Tampon Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Tampon Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Tampon Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Regl dönemi kadınları hayatı boyunca zorlayan bir süreçtir. Her ay yaşanan bu regl sorunları bazen işkenceye bile dönüşebilmekte. Günlük hayatımızı ister istemez olumsuz etkilemektedir. Ama bu dönemi daha az sorunsuz atlatabilmek için doğru ürünleri kullanıyor olmak çok önemli. Regl döneminde kullanılan pedlerin yanı sıra tamponlarda kadınların kurtarıcıları arasında yer almakta.

Tampon nedir?

Regl döneminde vajinadan gelen kanı emmeye yarayan silindir şeklinde ve pamuktan üretilmiş tıbbi bir üründür. Ayrıca normal pedlere oranla daha kullanışlıdır diyebiliriz. Vajinayı komple tutacak şekilde tasarlanmıştır. İki ucunda ip bulunmaktadır ve bu kullanım kolaylığı sağlamaktadır. İp sayesinde işimiz bittiğinde kolayca çıkarabiliriz. Bu ipler tamponu vajinaya yerleştirdikten sonra dışarıya doğru sarkarlar. Ve tamponu çıkarmak istediğinizde kolayca bu iplerden tutup çıkarabilirsiniz.

Tampon kullanmak çok sağlıklı ve hijyeniktir. Pedlerin aksine regl kanını daha dışarı akmadan iç kısımda emdiği için daha hijyenik ve kullanışlıdır. Ama doğru kullandığınız sürece. Tampon kullanımı hakkında yeterince bilgiye sahip değilseniz sağlık problemleri yaşamanıza bile neden olabilir.
Küçük, orta ve büyük boy olmak üzere seçenekleri mevcuttur. Bu ölçülerin amacı kanama durumunun miktarıdır. O yüzden regl döneminizin nasıl geçtiğiyle orantılı olarak bir tampon boyutu tercih etmelisiniz.

Tamponu Nasıl Kullanırız?

İlk önce vajinanın yapısına ve kanama yoğunluğunuzun durumuna göre tamponunuzu seçmelisiniz. Eğer adet kanamanız çok az oluyorsa ve henüz doğum yapmamış bir kadınsanız küçük tamponlar sizin için uygundur. Ama doğum yapmışsanız ve adet kanamanızda yoğun geçiyorsa büyük boy tamponları tercih etmelisiniz.

Tamponlar tek tek bir ambalaj içerisinde çok hijyenik olarak satılmaktadır. Yani hijyenik ve steril olduğundan emin olabilirsiniz. Ambalajı açılmış ya da güven duymadığınız marka ve yerlerden satın almamaya dikkat etmelisiniz.

Tampon kullanımı hakkında zaten üzerinde kullanım talimatları yer almaktadır. Yazılan talimatı aynı şekilde uygulamalısınız. Tamponu kullanıma hazırlarken hiçbir yere temas etmemesine ve ellerinizin de temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü hijyenik açıdan çok ufak bir dikkatsizlik bile enfeksiyona neden olabilir.

Tampon kullanımı pedler kadar yaygın olmadığı için her ped markasının tampon üretimi şuan için mevcut değildir. Bu yüzden çoğu marketlerden tampona rastlamamanız çok normal. Kadınlar tampon alışverişi için ya eczaneleri ya da online satışı tercih etmek durumunda kalıyor. Tamponun tercih edilmeme sebebi kullanımı hakkında bilgi sahibi olmamak ya da güvenilirliğinden emin olmamaktan kaynaklanmaktadır.

Bazı tampon modellerinde tamponu vajinaya itmeye yarayan bir aplikatör yani özel bir çubuk bulunmaktadır. Bu tamponu daha kolay vajinaya yerleştirmeye yarar. Ama çoğu tampon modellerinde bu çubuk yoktur ve tamponu parmakla vajinaya itmek gerekmektedir. Yani çubuk o kadar da gerekli değildir. Ayrıca steril olması açısından çubuksuz vajinaya yerleştirmek daha doğrudur.

Tamponu takmadan önce ellerinizi kesinlikle yıkamalısınız. Daha donra tamponun iplerini kontrol etmelisiniz. İplerin kopuk olmaması ve sağlam olması tamponu çıkarma açısından çok önemlidir.
Eğer tamponu ilk kez kullanıyorsanız kendinizi kasmanız çok doğal. Ama bu tamponu takmanızı biraz zorlaştırabilir. O yüzden ne kadar rahat olursanız tamponu takmanız o derece kolaylaşır. Tamponu takarken isterseniz klozete oturarak isterseniz de ayakta takabilirsiniz. Yada daha rahat olacaksanız uzanarak bile takabilirsiniz. Bu tamamen sizin nasıl rahat ve kullanım açısından pratik hissettiğinizle alakalı bir durumdur.

Bir elinizle tamponu tutarken diğer elinizle vajina dudaklarını iki yana karşılıklı açmalısınız. Bu işlemi yaparken derin bir nefes almanız pelvik kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır. Daha sonra tamponu vajinanın içine yukarı doğru itin. Vajinaya tam olarak yerleştiğinden emin olmalısınız. Tamponun ipleri aşağı doğru vajinanın dışında sarkık vaziyette olmalıdır.

Bakire kadınlarda tampon kullanabilir mi?

Maalesef henüz bakireler için özel üretilmiş bir tampon modeli bulunmuyor. Tampon kullanımı sırasında kızlık zarını zedeleme ihtimali söz konusun olabileceği için bakire kadınların tampon kullanmasında fayda var. Bazı firmalar bakirelere uygun ürettiklerini söyleyerek piyasaya tampon modelleri sunmaktalar. Fakat uzmanlar tarafından yine de onaylanmamış oldukları için bir güvenilirlikleri yoktur.

Tamponu ne sıklıkla değiştirmeliyiz?

Günde ortalama 4 saatte bir değişim yapılması hijyen ve sağlık açısından en doğrusudur. Ayrıca gece yatarken tampon değil de normal ped kullanılması uzmanlar açısından da tavsiye edilen bir durumdur.
Tampon kullanımı sırasında küçük veya büyük tuvalet ihtiyacınızı görmeniz konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Ayrıca dans, yüzme ya da spor etkinliklerine tampon kullanarak rahatça katılabilirsiniz. Ped kullanırken bu aktiviteleri yapabilmek daha zor ya da imkansız olurken tampon ile günlük yaşamına devam edebilmeniz kolaylaşır.

Regl kanını dışarı çıkmadan emdiği için koku oluşmasının da önüne geçmiş olur. Böylelikle regl dönemini daha rahat geçirebilirsiniz.

Regliniz çok yoğunsa aynın anda birden fazla tampon kullanmaya çalışmamalısınız. Vajina içerisine sadece 1 adet tampon yerleştirmelisiniz. Eğer tamponun regl yoğunluğunuz için yeterli olmadığını düşünüyorsanız tampon kullanmaktan vazgeçip pedi tercih etmelisiniz.

Regl dönemi dışında normal akıntılarınız için ya da cinsel ilişki sırasında korunma amaçlı tampon kullanımı yapmanız çok sakıncalıdır.

Tamponu yerleştirme işlemini doğru yaptıysanız vajina kasları tamponu sıkıca tutacaktır. Yani spor gibi hareketli aktivitelerde tampon yerinde çıkmaz.

Tampon takılı iken banyo yapmanıza hiçbir engel yoktur.

Tampon vajina içerisinden başka bir yere kaçmaz. Bu konuda endişe duymanıza gerek yoktur. Tek sıkıntı dışarıda kalması gereken iplerin bazen içeriye kaçması durumudur. Bu gibi durumlarda da iki parmağınızı vajina içerisine sokup ipi bulabilirsiniz. Eğer kendi başınıza bunu başaramazsanız jinekoloğa gitmeniz gerekebilir. Bu duruma sebep olmaması açısından tamponun iplerinin dışarıda kalmasına çok dikkat edilmelidir.

Tamponlar çok nadir rastlansa da alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Eğer bu gibi bir sorun yaşıyorsanız tampon kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Tamponun vajinada çok uzun saatler boyunca kalmaması gerekmektedir. 8 saatten uzun süre vajinada kana tampon toksik şok sendromuna neden olabilir. Buda hayati tehlike içeren bir enfeksiyon durumudur.

Toksik şok sendromu nedir?

Cildimizde enfeksiyon üretebilen Stafilokoccus Aureus bakterilerinin salgıladığı toksinlerin meydana getirdiği enfeksiyondur. Ve hayati tehlikelere yol açabilir. Bu nedenle tamponunuzu 4 saatte bir değiştirmenizde yarar var. Ayrıca vajinal enfeksiyon rahatsızlığına sahipseniz kesinlikle tampon kullanmamalısınız.

Toksik şok sendromunun belirtileri nelerdir?

Yüksek ateş, baş ağrısı, dalgınlık, ciltte kızarıklık, kaşıntı, kusma, ishal, boğaz ve eklem ağrısı gibi belirtiler toksik şok sendromunun başladığını gösterir. Eğer tampon kullanım esnasında bu belirtiler söz konusu ise tamponu acilen çıkartmalı ve bir jinekoloğa başvurmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.