğlenceli ve faydalı bir hale getirebilmek için engel değil. Peki, ama bu koşullarda neler yapabiliriz?

Uyku düzeni

Okul döneminde erken kalkmak zorunda olan çocukların tatil deyince en sevdikleri şey geç uyanıp geç uyumak. Belki 1-2 gün onlara bu mutluluğu yaşatmaktan bir zarar gelmez ama genel olarak uyku düzenini bozmamak gerekir. Örneğin normalde uzaktan eğitim için 08.30’da uyanıyorsa yine aynı saatte uyanmalı. Yada en fazla 1 saat daha fazla uyuması için izin vererek orta yolu bulabilirsiniz. Çünkü geç kalkmayı tatil süresince alışkanlık haline getirirse eğitim süreci başladığında çok zorlanacaktır.

Tiyatro seyredin

Pandemi dolayısıyla tiyatrolar kapalı ama bu yine de tiyatro seyretmeye engel değil. İnternetten ücretsiz olarak izleyebileceğiniz birçok devlet ve şehir tiyatro oyunları mevcut. Ve yine özel tiyatroların çok cüzi bir rakama online bilet ile izleme imkanı sunduğu gösterimleri bulup çocuklarınızla evde tiyatro keyfi yaşayabilirsiniz. Ve bu sayede hem güzel vakit geçirmiş olup hem de çocuklarınıza tiyatroyu sevdirmiş olabilirsiniz.

Sinema keyfi

Çocukların tatil zamanı en sevdiği şey sinemaya gitmekti. Ama bu yıl bu mümkün değil. O zaman sinemayı eve getirmeye ne dersiniz? Birlikte seçeceğiniz bir çocuk filmini açıp evde loş bir ortam oluşturup birde patlamış mısır eşliğinde harika bir sinema ortamı oluşturabilirsiniz. Bu süreçte telefonlarınızı sessize alıp elinizden bırakmayı unutmayın ama. Bu süreç sadece çocuğunuzla size ait olmalı.

Spor saati

Çocuğunuzla birlikte evde spor saatleri düzenleyebilirsiniz. Hem sağlıklı hem de çok eğlenceli bir aktivite olacağından şüpheniz olmasın. Aynı anda aynı hareketleri yapmaya çabalarken birlikte çok keyifli ve faydalı bir zaman geçirebilirsiniz.  Yada hareketli bir müzik açıp birlikte dans etmekte aşırı derecede eğleneceğiniz bir aktivite olacaktır.

Birlikte oyun oynayın

Çocuğunuzla her gün oyun oynamak birlikte vakit geçirmek için mutlaka zaman ayırın. Onunla birlikte sevdiği oyunları oynayabilir. Yada yeni oyunlar keşfedebilirsiniz. Hatta çocuğunuz bu konuda merak duyuyorsa çeşitli basit deneyler bile yapabilirsiniz. Aklınıza yapabilecek bir aktivite gelmiyorsa Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda hazırlamış olduğu Birlikte 23 gün adlı etkinlik takviminden fikir edinebilirsiniz. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için özel olarak ayrı ayrı her yaşa uygun etkinlikler hazırlanmış. Çok faydalı bir uygulama olmuş. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ödevleri unutmayalım

Tatilde tabi ki dinlenme ve eğlenme ön planda tutulacak ama bu süreçte tatil ödevlerini de ihmal etmeseniz iyi olur. Ödevleri son haftaya bırakmak gibi bir hata yapmasına izin vermeyin. Bu hem onu hem de sizi strese sokacak ve tatilin son günlerini mahvedecektir. Bunun yerine ödevler için her gün günün belli bir saatini ayırın. Hem rahat rahat ödevlerini yapabilmiş olur hem de aceleye gelmediği için gerçekten anlayarak ve kavrayarak yapmış olur.

Bu yıl için önerebileceğimiz şeyler bunlar. Çünkü imkanlar dahilinde ancak bunlar olabiliyor. Seneye her şey umarız geride kalmış olur ve bizde size çok daha eğlenceli ve kaliteli fikirlerle bir tatil programı hazırlayabiliriz. Ama her şeyden önemlisi şu an için ve hatta her zaman için SAĞLIK..

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.