Tavşan Yetiştirme Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Tavşan Yetiştirme Konusunda Bilmeniz Gerekenler
Tavşan Yetiştirme Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Evcil hayvan konusunda seçiminiz eğer bir tavşan ise sahiplenmeden önce onlar hakkında gerekli bilgiyi edinmenizde fayda vardır.

Tavşanlar diğer evcil hayvanlar gibi sürekli ilgi beklemedikleri için evcil hayvan edinme konusunda çocuklarınız için en uygun hayvandır. Ancak bunun yanı sıra rahatça koşup hareket edebilecekleri geniş bir alana ihtiyaç duyarlar.

Tavşanlar çok eğlenceli ve enerjik yapıda hayvanlardır. Evcilleştirmeniz ve kontrol edebilmeniz oldukça basittir. Ama tabi ki tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi onlarda özel hijyene, beslenmeye ve egzersizlere ihtiyaç duyarlar.

Uzun kulakları ve seğiren burunları ile oldukça sevimli görünen bu hayvanlar enerjileri sayesinde de size pozitif bir etki sağlayacaklardır. Sürekli koşup zıplarlar ve yeni şeyler keşfetmeye bayılırlar. Ona sarılıp ilgi göstermenizden çok hoşlanırlar.

Ayrıca çok zekidirler ve oldukça kolay eğitilirler eğer biraz zaman ayırır ve sabır gösterirseniz ona değişik numaralar öğretebilirsiniz. Çağırdığınızda gelebilir ya da öğrettiğiniz bazı hareketi yapabilir. Tuvaletini kum kabının içine yapmayı öğrenebilir.

Tavşan bakımında dikkat edilmesi gerekenler:

Mekan seçimi

Tavşanınızın rahatça koşup oynayabileceği büyüklükte bir kafes ya da ağıla ihtiyacı vardır. Eğer bunun için uygun bir alanınız varsa tavşanınızın yaşayacağı alan dış mekanda olmalıdır. Balkon, teras ya da bahçe gibi. Eğer gözünüz sürekli onun üzerinde olabilecekse evin içerisinde serbest bir şekilde gezmelerinde izin verebilirsiniz.

Tavşanlar çift olarak ya da küçük gruplar halinde yaşayabilen canlılar olduğu için tek olarak yaşamasına izin vermemelisiniz. Yani bir tavşan yetiştirme düşüncesinde iseniz çift olarak almanız en doğrusudur. Tavşanınızı günde birkaç kez mutlaka kontrol etmeli ve sağlık durumunun iyi olduğu konusunda onu gözlemlemelisiniz.

Kafes seçimi

Tavşanlar zamanının çoğunu kafeslerinde geçirdikleri için onlar için doğru bir kafes seçmiş olmanız çok önemlidir. Kafesinizin büyüklüğü tavşanınızın büyüklüğü ile orantılı bir şekilde olmalıdır. Ve zamanla daha da büyüyeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer dış mekanda bir kafes oluşturacaksanız en az 18 m2 olmalıdır. Evin içerisinde bakacaksanız en az 6 m2’lik bir alan gereklidir. Eğer tavşanınız için evinizde ya da dış mekanınızda bu ölçülerde bir yer ayırabilme imkanınız yok ise tavşan sahiplenme fikrinden vazgeçmenizde yarar vardır. Çünkü bu ölçülerden daha küçük bir alan tavşan bakımı için uygun değildir.

Tavşanınızın yaşam alanında yiyecek ve su kapları ile uyku yatağı bulunmalıdır.

Tavşanlar temizlik konusuna çok önem verirler. O yüzden yaşam alanlarını ve yiyecek içecek kaplarını düzenli olarak temizlemeniz çok önemlidir.

Beslenme şekli

Tavşan deyince ilk aklınıza gelen yiyecek bir havuç olsa da onlar tohum, sebze, meyve ve yem gibi çok çeşitli bir beslenme şekline sahiptirler. Saman ve çim tüketmeleri bağırsak ve diş sağlıkları açısından çok faydalı ve gereklidir.

• Elma, armut, şeftali, kivi, çilek, kiraz, kabak, havuç, brokoli ve lahana tavşanlar için verilebilecek sağlıklı sebze ve meyvelerdendir.

• Ancak çikolata, paketli gıdalar, meyve çekirdekleri ve avokado kesinlikle verilmemesi gerekenler arasındadır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.