Su Kaplumbağası Türleri

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Su Kaplumbağası Türleri
Su Kaplumbağası Türleri

Yüzlerce kaplumbağa türü olduğu gibi bu türler arasındaki su kaplumbağalarının da kendi içinde birçok türleri bulunmaktadır. Evcil hayvan olarak kaplumbağa beslemek istiyorsanız onlar hakkında öncelikle bilgi edinmenizde ve onları tanımanızda fayda var. Çünkü her su kaplumbağası türünün farklı yiyecek, barınma, su kaynağı, ısı ve nem derecelerine ihtiyaçları farklıdır su kaplumbağası beslenemeye başladıktan sonra nasıl koşullarda ve ne şekilde yaşaması gerektiğini iyice araştırmanız gerekir.

Afrikalı Sideneck Su Kaplumbağası

İlk olarak Doğu ve Güney Afrika’da keşfedilmiş olan bir tatlı su kaplumbağası türüdür. Gün içerisinde oldukça aktiftirler. Bu nedenle de evcil hayvan olarak çok uygundur diyebiliriz. Henüz tükenme tehlikesi bulunan bir tür olmadığı için her yerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Yaklaşık 25 yıl kadar yaşayabilirler. Boyları 20-30 santimetreye kadar uzar.

Orta Amerika Ahşap Kaplumbağası

“Ahşap” ya da “tahta” olarak bilinen bu kaplumbağalar daha çok Batı Meksika’da yaşarlar. Ahşap kaplumbağalarında kendi içinde dört türü bulunur. Fakat en çok bilineni desenli ahşap su kaplumbağasıdır. Tropik alanlarda yaşarlar. Desenli kaplumbağalarının çizgilerinde kendilerine özgün kırmızı bir renk bulunur. Hatta bu özelliğiyle bilinirler. Akıllı ve duygusal yapıları vardır.

Boyalı Su Kaplumbağası

Boyalı kaplumbağaları genellikle Kuzey Amerika’da bulunur. Bunun dışında Güney Kanada’da ve Güney Meksika’da da rastlayabilirsiniz. Bu türlerde gün içerisinde aktiftirler ancak kış aylarında hibernasyona geçerler. Dişiler 10-15 santimetre boyuna kadar uzayabilir. Ancak e erkekler dişilere göre biraz daha kısa olurlar. Boyalı kaplumbağalar Vahşi doğada 55 yaşına kadar yaşayabilir.

Hazar Göl Kaplumbağası

Ortadoğu’da bulunan bir türdür. Kabuğunda yeşil, sarı ve krem rengi desenler bulunmaktadır. Hazar göl kaplumbağaları çok insan severdir. Sahiplerini çok iyi tanırlar. Korkutulduğu an sularına geri dönüp saklanırlar.

Kırmızı Kulaklı Su Kaplumbağası

Ülkemizdeki petshoplarda en sık karşınıza çıkabilecek türdür. Kulaklarında alev kırmızısı şeritler bulunur. Memleketleri Meksika’dır. Çok iyi yüzücülerdir. Sahibine güven konusunda ilk başta tereddüt yaşasalar da zaman içerisinde uyum sağlarlar. Doğru bir şekilde bakım ve beslenme sağlandığında i 50-70 yıl arasında yaşayabilir.

Reeve Kaplumbağası

Reeve kaplumbağası Çin’in doğusu, Güney Kore, Tayvan ve Japonya gibi bölgelerde yaşar. Daha çok göletleri ve durgun suları tercih ederler. Reeve kaplumbağaları esaret altında tutulduğunda doğurganlıkları artar. Ortalama 10-15 yıl kadar yaşarlar.

Doğu Kutu Kaplumbağası

ABD’nin doğu eyaletlerinde yaşayan bir türdür. Köşegen kabuk formuna sahiptirler. Çok yavaş hareket ederler ve yavaş olgunlaşırlar. Yaklaşık 100 yıla yakın yaşayabilirler. Ancak bu süreç esaret altında iken azalır. Evcil hayvan olarak beslenmek için çok uygun değildirler.

Mississippi Harita Kaplumbağası

Kabuğundaki harita-vari desenlerden dolayı ismi harita kurbağası olarak anılır. ABD’nin Mississippi eyaletinde bulunan bir tür olduğu için o bölgenin adını da almıştır. Genellikle nehir, göl ve akıntılı alanlarda barınmayı severler. Bakımı oldukça kolaydır. En çok ihtiyaç duydukları şey sularının kaliteli olmasıdır.

Rus Kaplumbağası

Güneydoğu Rusya, İran, Pakistan ve Afganistan bölgesine ait bir türdür. Yaklaşık 15-20 santimetreye kadar uzayabilirler. Oldukça aktiftirler ve iştahlıdırlar. Bakımları oldukça kolaydır.

Yunan Kaplumbağası

Kuzey Afrika, Güney Avrupa ve Güneybatı Asya bölgesinde görülen bir türdür. Yunan kaplumbağası en fazla 8-10 santimetre kadar uzar. Su kaplumbağası türleri arasında en uzun yaşayan türdür. 100 yaşını aşkın bir ömürleri vardır. Elde tutulmaktan hoşlanmazlar.

Eğer evinize bir su kaplumbağası beslemek istiyorsanız özelliklerini çok iyi araştırmalı ve ona uygun bir yaşam alanı yaratmalısınız. Bu sayede daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir kaplumbağaya sahip olabilirisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.