Spor Yapamasanız da Aktif Olabilmenin Yöntemleri

Anasayfa / Spor-Egzersiz / Spor Yapamasanız da Aktif Olabilmenin Yöntemleri
Spor Yapamasanız da Aktif Olabilmenin Yöntemleri

Düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak sağlığınız açısından çok önemlidir. Eski çağlarda insanlar ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bugünkünden daha fazla çaba sarf etmek zorundaydı. Birçok günlük gereksinimi fiziksel çabalarla karşılamak zorunda kalınırdı. Dolayısıyla da fiziksel olarak daha çok aktif ve zinde bir bünyeye sahip olurlarmış. Fakat günümüzün modern yaşantısında birçok şey artık fiziksel bir çaba gerektirmiyor. Hatta her geçen gün gelişen teknoloji ve internet fiziksel çabaları ortadan kaldırmaya devam etmekte. Ve bu yüzden sağlıklı ve zinde olabilmek için özel olarak spora ve egzersize ihtiyaç duyulmaktadır.

Fakat bunun için her zaman spor salonuna gitmeniz mümkün olmayabilir. Maddi açıdan durumunuz buna uygun olmayabilir ya da spora gitmek için ayıracak yeterli zamanınız yoktur. İşte bugün böyle durumlarda bile hareketli ve aktif bir yaşam sürebilmeniz için bazı yöntemlerden bahsedeceğiz size.

Daha fazla yürüyün

Spor yapmaya fırsatınız yoksa aktif kalabilmenin en iyi yolu yürümektir. . Üstelik yürümek için ekstra bir vakit ayırmanıza da gerek yoktur. . Örneğin; işiniz evinize yakınsa yürüyerek gidip gelebilirsiniz. Yada bir durak önce inip yola yürüyerek devam edebilirsiniz. Öğle paydosunuzda yemek yedikten sonra kalan süreyi işyerinin yakınlarında kısa yürüyüşler yaparak değerlendirebilirsiniz. Markete giderken yolu birkaç sokak uzatabilirsiniz. Ve bunları yaparken kalori yakabilmek için mümkün olduğunca adımlarınızı hızlı atmalısınız.

Çalışırken ayağa kalkın

Eğer ofis ortamında masa başında çalışan biri iseniz günün çoğunu hareketsiz geçirmektesiniz demektir. Fakat bu süreyi de elinizden geldiğince hareket ederek değerlendirebilirsiniz. Örneğin yan odadaki iş arkadaşınıza bir şey sormanız gerekiyor. Bunu yapmak için telefon etmek yerine kalkıp yanına giderek sorabilirsiniz. Kendi katınızdaki tuvaleti değil de bir üst ya da bir alt kattakini kullanabilirsiniz. Telefonunuza hatırlatıcı uygulamalar kurarak yarım saatlik periyotlarda ayağa kalkıp ofis içinde gezinebilirsiniz. Okumanız gereken bir evrağı ayağa kalkıp ofiste dolaşarak okuyabilirsiniz. Ayağa kalkamadığınız durumlarda oturduğunuz yerden bacak hareketleri yapabilirsiniz.

Merdivenleri kullanın

Asansör kullanmak yerine merdiveni kullanmak yapılabilecek en güzel bacak egzersizidir. Bu sizi biraz zorlayabilir ama çok faydalı olduğunu unutmamalısınız.

Temizlik yapın

Ev temizliği yapmak kalori yakmanızı sağlayan çok güzel bir aktivitedir. Ev temizliği yaparken farkında olmadan düzenli olarak bazı kas gruplarını çalıştırmış olursunuz. Ayrıca evinizde sürekli temiz ve düzenli olacağı için içiniz de ferahlayacaktır. Aynı şekilde yemek yaparken de aynı şekilde kalori yakımını sağlayabilirsiniz.

Televizyon izlemeyi verimli hale getirin

Günün yorgunluğunu, stres ve karmaşasını akşamları birkaç saat televizyon izleyerek üzerinizden atmak istiyor olabilirsiniz. Ama bunu yaparken kanepeye uzanıp bir şeyler atıştırarak izlemek yerine faydalı hale getirebilirsiniz. Televizyonda sevdiğiniz diziyi ya da programı izlerken aynı zamanda egzersizler yapmak hem ekstra vakit ayırmanızı gerektirmez hem de bu süreci daha verimli hale getirir. Sonucunda da daha sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz.

Hareket etmek için fırsat yaratın

Saydığımız bu önerilere ek olarak sizlerde kendi yaşantınızın içindeki işleyişe göre her fırsatta hareket etmek için fırsatlar yaratın. Bu tamamen sizin elinizde olan bir durum. Ve bunu yaşamınızın bir parçası haline getirdiğinizde hem daha dinç hem de daha sağlıklı olacaksınızdır. Bu yüzden hareket etmek için ille de spor salonuna gitmeniz gerekmez.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.