T3 Hormonu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Anasayfa / Sağlık / T3 Hormonu Nedir ve Ne İşe Yarar?
T3 Hormonu Nedir ve Ne İşe Yarar?

T3 ve T4 vücudunuzdaki enerji ve metabolizma hızlarını dengelemekle görevli hormonlardırlar. Yani metabolizmanın işleyişinde büyük bir göreve sahiptir.

T4 ve T3 hormonları tiroit bezinden salgılanırlar. Tüm vücutta ve dokulardaki hücrelerde enerji ve metabolizma dengesini ayarlamakla görevlidirler. Bu denge sağlandığında hücreler fonksiyonlarını normal şekilde yerine getirebilirler. Beyindeki hipofiz bölgesinden salgılanan TSH hormonunun kontrolü ile boyun bölgesindeki tiroit bezinden salgılanırlar. Daha sonra kan yolu ile tüm dokulara ulaşırlar. Eğer kanda tiroit hormonunun seviyesi düşükse hipofiz bezi daha çok TSH salgılayarak bu seviyeyi artırmaya çalışır. Tam tersi eğer kanda tiroit hormon seviyesi yüksek ise böyle durumlarda da hipofiz bezi TSH üretimini azaltarak T3 ve T4 seviyelerini düşürmeye çalışır.

T3 hormonunun seviyesinin yüksek olması hipertiroit olarak tanımlanır. Bu tiroidin çok fazla çalışması anlamına gelmektedir.

T3 hormonu yüksekliğinin belirtileri:

Metabolizmada hızlanma
Kalp atışında hızlanma
Aşırı terleme
Titreme
Huzursuzluk hali
Sinirlilik
Halsizlik
Aşırı saç dökülmesi
Ciltte nemlilik
İshal
İştahsızlık olmamasına ya da diyet yapılmamasına rağmen kilo kaybı

Bu gibi şikayetler T3 hormonlarında yükseklik olduğunu gösterir.

T3 yüksekliğinin sebebi nedir?

T3 hormonlarının yüksek olması TSH hormonu düşüklüğü ile orantılıdır. subakut tiroidit hastalığı, Graves hastalığı ya da tiroitte oluşan nodüllerin fazla çalışması gibi durumlar söz konusu olabilir.

T3 yüksekliği tedavisi

T3 hormonu yüksek, TSH düşük ise fazla çalışmakta olan tiroidin tedavi edilmesi gerekmektedir. İlaç tedavisi ile hormon düzeyleri normale döndürülür. Eğer ilaç tedavisi işe yaramaz ve hormonlar normale dönmez ise radyoaktif iyot tedavisi veya cerrahi tedavi gerekebilir.

T3 hormonu seviyesi düşük, TSH yüksek ise böyle durumlarda tiroit bezinin çalışması yetersiz kalmış demektir. Nadiren de olsa T3 seviyesi düşük iken, T4 ve TSH oranları da düşük olabilir. Buda hipofiz bezinin eksik çalışmasından kaynaklanmaktadır.

T3 hormonu düşüklüğünün belirtileri

Metabolizmada ve kalp atış hızında yavaşlama
Kilo alma
Saç dökülmesi
Ciltte kuruluk
Tırnak kırılması
Uyku hali
Seste kalınlaşma
Cinsel istekte azalma
Adet görememe
Kısırlık
El, ayak ve göz çevresinde şişkinlik
Depresyon
Zihinsel ve bedensel işlevlerde yavaşlama

T3 hormonunun düşük olması ve tedavi edilmemesi komaya girmenize bile neden olabilir.

T3 düşüklüğünün sebepleri

Tiroit bezinin az çalışıyor olması, iyot eksikliği ya da iyot fazlalığı, bazı ilaçların yan etkileri, Hashimoto hastalığı ve subakut tiroidit gibi durumlarda T3 hormonunda düşüş görülebilir.

T3 hormonu düşüklüğünün tedavisi

İlaç tedavisi ile tiroit hormon düzeyleri kontrol altına alınmaya çalışılır. Gerekli durumlarda Radyoaktif iyot tedavisi uygulanabilir ya da cerrahi müdahale ile tiroit alınabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.