Sultan Papağanlarını Yakından Tanıyalım

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Sultan Papağanlarını Yakından Tanıyalım
Sultan Papağanlarını Yakından Tanıyalım

Avustralya kökenli olan Sultan Papağanları Türkiye’de en çok tercih edilen papağan türüdür. Sultan Papağanları 1800 yıllarında Avustralya’dan önce Amerika’ya daha sonra da Avrupa’ya getirilerek evcilleştirilmiştir. Bakımı daha kolay olduğu ve ev ortamına kolay bir şekilde uyum sağladığı için papağan beslemek isteyenlerin en çok tercih ettikleri türdür.

Sultan Papağanları çok meraklı bir yapıya sahiptir. Bu sayede eğitilmeleri daha kolaydır. Yaklaşık 15 yıl kadar yaşayabilirler. Hatta çok iyi bakılırsa 22 yıla kadar bile yaşayabilirler.

Sultan Papağanları Kakadugiller familyasındandır. Beyaz, sarı ve gri renkleri vardır. Yanak ve kulak bölümlerinde turuncu tüyler bulunduğu için diğer türler arasından kolayca ayırt edilebilir.

Sultan Papağanlarında cinsiyet ayrımı

Dişi Sultan Papağanları daha soluk renktedir. Erkek Sultan Papağanları ise daha koyu ve canlı renktedir. Erkek Sultan Papağanlarının göz çevrelerinde sarı tüyler vardır. Dişi Sultan Papağanlarında ise göz çevresinde beyaz ve gri renkli tüyler bulunur.

Erkek Sultan Papağanları daha çabuk konuşurlar ve sesleri daha gürdür. Dişi Sultan Papağanları ise pek fazla konuşmazlar. Sesleri daha hafiftir ve sadece ötüş sesleri çıkarırlar. Eğer konuşturma amacı ile alıyorsanız erkek Sultan Papağanlarını tercih etmelisiniz.

Sultan Papağanının Özellikleri

• Diğer papağan türlerine göre konuşmaya ve evcilleştirilmeye daha yatkındırlar.
• Oyun oynamayı çok severler ve sakin bir yapıları vardır.
• İnsanlara kısa sürede alışırlar.
• İnsanlarla birlikte vakit geçirmeyi çok severler.
• Kendine has karakter yapılarına sahiptirler.
• 3. aydan sonra konuşmaya başlayabilirler.
• Eğitim verilirse birkaç kelime konuşabilirler.
• Erkek olanlar korna ya da kapı zili gibi sesleri çıkarabilir.
• Hareketleri ile sahibine istediği şeyleri anlatabilirler.
• Bulunduğu ortamdan rahatsız olurlarsa çığlık atmaya başlarlar.
• Doğada en fazla gri renkli Sultan Papağanı bulunur.
• Ayaklarında tüy yoktur.
• Üşümeye ilk olarak ayaklarından başlar.

Sultan Papağanı Çeşitleri

Albino

Tüm vücudu beyaz renktedir. Albino Sultan Papağanlarının gözleri kırmızı renktedir. Nadir görülen bir Sultan Papağanı türüdür.

Cinnamon

Vücutları açık gri renktedir. Kanatlarının kenarlarında 2 cm kalınlığında beyaz şeritler bulunur. Yüzlerinde turuncu benekler vardır. Cinnamon Sultan Papağanlarının gagalarında veya ayaklarında çok az siyah renk olabilir.

Lutino

Sarı ve beyaz renktedirler. Turuncu benekleri vardır. Lutino Sultan Papağanlarının yüz kısımları sarıdır. Vücudu tamamen sarı olanlar türleri de vardır. Ayakları ve gagaları pembe renklidir. En çok rastlanan Sultan Papağanı türüdür.

Normal Grey

Koyu gri renktedirler. Üzerinde turuncu benekler bulunur. Kanatlarının kenarında beyaz şeritler vardır. Ayak ve gaga kısımlarında siyahlık vardır. Kanatlarının alt kısmında sarı ve yatay çizgiler bulunur. Bu çizgiler kuyruğun sonuna kadar uzar. Bu papağan türüne de çok sık rastlanır.

Pearl

Pearl Sultan Papağanlarının bir tüyünde iki renk bulunur. Tüylerin kök kısımları farklı uçları farklı renkte olabilir. Üzerinde turuncu benekleri bulunur.

Pied

Pied Sultan Papağanlarının vücudunda sarı, beyaz ve gri renkler bulunur. Yüzü ve kanatları açık renklidir. Kanatlarının üstünde gri renkler vardır. Pied Sultan Papağanlarının suratında turuncu benekler vardır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.