Tatil Dönüşü İşe En Kolay Adapte Olmanın Yolları

Anasayfa / Psikoloji / Tatil Dönüşü İşe En Kolay Adapte Olmanın Yolları
Tatil Dönüşü İşe En Kolay Adapte Olmanın Yolları

Tüm yıl boyunca çalıştıktan sonra tatil yapmak hepimizin hakkı. Çünkü koca bir yıl boyunca o tatilin hayalini kurarak işe motive oluruz. Ama tatile çıktıktan sonrada çok kısa bir sürede tatilin bitiveriyor olması hepimiz için zor bir süreçtir. Daha da zor olan kısmı tatil dönüşü tekrar işe başlamak ve adapte olabilmektir.

Uyku problemi, baş ağrısı, sindirim bozuklukları mutsuzluk, stres gibi belirtileri ile ilk işe başlanan hafta oldukça zor geçer. Peki bu olumsuzlukları en aza indirmek için neler yapmalıyız?

Evinize dönmek için tatilin son gününü beklemeyin. Mümkünse en az 2-3 gün önceden dönün ki tatilin bittiğini ve bitmek üzere olduğunu kabullenmeniz daha kolay olabilsin.

Tatil dönüşünde direk rutin işlere kendiniz kaptırmayın. Yapılacak işleri sıraya koyarak kendinize biraz zaman tanıyın ve her şeyi bir anda bitirmeliyim diyerek çok fazla kendinize yüklenmeyin.
Uykunuzu düzene sokmak ilk günler biraz zor olacaktır. Ama bunun için düzenli uyumaya ve kendiniz zinde tutmaya özen göstermelisiniz.
Sindirim konusunda sorun yaşamamak için beslenme konusuna da özen göstermelisiniz. Özellikle daha fazla sebze tüketmelisiniz bu süreçte.
Ve tabi ki spordan uzak kalmayıp vücudu dinç tutmaya çalışmalısınız.
Negatif düşüncelerden olumsuzluklara takılıp kalmaktan da kaçınmalısınız. Biraz sabırlı olmanızda fayda var. Genelde tatil dönüşleri istifa kararlarının alındığı dönemlerdir ve yanlış anlık kararlar almaktan kaçının. Çünkü çalışma esnasında farkında olmadığınız yada göz ardı ettiğiniz bir çok şey tatil sırasında bol bol düşünme imkanına sahipken zihninize hücum ederler. Olayları yada kişileri daha detaylı bir şekilde değerlendirip bazen bu sizi işinizden ve işyerinizdeki ortamdan soğutabilir. Kendinize zaman ayırabilme imkanı bulmuş olmak kendinizle ilgili bazı değerlerin ön plana çıkmasını sağlar ve hak ettiğiniz hayatın bu olmadığı düşüncesine sahip olursunuz. Ve iş dönüşü ani bir kararla istifa söz konusu olur. Ama bu hayatınızla ilgili önemli bir karar olduğu için çokta aceleci davranmamalısınız
Sinema, alışveriş yada arkadaşlarla buluşma gibi sosyal aktivitelerle deşarj olup kendinizi sadece işe odaklanıp bunaltmayın. Her tatil bitişi bir sonraki tatil için geri sayımın başlangıcıdır diye düşünüp kendinizi motive edebilirsiniz.
Tatilin size motivasyon açısından ne kadar iyi geldiğini fark etmiş olduğunuzdan dolayı bundan sonrası içinde kendinize kısa dinlenme molaları için zaman oluşturmaya çalışabilirsiniz. Sadece hafta sonu için yakın bir yere tatile gidebilir. Yada günü birlik bir piknik yada gezi programı yapabilirsiniz. Böylece bu durum tatil sırasında yeniden canlanmış olan enerjinizi her daim dinç tutabilmenizi sağlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.