Sperm Sayısını ve Kalitesini Arttırma Yolları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Sperm Sayısını ve Kalitesini Arttırma Yolları
Sperm Sayısını ve Kalitesini Arttırma Yolları

Günümüzde çocuk sahibi olma konusunda sorun yaşayan çiftlerin karşılaştığı en büyük problemlerden biridir sperm sayısın az veya kalitesiz oluşu. Ancak beslenme şeklinize dikkat ederek sperm sayısını ve kalitesini artırmak sizin elinizde.

Çocuk sahibi olma konusunda bir problem yaşandığında öncelikle sorun kadından kaynaklıymış gibi düşünülür. Ve tedaviye başlamak için öncelikle kadında bir kusur aranır. Ama bazen durum hiç de öyle değildir. Çocuğunuzun olmama sebebi erkeğin sperm sayısının az ve kalitesiz olmasından da kaynaklanabilir.

Sperm kalitesi sağlıksız beslenme, aşırı stres, hava kirliliği, sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Ve buda çocuk sahibi olabilmeniz konusunda sorunlar yaşamanıza sebep olmaktadır.

İşte sperm kalitesini artıracak besinler:

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği içeriğindeki çinko sayesinde sperm gelişimi ve testosteron üretiminde büyük fayda sağlamaktadır.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz C vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamini sayesinde semen volümünü ve sperm hareketlerinin artmasını sağlar. Ayrıca serbest radikallere karşı çok etkili bir besindir.

Muz

Muz içeriğinde bulunan bromelain sayesinde libidoyu artırma ve seks hormonlarını düzenleme konusunda çok etkilidir. Bunun yanı sıra içeriğinde bulunan C, A ve B1 vitamini sperm üretimini artırmaya yarar.

Domates

Domates likopen açısından oldukça zengin olduğundan dolayı sperm sayısını ve kalitesini artırma konusunda çok etkilidir. Domatesi zeytinyağı ile birlikte tüketirseniz bu etkiyi daha da artırabilirsiniz.

Ceviz

Ceviz Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için sperm sayısını artırmaya büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca genital bölgeye gelen kan akışının hızını da artırır.

Yaban mersini

Yaban mersini hem antioksidan kaynağıdır hem de içeriğinde anti enflamatuar özelliği bulunmaktadır. Bu iki özellik sayesinde sperm sayısının artmasını sağlar.

Su

Su içmenin sağlık açısından faydalarını zaten biliyoruz. Bunlardan biride sperm sayısı ve kalitesini arttırıyor olmasıdır. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmeniz sperm sayısı ve kalitesi açısından çok önemlidir.

Bitter çikolata

Bitter çikolata sperm sayısını 2 katına çıkartmaya yarayan bir amino asit içermektedir. Bunun yanı sıra çok iyi bir antioksidandır.

Nar

Nar hem iltihap önleyicidir hem de ve kan dolaşımını düzenlemeye yardımcıdır. Aynı zamanda testosteron üretimini arttırmaya da yardımcı olmaktadır.

Sarımsak

Sarımsak allicin ve selenyum elementlerini içerdiği için cinsel organa gelen kan akımını artırarak spermlerin hasar görmesini önlemektedir. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde sperm hareketini de artırır.

Brokoli

A vitamini eksikliği sperm sayısı ve kalitesinde düşüş yaşanmasına sebep olmaktadır. Brokoli ise A vitamini açısından zengin olduğundan dolayı bu sorunun önüne geçer.

Midye

Midye çinko açısından oldukça zengindir. O nedenle sperm kalitesinin artması konusunda çok etkilidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.