Stres Kaynaklı Yemek Yemeyi Engelleme Yolları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Stres Kaynaklı Yemek Yemeyi Engelleme Yolları
Stres Kaynaklı Yemek Yemeyi Engelleme Yolları

Özellikle son dönemlerde Covid-19 nedeni ile daha fazla evde zaman geçirmeye başladık. Buda daha fazla sıkılıp strese girmemize yol açmaktadır. Can sıkıntısı ve stres dolaylı olarak yeme isteğini ön plana çıkarmaktadır. Buda sağlıksız beslenme ve kilo artışına neden olmaktadır.

Yaşanan bu zincirleme sorunu ortadan kaldırmak ve yaşanan yeme bozukluğu ve stresle başa çıkabilmeyi öğrenmemiz gerekmektedir.

İşte bu konuda işinize yarayacak çözüm önerileri:

Kendinizi kontrol etmeyi öğrenin

Çok fazla yemek yemeyi önleyebilmek için önce neden çok yediğinizi tespit etmeniz gerekmektedir. Yani gerçekten acıktığınız için mi yemek istiyorsunuz yoksa can sıkıntısından mı bunu bilmelisiniz.

Yeme isteği hissettiğinizde o anki ruh halinizi gözlemleyin. Hangi duygu yoğunluğu sonrası yemek yeme isteğiniz artıyor bunu tespit edin. Böylece sizi yemeğe yönlendiren ruh halinin farkına varıp öncelikle bu durumu çözmeye çalışabilirsiniz.

Eğer hiçbir şekilde aşırı yemek yemek konusunda kendinize hakim olamıyorsanız bir yeme bozukluğu söz konusu olabilir ve bir uzaman danışmanızda fayda vardır.

Cezbedici şeylerden uzak durun

Eğer kurabiye ya da şekerleme gibi çok sevdiğiniz yiyecekler var ise bunun göz önünde olması sürekli istemsizce yemenize neden olacaktır. Bunun sebebi de acıkmış olmanız falan değildir.

Eğer bu şekilde sizi cezbeden yiyecekler evde mevcutsa göz bir dolaba koymanız ve görmemeniz yeme isteğinizi azaltacaktır. Yada marketten alışveriş yaptığınız zaman çok fazla abur cubur almazsanız evde bu gıdalar olmadığında ister istemez yemenize engel olmuş olursunuz.

Yeme planı yapın

Kendinize sağlıklı bir öğün programı yaparsanız yeme konusunda daha kolay bir denetim yapmanız mümkün olabilir. Ana ve ara öğünleri belirlediğiniz yeme listesine göre yaptığınızda sağlıksız yemek tüketiminin önüne geçmiş olursunuz.

Sınırlar koymayın

Aşırı yemek yemeyi engellemek isterken kendinize katı kurallar koyup aç kalmaya çalışmayın. Bedeninizi uzun süre besinsiz bırakmak en sağlıksız beslenme biçimidir. Sık ama az kalorili sağlıklı gıdalardan oluşan bir beslenme şekliniz olmalıdır.

Aşçılık yeteneğinizi ön plana çıkarın

Kendinize sağlıklı yemekler pişirmeyi deneyebilirsiniz. Dışarıda satılan genellikle fast food tarzı hazır gıdalar ile beslenmek yerine evde kendinizin yapacağı sağlıklı yemekler ile beslenmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece daha sağlıklı bir beslenme şekli elde etmiş olursunuz.

Bol bol su için

Atıştırma isteğinizi bastırmak için öncelikle su içmelisiniz. Yeterli sıvı almak hem sağlık açısından çok önemlidir. Hem de stresten kaynaklı atıştırma isteğini bastırmaya yardımcı olur.

Ayrıca vücut susuz kaldığında daha fazla stres duygusu ön plana çıkmaktadır. Bu duyguyu bastırmanın yolu da su içmektir.

Hareketi artırın

Sürekli hareketsiz kalmak can sıkıntısı ve stresi artırmaktadır. Bunu önlemek içinde kendinize fiziksel aktiviteler için zaman ayrın. İnternetten evde yapılabilecek egzersiz videolarını bulup eşlik edebilirsiniz. Kitap okuyabilir, dans edebilir ya da evdeki bireyler ile oyunlar oynayabilirsiniz. Böylece sıkıntıdan yemek yemek durumunda kalmazsınız.

Anı Yaşayın

Sosyal medya ve televizyonlar ne yazık ki bizleri esir alıyor ve gerçek dünyadan kopmamıza yol açıyor. Özelliklede yemek yerken bir şeyler izlemek daha fazla besin tüketilmesine yol açmaktadır. O nedenle yemek yerken telefon, televizyon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerden uzaklaşmanız çok önemlidir.
Sadece yemek yemeye odaklanın ve doyduğunuzu hissettiğiniz an yemek yemeyi bırakın.

Porsiyonlara dikkat edin

Özellikle paketli gıdaları tüketirken paketin içinden alıp yemek daha fazla yemenize yol açmaktadır. Örneğin bir bisküviyi paketinden yemeğe kalktığınızda farkında olmadan tüm paketi bitirdiğiniz fark edebilirsiniz. Oysaki yapmanız gereken birkaç adedi bir tabağa koyarak sınırlı sayıda yemenizdir. O nedenle porsiyon kontrolü sağlıklı beslenme konusunda çok önemlidir.

Doğru gıdaları seçin

Ne kadar çok yediğiniz kadar ne yediğinizde oldukça önemlidir. Doyurucu olmayan bir besini çok fazla tüketmenize rağmen kısa bir süre sonra yine açlık hissi duyabilirsiniz. Sağlıksız gıdanın yaptığı tek şey siz gereksiz yere kilo aldırmak olur.

Oysaki daha doyurucu olan gıdalara yönelirseniz hem daha az tüketir hem de uzun süre açlık hissetmezsiniz.

Alkol tüketimini azaltın

Alkol tüketmek iştahınızın artmasına ve aşırı yemek yeme hissi duymanıza yol açmaktadır. Ayrıca sağlığınız açısından da olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Günde bir kadeh alkolden fazlasını tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.