Tektaş Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa / Alışveriş / Tektaş Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Tektaş Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tektaş Yüzüğün Anlamı Nedir ?

Tek taş yüzükleri diğer yüzük modellerinden ayıran en belirgin özellik üzerinde sadece 1 adet taş barındırıyor oluşudur. Ve bu taşta pırlantadır. Ve pırlantalar sonsuza dek var olacağına inanılan taş türlerinden biri bilindiği üzere.

Ve pırlanta taşların bir diğer önemli özelliği de dünyada başka bir eşinin olmayışı. Bundan dolayı hayatınızı birleştirmek istediğiniz insana evlilik teklif ederken tektaş hediye ediyor olmanızın sebebi sevdiğiniz kadına “ sende bu pırlanta gibi benim için dünyada teksin ve sonsuza dek öyle kalacaksın ” mesajını vermektir.

Tektaş yüzüğün anlamını öğrendiğinize göre birlikte olduğunuz insana tektaş hediye ederken çok iyi düşünmeli sonsuza dek onunla birlikte olmak istiyor musunuz yada sizin için gerçekten tek ve özel mi bundan çok emin olmalısınız. Erkekler için sıradan sadece parasal açıdan değerli olan bu tektaş yüzükler kadınlar için çok daha derin ve özel anlamlar ifade ediyor bu asla unutulmamalı.

Yapılan sosyal denetler sonucunda erkeklerin evlenme teklifinin geri çevrilmemesinin yolunu tektaş yüzük hediye etmekte olduğunu bulmuşlar. Tektaş yüzük ile edilen evlenme tekliflerinin neredeyse hiçbiri reddedilmemiştir. Tabi arada karşılıklı sevginin olmadığı ilişkilerden bahsetmiyoruz.

Maddi değeri yüksek olan aynı zamanda çok şık ve anlamlı bu hediye karşısında kadınlar asla kayıtsız kalamıyor bu bir gerçek. Ve içerdiği anlam bakımından kendisine bu değerli hediyenin verilmesi birlikte olduğu erkeğe daha da bağlanmasını ve güven duymasını sağlamakta.

Tektaş Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bu sorunun cevabı tamamen size ve sevgilinize bağlı bir durum. Eğer sevgilinizden habersiz almak niyetindeyseniz sevgilinizin zevklerini çok iyi biliyor olmanız gerekmekte. Ve eğer sevgilinizin nasıl bir tektaştan hoşlanacağını biliyorsanız işin hem çok kolay hem de sevgiliniz gerçekten çok şanslı diyebiliriz.

Fakat hangi tarz yüzüklerden hoşlandığını bilmiyorsanız evlilik teklifi öncesinde birlikte tektaş modellerine bakıp fikrini almaya çalışmanızda fayda var. Yada en yakın arkadaş kız kardeş bu gibi zamanlarda kurtarıcınız olacaktır. Onlardan bu konuda tüyolar alabilirsiniz.

Tek Taş Yüzüğün İçine Yazı Yazılır mı ?

Alyanslarda olduğu gibi illaki içine tarih yada isim yazmak tabi ki şart değil ama bu detaylardan hoşlanıyorsanız neden olmasın. “ sonsuza kadar ” “ bir ömür seninle ” gibi yada kendi aranızda özel ifadeleriniz varsa onlardan oluşan sözcükler yazılabilir. Yada baş harflerinizin arasına sonsuzluk işareti de tercih edilenler arasında. Kısacası bu konu tamamen size kalmış bir durum.

Tektaş Hangi Parmağa Takılmalı ?

Evlilik öncesi takılan tektaşlar genellikle sağ elin yüzük parmağına takılır. Nikah sonrası takılan alyans ise sol elin yüzük parmağına takılır. Bu çok uzun yıllardan beri süregelen bir uygulamadır. Bu sayede toplum içinde medeni durumunuzu bilmeyenler yüzüğün hangi parmağınızda olduğunu dikkate alarak bilgi edinebilirler.

Tektaş Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Sağ eline sadece tektaş takan bir bayan “ sözlü ”dür,  tektaş + alyans takmışsa “ nişanlı ” dır. Eğer alyans sol elindeyse “ evli ” olduğunu biliriz. Evli iken tektaşın sağ elde yada sol elde olması çokta fark etmez tamamen tercihe kalmış bir durumdur. Çünkü evlilik konusunda alyans belirleyici semboldür, tektaşlarınız artık sadece aksesuar sınıfındadır.

 

Tektaş seçiminde 4C kuralı çok önemlidir. Peki 4C nedir ?

  • Kesim (Cut)
  • Renk (Color)
  • Berraklık (Clarity)
  • Karat (Carat) ağırlığıdır

bu 4 değer ne kadar iyi olursa tektaşınızın pırlantası da o kadar iyidir ve fiyat olarak daha yüksektir. Günümüzde tektaş konusunda milyonlarca seçenek mevcut. Hem model olarak hem de her bütçeye uygun yüzük bulabilmek mümkün.

Tektaşı Nereden Almalıyız ?

Yakınlarınızdaki herhangi bir kuyumcudan da almanız tabi ki mümkün. Önemli olan burada sizin duygularınız temsil etmesi ve sevgilinizin beğeneceği bir modeli seçebilmiş olmanız. Ama tabi ki önerimiz iyice araştırıp ve mümkünse sıradan bir kuyumcu yerine tektaşınız için sertifika verebilecek yerlerden almanız.

Tektaş sertifikasının olması  neden önemlidir ?

Ürün sertifikasında yüzüğün altın gramı, ayarı kullanılan pırlantanın karatı, rengi berraklığı gibi tüm detaylar mevcuttur. Buda yüzükte kullanılan pırlantanın sahte bir taş olmayıp gerçek pırlanta oluşunun resmi kanıtıdır.

Tektaş çeşitleri nelerdir ?

Tektaş deyince binlerce seçeneğe ulaşmak mümkün. Ama en bilindik ve hala tercih edilenleri, yuvarlak ve prenses kesim pırlantalardır. Bunun yanı sıra kalp, zümrüt, yastık, oval, damla gibi bir çok modelde oldukça tercih edilmekte.

Tektaş seçiminde önemli olan hangi modelin en popüler olduğu değil kendi tarzımıza ve zevkimize daha uygun olduğudur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.