Spor Yapmadan Göbeğinizden Kurtulmanın Yolları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Spor Yapmadan Göbeğinizden Kurtulmanın Yolları
Spor Yapmadan Göbeğinizden Kurtulmanın Yolları

Göbek bölgesindeki yağlar birçok insanın ortak problemidir. Giysileriniz ne kadar güzel olsa da aynaya baktığınızda görülen o göbeğin görüntüsü sizi anında mutsuz eder. Spor yapmaya vaktiniz olmasa bile bazı kurallara dikkat ettiğiniz sürece göbeğinizden kurtulmanız mümkün.

Göbek bölgenizde oluşan fazlalıkların iki nedeni vardır. O aynada gördüğünüz fazlalık ya şişkinliktir ya da vücut yağınızdır. Aşırı beslenme, sindirim problemleri ve ödem yapıcı besinler tüketmek şişkinliğe neden olmaktadır. Vücut yağı ise vücudunuzun fazla olan enerjileri depoladığı bir alandır. Sıkı bir diyet ya da egzersizler için zamanınız yoksa yaşamınızdaki bazı alışkanlıkları değiştirerek de göbeğinizi eritmeyi başarabilirsiniz.

Son ara öğününüzde protein tüketin

Yatmadan önce protein tüketmeniz ertesi sabah uyandığınızda metabolizmanızın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Buda yağ yakımını hızlandıran bir çözümdür. Ancak bu protein tüketimini çok geç saatlerde yapmamanızda fayda vardır.

İlk öğününüzde protein tüketin

Gününüzü protein ile bitirdiğiniz gibi aynı şekilde güne başlarken de protein ile başlayın. Bu metabolizmanızı hızlandıracak ve size enerji verecektir. Böylece yap yakım hızını artırabilirsiniz.

Kahvaltınızla lif ve sağlıklı yağ ekleyin

Kahvaltınızda protein tüketmeniz önemli olduğu gibi lifli gıdalar ve sağlıklı yağlar tüketmenizde oldukça önemlidir. Böylece daha doyurucu bir kahvaltı yapmış olursunuz ve diğer öğünlerde daha az yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz.

Tam tahıllı gıdalar tüketin

Tam tahıllı gıdalar tüketmek iç organ yağının oluşmasını azaltır. Ayrıca lif açısından da oldukça zengin olduğundan dolayı uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Probiyotik içeren gıdalar tüketin

Göbek bölgenizdeki şişkinliği azaltmak için probiyotik içeren gıdalar tüketmek oldukça faydalıdır. Yoğurt, turşu ya da fermente gıdalar ile probiyotik ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Glüten alerjiniz olup olmadığını araştırın

Glüten intoleransı göbek bölgesinde şişkinlik ve ishal gibi semptomlara neden olabileceği için bu konuda bir alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için test yaptırın. Eğer glüten alerjiniz var ise içeriğinde glüten bulunmayan gıdalar tüketmelisiniz.

Daha az süt tüketin

Laktoz intolerasınız var ise süt ürünleri tüketmek şişkinliğe ve sindirim problemlerine neden oluyor olabiliri bu gibi bir durum söz konusu ise laktozsuz sür ürünleri tüketmelisiniz.

Sodyum miktarını azaltın

Tuzlu yiyecekler vücudunuzda çok fazla sodyum birikmesine neden olmaktadır. Buda şişkinliğe yol açmaktadır. Tuz yerine baharat kullanmak sodyum miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Porsiyonlarınızı küçültün

Fazla yemek yemenizi engellemek için daha küçük porsiyonlar tercih etmelisiniz. Daha küçük tabaklar seçerek az ama dolu bir tabak yemek yemiş gibi hissedebilirsiniz.

Yapay tatlandırıcı kullanmayın

Yapay tatlandırıcılar kolay sindirilemediği için gaz ve şişkinliğe neden olmaktadır. Bu nedenle yapay tatlandırıcı kullanmaktan kaçınmanızda fayda vardır.

Yemek esnasında sıvı tüketmeyin

Yemek esnasında sıvı tüketmeniz sindirimi yavaşlatmanıza neden olmaktadır. Bu nedenle su ya da diğer içeceklerin tüketimini yemek sonrasına ya da yemek öncesine bırakmalısınız.

Yeşil çay için

Yeşil çay tüketmek yağ yakımını hızlandırmakta ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olmaktadır. Sabahları 1 fincan yeşil çay içmeniz göbek yağlarınızdan kurtulmanızı sağlayabilir.

Şekerli içeceklerden uzak durun

Şekerli ve gazlı içecekler karın bölgenizde yağ birikmesine yol açmaktadır. Bu nedenle gereksiz kalori alımını önlemek için hazır meyve suları ve gazlı içecekleri tüketmekten kaçının

Duruşunuzu değiştirin

Kambur bir şekilde durduğunuzda göbeğiniz daha çok ön plana çıkar. Dik oturmak ve göğsünüzü dik tutmak kas ve sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca daha fit bir duruş elde edeceksiniz.

Stresten uzak durun

Stresli bir yaşam sadece psikolojinizi değil fiziksel yapınızı da olumsuz etkilemektedir. Stres nedeni ile kortizol düzeyinizde artış olur ve buda yağlanmaya yol açar. O nedenle mümkün olduğunca stresli ortamlarda bulunmayın ve kendinizi rahatlatacak aktivitelerde bulunun.

Yeterli uyku

Yeterli süre uyumadığınızda metabolizmanız olumsuz etkilenir ve yağlanma sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle en yeterli ve sağlıklı bir uyku düzeniniz olmasına özen göstermelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.