Tavşan Kanı Çay Demlemenin Püf Noktaları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Tavşan Kanı Çay Demlemenin Püf Noktaları
Tavşan Kanı Çay Demlemenin Püf Noktaları

Ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen içecek kesinlikle çaydır. Bu kadar sık ve sevilerek tüketildiği içinde demlenme oranı ve lezzeti çok büyük önem taşımaktadır.

Çay bitkisinin çeşitli işlemlerden sonra içecek haline dönüşebilecek kıvama gelmesidir. Bizim ülkemize gelmeden çok önceleri ortaya çıksa da şuan çay kültürünü en güzel yaşatan ülkenin biz olduğumuz konusu kesinlikle tartışmaya kapalıdır.

Peki, doğru çay demleme tekniği nasıl olmalıdır?

Çay demleme işlemi aslında demliği eline aldığınızda değil daha markette başlar. Çünkü doğru çayı satın almadığınız sürece istediğiniz kadar özenle demleyin yine de başarılı olamazsınız. Bu nedenle satın alacağınız çayın kaliteli ve lezzetli olması çok önemlidir. Lezzet anlayışı herkese göre değişen bir durum olduğundan dolayı kendi beğendiğiniz lezzeti çeşitli çayları deneme yöntemi ile bulabilirsiniz.

Çayınızı saklarken hava almayacak şekilde cam kaplarda muhafaza etmelisiniz. aşırı sıcak ve gün ışığı alan bir ortamda bulundurmamalısınız.

Çaylar genellikle tozlu bir şekildedir. Ve bu tozları temizlemeden çay demlediğinizde çayınızda tozlu olur ve ağzınıza gelir. O yüzden çayı demlemeden önce bu tozları silkelemeli ve çayınızı sudan geçirmelisiniz. Böylece temiz bir çay elde edebilirsiniz.

Çay için musluk suyu kullanırsanız içeriğindeki klor nedeni ile çayınız çok lezzetli olmaz. Bu nedenle içme suyu ile demlemeniz daha doğrudur.

Çayın daha lezzetli olması için çayın suyun dibine çökmesini beklemeniz gerekmektedir. Bu süreci hızlandırmak için çayınızın demlenmesini beklerken birkaç kez karıştırabilirsiniz.

Çayınızın demlenme süresi çok önemlidir. Az demlendiğinde çayın tadını tam alamazsınız ya da çok fazla demlendiğinde acı bir tat oluşabilir. Çayınızı demledikten sonra 15-20 dakika yeterli bir süredir.

Çayınızı demlediğiniz demliğin malzemesi de çayın lezzetine büyük etki etmektedir. Örneğin; porselen demlik ile çelik demlik arasında kesinlikle lezzet farkı olacaktır. Hangisinin daha lezzetli olduğunu soracak olursanız bu tamamen sizin damak zevkinize bağlıdır. Size uygun olan lezzeti bulduğunuzda diğer demliği kullanmak istemeyeceksiniz zaten. Ayrıca çay demlediğiniz demliği başka amaçlar ile örneğin bitki çayı demleme için kullanmamalısınız. Çok iyi yıkanmış olsa da çay demlemek için kullanılan demliğin ayrı olması daha doğrudur.

Bunun yanı sıra kullandığınız demliğin boyutuna göre çay ve su oranınız iyi ayarlamanız çok önemlidir.
Bu tamamen tercih meselesi olmakla birlikte çayınıza aroma verici eklemeler yapabilirsiniz. Örneğin; demliğe bir tane karanfil atmak çayınıza harika bir lezzet katabilir. Tarçın ya da vanilya da çayınıza ilave edebileceğiniz aromatik lezzetlerdir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.