Su İçmenin Vücudumuz için Önemi

Anasayfa / Sağlık / Su İçmenin Vücudumuz için Önemi
Su İçmenin Vücudumuz için Önemi

Su içmek bizi baş ağrısı ve stresi azaltma, kilo kontrolü, reflü gibi birçok rahatsızlıktan korumuş olur. Yeterince su içememek ise birçok hastalığa davetiye çıkarıyor diyebiliriz.

Gün içerisinde ortalama idrar yolu ile 1500 ml, terleme yolu ile 400 ml, dışkı ile 200 ml, solunum yoluyla ise 300 ml su harcıyoruz. Kısacası her gün vücudumuzdan ortalama bu seviyelerde su kaybetmiş oluyoruz. Yaz aylarında ise bu oran sıcaklık ve nem yüzünden daha da artıyor. Yiyeceklerden temin ettiğimiz su miktarı kaybettiğimiz miktarın yüzde 20’sini bile karşılamaya yetmeyebiliyor. Çoğunlukla katı gıdalar tüketildiğini düşünecek olursak durumun ciddiyetini daha iyi anlayabiliriz. Bu sebeple günde 2,5-3 litre su içmemiz gerekiyor ki kaybedilen sıvı miktarını yeniden kazanalım.

Vücudumuzun kontrol mekanizması olan beynimizin yüzde 85’i sudan oluşmakta ve diğer organlarımızı gibi beyinde sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için suya ihtiyaç duyuyor. Vücudun ve beynin uzun süre susuz kalması unutkanlık, dikkat bozukluğu, uyku sorunu, algı ve hareketlerde problem ve sinirlilik gibi birçok sağlık sorununa sebep olmakta. Hem bedensel hem de zihinsel olarak sağlıklı bir yaşam sürebilmek için her gün yeterli miktarda su içmeliyiz.

Su içmek aynı zamanda cildimizi yeniler. Eklem ağrılarının azalmasını sağlar, krampları önler. Ayrıca bağırsak hareketlerinin düzenini sağlayarak kilo problemlerini önler.

Peki, sağlıklı bir içme suyu nasıl olmalı?

İçme suyu alırken mümkün olduğunca cam şişe tercih etmeliyiz. Cam şişeler içine konulan suyun tat, koku ve aromasını da değişikliğe yol açmaz. Suyun içeriğini bozmadan soframıza gelmesini sağlar. Pet şişeler üretiminde kullanılan maddelerden dolayı zamanla içine konulan suyunda tat ve kokusuna olumsuz etki etmekte.

Suyun temiz olması kadar sertlik derecesi de sağlığımız açısından çok önemli. Uzmanlar tarafından 7 pH nötr olarak kabul edilir. 7’de 8,5’a kadar olan pH değerleri o suyun alkali olduğu anlamına gelir. Bu alkali oran suyun vücudumuz için en sağlıklı olduğu değerlerdir. Su alırken pH oranına mutlaka dikkat etmelisiniz.

İçme suyunuz kokusuz, renksiz ve berrak olmalıdır. İçimi hoş olmayan suları tercih etmemelisiniz.

Suyun içinde kötü koku ve tat verici fenoller ve yağların olmadığından emin olmalıyız.

Suyun içerisinde bulunan 200 mg’dan fazla klorür kirlenme işareti sayılır.

Flour miktarı 1 litre suda 1 mg’dan az ve 2 mg’dan fazla olmamalıdır.

Demir miktarı 1 litre suda 1-2 mg olmalıdır. Türkiye’de FSD (Fransız Sertlik Derecesi ) su sertlik birimi olarak esas alınır. 1 litre suda 10 mg kalsiyum karbonatın oluşturduğu sertlik 1 olarak tanımlanmaktadır. Bu formüle göre;

1-14 FSD yumuşak

15-28 FSD orta derecede sert

29 + FSD sert su anlamına gelir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.