Süveter Modası Geri Döndü

Anasayfa / Alışveriş / Süveter Modası Geri Döndü
Süveter Modası Geri Döndü

Moda dünyası her geçen gün eskiyi geri getirmekte yeni bir tarz oluşturamadıkça yolu eskiyi tekrarlamakta buluyor.

Bir zamanlar 90’lı yıllar da gençlik filmlerinde edebiyata meraklı, çalışkan, akıllı uslu kızı tasvir amaçlı mutlaka desenli bir süveter olurdu üzerinde. Hatta bu özellikleri birde kalın çerçeveli gözlük tamamlardı. Bazen bu karakterin nasıl biri olduğunu ya da rolünün ne olduğunu anlamanız için konuşması bile gerekmezdi. Üzerinde süveteri olsun yeterdi bizim için.

Kadın erkek bir dönem herkesin kış aylarında vazgeçilmeziydi. Boğazlı badi ya da gömlek üzerine mutlaka bir süveter giyilirdi. Hatta çok soğuk havalarda ceketin içine bile giyilirdi.

Son dönemde süveterler yine mağaza vitrinlerini süslemeye başladı. Tüm markalarda bu retro süveterlere rastlamak mümkün. Dolaplarınızın bir köşesinde atmaya kıyamadığınız ama artık giymeye de utandığınız süveterleriniz varsa şimdi gururla çıkarım modaya ayak uydurabilirsiniz.

Süveterler kazak ya da hırkaya oranla daha bir mevsimliktir. Yani hava hırka ya da kazak giymek için o kadar da soğuk değilse kurtarıcı olarak süveterler devreye girer.

Kumaş pantolon üzerine gömlek giyip onunda üzerine süveter giyerek çok şık bir iş kombini de oluşturabilirsiniz. Yada bir body üzerine süveter giyip altına da pilili bir etek ile nostaljik bir esinti yaratabilirsiniz.

Birçoğumuz öğrencilik döneminde süveter giymiş hatta ondan artık nefret eder hale gelmiştik. Ama şimdi moda akımı bu yönde esince hepimiz yeniden bir hevesle alıp giymek istiyoruz. Böylece eski günlerdeki gibi bir tarza bürünüp gençleştiğinizi okul çağlarınızdaki gibi olduğunuzu bile hissedebilirsiniz.

İnternette süveter olarak arama yaptığınızda çoğunlukla erkek için olan modeller çıkabilir ama aramanızı birde kazak yelek yazarak deneyin. Bu tabir size garip gelebilir ama bazı kesimlerde bu şekilde tanınmakta.

Süveterlerin en büyük avantajı da ütü yapmayı sevmeyenlere kolaylık sağlamasıdır. Çünkü süveter içine giyeceğiniz bluz, body ya da gömleğin sadece kollarını ütüleyip giyebilirsiniz. Vücut kısmı süveterin içinde kalacağı için ütü yapma açısından büyük avantaj olacaktır.

Örgü örmeyi seven biri iseniz istediğiniz modeli istediğiniz renkte kendinizde örebilirsiniz. Yada anne ve nineleriniz size seve seve örecektir. Onların dönemine ait bir modanın yeniden sevilmesi de ayrıca hoşlarına gidecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.