Tamamen Organik ve Sağlıklı Oyuncak: Amigurumi

Anasayfa / Hobi / Tamamen Organik ve Sağlıklı Oyuncak: Amigurumi
Tamamen Organik ve Sağlıklı Oyuncak: Amigurumi

Amigurumi Ne Demek? 

Amigurumi; Japon kökenli ” tığ ve şiş ile yapılmış ” anlamına gelen AMİ  ile ” içi doldurulmuş oyuncak ‘NUİGURUMİ  kelimelerinden türeyen, sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış halidir.

Eski araba süslerini hatırlarsınız, arka cam önüne koyulan örgü karpuz gibi. Zamanla diğer örgü işleri kadar yaygın olmasa da, günümüzde ithal oyuncaklardan tedirgin ebeveynlerin çocukları için tercih ettiği oyuncaklar haline gelmiştir.

Kullanılan malzeme olarak antibakteriyel ipler kullanılmaktadır. Günümüzde model çeşitliliği epey fazladır. Sevimli hayvanlar, bebekler, uçak ve arabalar, hatta saksı formunda kaktüs ve farklı çiçek modelleri.

Amigurumi, hem de dekoratif, sevimli ve keyifli bir hobi olmakla birlikte öğrenimi de kolaydır. Ancak modellerin ilmek adetlerini belirtir şemalar (“pattern”lar) ve teknikler, çoğu zaman yabancı dil terminolojisine göre hazırlandığından başlangıç seviyesinde zorlanmak doğal karşılanmalıdır.

Türkçe hazırlanan kaynak bulmak oldukça zor olduğundan bazı kısa bilgileri sizlere sunuyoruz.

1. İplik Çeşitleri:  

Çalışmalarında kalın ve yumuşak iplik kullanmanızda büyük fayda var. Kullanacağınız ipliğin kalitesi de çok önemli. Hem rahat ve keyifli bir örgü deneyimi yaşayacaksınız hem de ortaya çıkan çalışmanızın görünümü daha etkileyici olacaktır. Antibakteriyel ipler kullanarak yaptığınız ürün ve oyuncakları gönül rahatlığı ile hediye edebilir ve çocuklara verebilirsiniz.

2. Tığ Çeşitleri:

Seçtiğiniz örgü ipliğine göre önerilen numara ve ebatta bir tığ kullanmaya dikkat edilmelidir. Uygulamasını yapacağınız bir amigurumi oyuncak için, çalışmanın tamamında aynı numara tığ ve ipliği kullanmak, çalışmanızı şemaya en uygun şekilde tamamlamanızı sağlar. Daha rahat ve uzun süreli bir çalışma için yumuşak saplı, ergonomik bir tığ kullanabilirsiniz.

3. Dolgu Malzemesi:

Dolgu malzemesi olarak antibakteriyel silikon elyaf kullanılmalıdır. Böylelikle sağlıklı ürün ve oyuncaklar yapmış olursunuz.

4. İğneler:

Kullanacağınız iğneler, orta veya büyük boy düz uçlu ve mutlaka yün iğnesi olmalıdır. Uzun toplu iğneler de parçaları birleştirme aşamasında size yardımcı olacaktır. Sonrasında yüzeye kaş, göz, burun vb. işlemeler için de nakış iğnesi tercih edebilirsiniz.5. Plastik Gözler:

Yaptığınız karaktere en uygun gözleri seçmek, çalışmanızın orijinal olması için önemlidir. Ayıcık veya diğer sevimli hayvan karakterler için siyah, düz, yuvarlak boncuklar kullanabilirsiniz. Üstelik uygulaması da oldukça rahattır. Yapıştırıcı yardımıyla uygulanabileceğiniz, bazılarını da vidalı olmalarından dolayı kolayca yerleştirilebilirsiniz.

6. Diğer Süsleme Malzemeleri: 

Yaratıcılığınız ölçüsünde pek çok malzeme kullanabilirsiniz. Renkli kumaşlar, dekoratif düğmeler, boyalar, kanaviçe. Karar ve yaratıcılık sizin!

Amigurumiye yeni başlıyorsanız veya başlamayı düşünüyorsanız sakın endişe etmeyin. İlk aşamada yalnızca uygun malzeme olarak iplik ve uygun bir yün tığı sizin için yeterli olacaktır. İlerledikçe, teknikleri öğrendikten sonra, kullanacağınız aksesuarları kendiniz belirleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.