Sporu Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirmenin Yolları

Anasayfa / Spor-Egzersiz / Sporu Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirmenin Yolları
Sporu Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirmenin Yolları

Spor yapmanın ne kadar sağlıklı bir aktivite olduğunu bildiğimiz halde birçoğumuz sürekli erteleriz. Ve pandemi dolayısıyla spor salonlarının kapanmış olması sporu hayatımızdan daha fazla uzaklaştırmış oldu. Oysaki daha fazla evde hareketsiz vakit geçirdiğimizden dolayı spora her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Spor yapmayı sadece aklımıza estikçe değil günlük bir rutin haline getirip hayatımızın bir parçası olmasını sağlamalıyız. Yani sadece kilo vermemiz gerektiği için, spor salonuna para verdiğimiz için zorunluluktan ya da arkadaş ortamına uyum sağlamak için yapılan bir şey gibi düşünülmemelidir. Spor sağlığımızın daha iyi olabilmesi ve vücudumuzun formda kalabilmesi için gereklidir. Çünkü yeterince hareket etmemek birçok sağlık problemine sebep olmaktadır. Kendimizi motive etmek ya da spor yapma konusunda bir disiplin sağlamak konusunda oldukça zorlanıyoruz.

Peki, bu motivasyon ve disiplini sağlamayı nasıl başaracağız?

Net ve gerçekçi olun

İlk yapmanız gereken kendinize “Asıl amacım ne?” sorusunu sormanızdır. Yani genel sağlığınızı mı korumak istiyorsunuz? Enerji atmak amacı ile mi spor yapmak istiyorsunuz? Kilo verip daha fit görünmek mi istiyorsunuz? Bu ve benzeri sorulara cevap verip spor yapmayı neden istediğiniz konusunu netleştirmeniz kendinize bir hedef belirlemenin ilk adımıdır.

Daha sonra kendinize günlük ya da haftalık olarak gerçekçi hedefler belirleyin. Yani gün içerisinde yürüyebileceğiniz bir adım sayısı belirleyin. Yapamayacağınız hedefler koymanız motivasyonunuzu yok eder. Bunun yerine küçük hedeflerle başlayıp başarılı oldukça hedefinizi artırabilirsiniz. Örneğin ilk günlerde sadece günde 10 dakika yürümeyi hedefleyebilirsiniz. Böylece başarmanız daha kolay olacaktır. Her defasında bunu 1’er dakika bile artırsanız zamanla uzun yürüyüşleri hiç zorlanmadan yapabileceğiniz göreceksiniz.

Spor için uygun koşulları oluşturun

Spor yapma konusunda kendinizi motive etmek için sevebileceğiniz bir ortam hazırlayın. Evinizin bir odasını spor alanı olarak düzenleyebilirsiniz. Spor yapacağınız esnada ihtiyacınız olabilecek materyalleri yanınızda bulundurun. Su, havlu, spor matı ve sahip olduğunuz diğer spor aletleri etrafınızda olmalıdır. Böylece kendinizi spor salonundaymış gibi hissedebilirsiniz. Eğer sahile yakın bir eviniz varsa havanın müsait olduğu zamanlarda sporunuzu kumsalda da yapabilirsiniz. Yada bahçeniz var ise burayı da bir spor yapmak için kullanabilirsin. Terasınız ya da büyük bir balkonunuz var ise bu mekanlarda spor için oldukça ideal yerlerdir. Tabi ki bu gibi alanlarınız yok ise evinizde rahat edebileceğiniz bir alanda spor için yeterlidir.

Spor arkadaşı edinin

Spor yapmak için motive olmanın yollarından biride sizin gibi motive olmakta zorlanan bir arkadaşınızla bir araya gelmenizdir. Bu sayede birbirinizi bu konuda daha iyi teşvik edebilir. Spor yapmayı eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bunun için bir arkadaşınız ya da akrabanızdan sizinle birlikte spor yapmasını isteyebilirsiniz. Bu ikiniz içinde çok faydalı olacaktır. Böylece daha kolay motive olabilirsiniz.

Haftalık program yapın

Spor yapmak için vakit ayırmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Ama bu asla bahaneniz olmamalı. O yüzden kendinize haftalık müsait zamanlarınızda yapabileceğiniz spor aktiviteleri listesi yapın. Ve bu listeyi sürekli görebileceğiniz bir yerde tutun. Yaptıkça üzerini çizin ve başarabildiğiniz görün. İlk başta haftanın 1 ya da 2 günü için bir program yapıp bu alışkanlığı edinmeyi başardıkça gün sayısını artırabilirsiniz.

Sporu eğlenceye dönüştürün

Egzersiz yaparken müzik dinlemeniz spor konusunda daha pozitif duygulara sahip olabilmenizi sağlayacaktır. Yürüyüş yaparken daha yavaş tempoda müzikler, diğer egzersizleri yaparken ise daha hızlı tempoda müzikler dinleyebilirsiniz. Hatta bazı günler spor egzersizleri yapmak yerine sadece dans bile edebilirsiniz. Çünkü dans da çok güzel bir egzersizdir ve eğlenceli vakit geçirmenizi sağlar.

Mobil uygulamalardan faydalanın

Spor ve egzersiz konusunda birçok mobil uygulama mevcut. Bunlardan faydalanarak bilinçli bir şekilde spor yapabilirsiniz. Ayrıca bu tarz uygulamalar sizin yürüyüş mesafenizi hesaplıyor, yakılan kaloriyi gösterebiliyor hatta spor esnasında nabız ve kan dolaşımınızı bile ölçerek sağlık durumunu kontrol edebiliyor.

Sporu her anınızda yapabilirsiniz

Spor yapmak için belirli bir zaman ayırmak zorunda değilsiniz. Günlük rutininizde çok ufak değişiklikler yaparak da spor yapabilmek için kendinize imkanlar yaratabilirsiniz. Örneğin otobüsten bir durak önce inip eve ya da işe giden yolun bir kısmını yürüyebilirsiniz. Televizyonda ya da bilgisayarınızda bir film izlerken oturduğunuz yerden bacak ya da kol egzersizleri yapabilirsiniz. Masa başında çalışırken yine aynı şekilde bacak ve kol egzersizleri yapabilirsiniz.

Kendinizi ödüllendirin

Spor konusunda kendinize belirlediğiniz hedefleri başardığınız zamanlarda mutlaka kendinizi ödüllendirin. Tabi bu spor yaparken yaktığınız kalorilere karşılık bir ödül tatlısı olmamalı. Yaktığınız kalorileri fazlasıyla geri almak istemezsiniz değimli? Örneğin kendinize bir spor kıyafeti ya da spor aleti satın alabilirsiniz. Ayrıca bu tarz sporla alakalı ödüller daha fazla spora ilgi duymanızı sağlayabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.