Tavuklarda Yumurtlama Süreci

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Tavuklarda Yumurtlama Süreci
Tavuklarda Yumurtlama Süreci

Tavuk yetiştirmek ve yumurta elde etmek hakkında birçok farklı görüş mevcut. Çok basit bir olaymış gibi görünse de bu konuda gerekli bilgiye sahip olmak tavuklarınızı sağlığı açısından önem taşımakta.
Tavukların her gün yumurtlaması mümkün. Ama bunun için tutsak edilmeleri gerekmekte. Ve yumurtlama sıklığı tavuğu hormonal döngüsüne bağlı olarak değişkenlik göstermekte.

Esaret altında bulunan tavukların her gün yumurtlaması mümkündür. Yumurtlama konusunda horozun varlığı büyük bir etken değildir. Daha çok tavuğun hormonal döngüsü ile bağlantılı bir durumdur.

Peki, neden tavuklar esaret halinde iken her gün yumurtlar?

Tavuklar sol yumurtalıklarında 4000 folikül ile doğarlar. Ve bir tavuk yaklaşık 4-6 aylık iken yumurtlamaya başlar. Tavuklarda hormonal döngü 10 hafta sürer. Bu süreçte 10 yumurta hücresi olgunlaşmış olur. Esaret altında bulunan tavuklar 24-26 saat arasında yumurtlaması da bu döngü sayesindedir. Bu süreç 2 yıl kadar sürer. Yani bu 2 yıl tavukların dişiliğinde ve yumurtlama konusunda zirvede oluş dönemidir.

Tavuklar ışığa maruz kaldığında folikülleri serbest bırakan hormonlar salgılanmaya başlar. Güneş uyarılarını aldığında organizması harekete geçmiş olur. Folikül yumurta sarısı içinde olgunlaşır.
Yumurta sarısının her yumurtada farklı tonlarda olmasının sebebi tavuğa verile yemin kalitesi ile alakalıdır. Yumurta akı olarak bildiğimiz jelatinimsi madde ise yumurta sarısını korur.

25 saatin sonunda yumurta dışarı çıkmak için hazırdır. Yaklaşık 60 cm uzunluğunda olan yumurta kanalı protein salgılayarak yumurtanın beyaz kısmını 3 katmana çıkarır. Yumurta rahime geldikten sonra yumurtanın kabuğu 14 saat içerisinde oluşur.

Yumurta kabuğu kalsiyum karbonat ve hava keseciklerinden oluşmuştur. Bakterileri önlemek için bu hava kesecikleri daha sonra bir tabaka ile kaplanmaktadır. Kabuğu kaplayan mineraller yumurtaya rengini veren pigmentleri de barındırmaktadır.

Tavukların düzenli olarak yumurta üretebilmeleri için beslenmesine dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. Buğday, arpa ve yonca tavuklar için en faydalı gıdalardır.

Vahşi doğada ya da sahipsiz dolaşan bir tavuğun her gün yumurtlaması gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü düzensiz bir yaşam koşuluna sahip olmaları hormonal düzenlerine etki etmektedir. Ayrıca bir yuvaları olmadığı için yumurtladıklarının bilincinde olmazlar.

Kümes tavukları gece ve gündüzü ayırabilecekleri bir ortama sahiptir. Buda organizmalarının daha düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Tavuklar horoz olmadan da yumurtlayabilirler. Ancak bu yumurtalarda döl olmayacağı için civciv oluşumu söz konusu değildir. Sadece besin kaynağı olarak yumurta üretmiş olurlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.