Tek Çocuk Olmanın Olumlu ve Olumsuz Tarafları

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Tek Çocuk Olmanın Olumlu ve Olumsuz Tarafları
Tek Çocuk Olmanın Olumlu ve Olumsuz Tarafları

Tek çocuk olmak bazılarına göre çok güzel bir duygu olsa da bazılarına göre çok zordur. O yüzden ikinci çocuk için karar vermeden önce bu durumun artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurup, sadece kendinizle alakalı değil çocuğunuz açısından da değerlendirmelisiniz.

Yada tek çocuksanız sizde bu yazı sayesinde durumun aslında sizin için iyimi yoksa kötümü olduğuna karar verebilirsiniz.

Tek çocuklar;

Aile bireylerinin her zaman ilgi odağıdır. Ailenin hem ilk hem de son göz ağrısı olduğu için her zaman daha bir kıymetlidir. Başka bir çocuk daha olmadığı için tüm ilgi, alaka, hediyeler, ödüller sadece onundur. Tek çocuk olduğu için istekleri daha kolay karşılanır. Hatta çoğu zaman abartılıp şımartılır.

İhtiyaçları daha rahat karşılanır. Maddi açıdan tek bir çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak daha kolaydır. Bu yüzdende bir dediği iki edilmez.

Arkadaşlarıyla çok yakındır. Evde birlikte dertleşip eğlenebilecek bir kardeşi olmadığı için tek çocuklar arkadaşlarına daha fazla düşkündürler. Hatta yakın arkadaşlarını kardeş gibi görürler. Kardeş ihtiyacını arkadaşları ile tamamlamaya çalışırlar.

Yalnızlıktan sıkılmazlar. Kardeş sahibi olanlar sürekli bir şeyler paylaşabileceği biri ile büyüdükleri için yalnızlıktan çok hoşlanmazlar. Oysaki tek çocuklar zaten hep yalnız büyüdükleri için yalnızlık onlar için sorun değildir. Başka insanlara gereksinim duymadan da bir şeyler yapabilirler.

Kendi ayaklarının üzerinde durmaları daha kolaydır. Zor durumda kaldıklarında sırtlarını dayayabilecek bir abla ya da abiye sahip olmadıkları için tek çocuklar kendi ayakları üstünde durma konusunda daha başarılıdır. Sorumlulukları bir kardeş ile bölüşmek yerine tek başına üstlenmeyi öğrenmek zorundadırlar.

Yalnız büyürler. Büyüme sürecinde yakınlarında hiç oyun arkadaşı olmaz. Bir hata yaptığında kardeşi tarafından idare edilme ve korunma duygusunu hiç bilemezler. Günün birinde bir yetişkin olduklarında hiçbir zaman kan bağından kaynaklı teyze, hala, amca ve dayı gibi sıfatlara sahip olamayacaklardır.

Sürekli kontrol edilirler. Tek çocuk oldukları için tüm ilgi ve merak sadece onların üzerindedir. Bu nedenle de sürekli fazlasıyla kontrol altındadırlar

Paylaşım yapma konusunda zorluk yaşarlar. Oyuncak ya da eşyaları konusunda evde hiç paylaşım yapma ihtiyacı duymadığı için çevresindeki kişilerle ya da arkadaşları ile bir şeyini paylaşması gerektiğinde problem yaşayabilirler.

Arkadaş edinmede zorluk yaşayabilirler. Sürekli tek başına yetiştirilen bir çocuk arkadaş edinme yaşına geldiğinde sorun yaşayabilir. İlişki kurmak, oyun oynamak ve sosyalleşmek tek çocuklar için daha zordur.

İstekleri ile aileyi yorabilir. Birçok istediğini aldırabilmesi ve yaptırabilmesi her zaman daha fazlasını istemesine yol açacaktır. Ancak bu bazı durumlarda maddi ya da manevi açıdan ailesini zorlayabilir. Bunu önlemek içinde bazı sınırlar çerçevesinde istekleri karşılanmalıdır.

İş bölümü konusu canınızı sıkabilir. Evin küçük işlerinin yaptırılması konusunda başka bir kardeş söz konusu olmadığı için tüm sorumluluk bir kişinin üzerindedir. Örneğin ekmek almaya gitmek kardeşler arasında sıraya konulabilen minik bir görev olsa da tek çocuk olduğunda her zaman size ait bir görev olacaktır. Bu da bazen canınızı sıkabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.