Su Kaplumbağası Teraryumu

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Su Kaplumbağası Teraryumu
Su Kaplumbağası Teraryumu

İlk kez bir su kaplumbağası bakımını üstleniyorsanız ilk başta basit bir yaşam alanı kurarak işe başlayabilirsiniz. Örneğin küçük bir su kaplumbağanız varsa ihtiyaç duyduğu şeyler bir yaşam alanı, ısıtma, aydınlatma, temiz su ve besindir. İlk olarak su kaplumbağanızın genel ihtiyaçlarını karşılamalı daha sonra bu yaşam alanlarını süslemeye geçmelisiniz.

Su Kaplumbağası Teraryumu İçin Gerekenler:

Yeterince büyük bir tank veya stand

Bir balık tankı gibi su konulmaya uygun şekilde tasarlanmış bir tank satın almalısınız. Zaten kaplumbağalar için özel tasarlanmış ürünleri petshoplardan bulabilirsiniz.

Tank için su

Tanka koyduğumuz suyu düzenli olarak değiştirmeniz gerekir. Suyu değiştirmek için evdeki herhangi bir gereci kullanabilirsiniz. Hijyen konularına çok dikkat etmek koşulu ile tabi ki.

Keyif alanı

Kaplumbağanızın güneşlenebileceği kuru bir zemine ihtiyacı olacaktır. Su içerisinde yaşayan kaplumbağanız için güneşlenmek çok önemlidir. Hayatta kalmak ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için yapması gereken önemli bir aktivitedir bu.

Aydınlatma

Kaplumbağalar güneşlenmeyi seven hayvanlardır. Bu nedenle yeterince güneş ışığı ihtiyacını karşılamasını sağlamalısınız. Yada UV-B ışığı yayan ampuller ve ayrıca ısıtma lambası ile de bu ihtiyaçlarını kısmet karşılamalarını sağlayabilirsiniz.

Temizleme sistemi

Kaplumbağanızın teraryumunda suyu temiz tutmaya yarayan bir sistem olmalıdır. Bu sistem sayesinde su filtrelenir ve uzun süre temiz kalabilir. Eğer böyle bir filtre sisteminiz yok ise birkaç günde bir suyunu değiştirmeniz gerekir.

Test kiti

Tankın içine koyduğunuz suyun kimyasını ve kalitesini kontrol etmek için bir test kiti veya test şeritlerine ihtiyacınız vardır. Bu sayede suyunuzun kaplumbağanız için uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Teraryumumuz için gerekli diğer nesneler

Tankın dibine koymak için çakıl taşları veya taban döşemesi.

Tankın içindeki suyu havalandırmak için hava pompası. Bu pompa ile anaerobik bakterilerin büyümesini engellemiş olursunuz. Ayrıca kaplumbağanız pompanın oluşturduğu kabarcıklardan çok hoşlanırlar.

Teraryumunuzu süslemek için yapay bitkiler veya akvaryum arka planı gibi malzemeler ilave edebilirsiniz. Böylece kaplumbağanızın yaşam alanı hem insanlar hem de kaplumbağanız için daha eğlenceli hale gelir.

Teraryumun boyutuna çok dikkat etmelisiniz. Kaplumbağanızın ne kadar büyüyeceği ile doğru orantılı olarak bir tank seçmelisiniz. Eğer kaplumbağanız büyüdükçe tank onun için yetersiz geliyorsa daha büyüğü ile değiştirmelisiniz.

Teraryumun içine koyacağınız su kaplumbağanızın genişliğinden daha derin olması çok önemlidir. Bu sayede kaplumbağanız suyun içinde ters dönse bile kendini çevirebilir. Kaplumbağanız kendi başına dönmesi için yeterli su yoksa eğer muhtemelen boğulup ölebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.