Sushi İle Yeni Tanışanlar İçin Gerekli Bilgiler

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Sushi İle Yeni Tanışanlar İçin Gerekli Bilgiler
Sushi İle Yeni Tanışanlar İçin Gerekli Bilgiler

Asya yemekleri deyince sushi ilk akla gelen yiyeceklerden biridir. Çok seveni olduğu gibi hiç sevmeyeni de oldukça fazla. Hatta çiğ balık yeme konusunda önyargılı davrananlar daha fazla bile diyebiliriz. Ancak bir kez tadını aldığınızda vazgeçmenizde bir o kadar imkansız. Tabi bunun için damak zevkinize uygun doğru sushi türünü denemekle işe başlamanız çok önemlidir.

Sushi genel bir isim olsa da kendi içinde birçok çeşide sahiptir ve farklı isimlerle anılmaktadır.

İşte en çok tercih edilen sushi türleri:

Maki

Sushi denildiğinde aklımıza hemen en klasik hali olan maki gelir. Maki sushinin rulo halinde sarılmış şeklidir. Üzerine genellikle avokado, pirinç ya da salatalık yerleştirilerek servis edilir. Bu tür sushinin en geleneksel sunum biçimidir.

Maki türü sushiler içerisine konulan malzeme sayılarına göre ve sarılış biçimlerine göre kendi içinde çeşitlere ayrılır.

Futomaki: Yaklaşık 5-6 cm çapındadır ve deniz yosunuyla kaplıdır. İçerisinde 2-3 çeşit sebze türü bulunur. Geniş bir şekilde sarılır.

Hosomaki: Futomakiden daha ince bir şekilde sarılır ve içerisinde tek bir malzeme kullanılır.

Temaki: Sarılış biçimi külah şeklindedir.

Negitoromaki: İçersinde çok ince doğranmış ton balığı ve taze soğan bulunur.

Uramaki

Makiye göre tersten sarılmış şeklidir diyebiliriz. Normalde makide deniz yosunu sushiyi çevreleyen son katman olurken uramakide en içteki katmandır.

Sushinin dışı ise pirinç, balık yumurtası ya da susam ile kaplanır. Eğer deniz yosununun tadını sevmiyorsanız bu sushi türünü denedikten sonra seveceğinize eminiz.

Nigiri

Nigiri yosun ya da benzeri malzemeler ile sarılmaz. İçerisine konulan pirince el ile şekil verildikten sonra üzeri çiğ balık dilimleri ile kaplanır. Genellikle somon, dil balığı veya karides kullanılır. Bazen pirinç ve balık arasına wasabi sosu eklenmektedir.

Chirashi

Nigiriye çok benzeyen bir sushi çeşididir. Dağınık sushi anlamına gelen bir sunum şeklidir de diyebiliriz. Sunum tabağının en alt kısmında pirinç yer alır. Üzerinde çiğ balık dilimleri ile deniz ürünleri yer almaktadır.

Herhangi bir sarma işlemi yapılmadığı için çok hızlı hazırlanmaktadır. Eğer sushi restaurantına gittiğinizde çok vaktiniz yok ise bu sushi türünden sipariş etmenizde fayda var. Böylece kısa sürede yeme şansını elde edebilirsiniz.

Sashimi

Nigiri ve chirashi türlerinden bahsederken ince balık dilimleri olarak kastedilen aslında sashimidir. Yani aslında sashimi tam olarak bir sushi değildir. Çünkü içerisinde pirinç ya da başka bir malzeme yer almamaktadır. Ancak yine de sushinin yanında çok sık tercih edilmektedir.

Wasabi sos ile çok iyi bir uyum sağlamaktadır. Eğer soslu yemekleri seviyorsanız wasabi soslu bir sashimi sipariş vermenizi tavsiye edebiliriz.

California Roll

Türklerin en çok sevdiği sushi çeşididir diyebiliriz. İçeriğinde yengeç, avokado, salatalık ve balık yumurtası yer almaktadır. Tadı oldukça ferahlatıcı ve hafiftir. Eğer sushi ile yeni tanışacaksanız bu türü ile başlamanızda fayda vardır.

Spider Roll

Modern sushi türlerinden biridir. İçeriğinde kızartılmış yengeç, salatalık, balık yumurtası, marul ve avokado bulunmaktadır. Baharatlı mayonez ile tadı daha yoğun bir hale getirilmektedir.

British Columbia Roll

Çiğ balık yeme fikrine çok sıcak bakmayanlar için pişmiş sushi seçeneğidir. Somon balığının kızartılmış ya da ızgarada pişirilmiş halidir diyebiliriz. Balık yumurtası, salatalık ve tatlı soslar ile tamamlanan bir lezzettir.

Dynamite Roll

İçeriğinde ana malzeme olarak avokado ve salatalık yer almaktadır. Bunun yanı sıra fasulye filizi, havuç, balık yumurtası, acı biber, baharatlı mayonez ve hamachi denilen bir balık türü de kullanılmaktadır. Hamachi yerine bazen karideste kullanılabilmektedir.

Philadelphia Roll

British columbia roll türüne benzeyen bir sushidir. İçerisinde krem peynir ve salatalık kullanılmaktadır. Çok hafif bir tadı vardır. İlk kez sushi yiyecek olanlar için tavsiye edilebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.