Telefona Bakmadan Güne Mutlu Başlamak

Anasayfa / Psikoloji / Telefona Bakmadan Güne Mutlu Başlamak
Telefona Bakmadan Güne Mutlu Başlamak

Telefonlar artık o kadar çok hayatımızın bir parçası haline geldi ki gün içerisinde elimizden düşmediği gibi gece yatarken gördüğümüz son şey ve sabah uyandığımızda gördüğümüz ilk şey oldu.

Birçoğumuz geceleri rahat uyuyamamak ve sabahları yorgun uyanmaktan şikayetçidir. Çünkü gün içerisinde yeterince yorucu ve koşuşturmalı aynı zamanda sürekli bilgisayar ve telefon ekranlarına bakarak geçirdiğimiz gece dinlenme süresi bize yeterli gelmemektedir. Üstelik gece uyumadan önce hala telefonla vakit geçiriyor olmak sağlıklı bir uyku sürecini engellemiş oluyor.

Güne daha iyi bir başlangıç yapmak için telefonu hemen elinize almak yerine başka alışkanlıklar edinmenizde fayda var. Emin olun telefondan uzaklaşmanız hem vücudunuza hem de ruhunuza iyi gelecek.

Peki, telefondan uzak kalmak için sabah uyandığınızda başka neler yapabilirsiniz?

Etrafınızı seyredin

Uyanmak sadece alarmın çalması ve gözlerin açılması değildir. Bedenen ve ruhen uyanmış olmak için belirli bir sürece ihtiyacınız vardır. Hatta bazen “yataktan kalktım ama içim hala uyuyor” deriz. İşte içimizin de uyanması için bu uyanma sürecine alışmanız gerekir. Bu nedenle uyanınca ilk önce etrafınıza bir süre bakmanız, gözlemlemeniz vücudunuzun uyanma durumuna alışması için zaman vermeniz anlamına gelecektir.

Rüya günlüğü tutun

Rüyalar aslında bize çok şeyi anlatırlar. Günlük yaşantımızda aklımızı kurcalayan birçok sorunun cevabını rüyalar sayesinde çözebiliriz. Tabi bu hepsinin bir anlamı ya da size mesajı olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden rüyalar hakkında biraz düşünmek ve dikkatli davranmak gerekebilir. Rüyalarımızın tüm detaylarını hatırlayabilmemiz mümkün olmaz. Hatta uyandığımız an çok iyi hatırladığımız bir rüyayı çok kısa bir süre sonra unuturuz. Bunun için sabahları uyanır uyanmaz gece rüyanızda ne gördüyseniz yazmalısınız. Bu hem rüyalardan anlamlar çıkarabilmek için kalıcı notlara sahip olmanızı sağlar hem de eğlenceli bir kişisel aktivite haline gelir. Size ait bir senaryo gibi düşünün. Daha sonra bunları okumak çok keyifli olacaktır.

Meditasyon yapmak

Sabahları sadece 5-10 dakikanızı ayırarak ufak meditasyonlar yapmanız hem güne daha iyi bir ruh hali ile başlamanıza hem de gün içerisinde daha dingin olmanıza yardımcı olacaktır. Nefes egzersizleri ile odaklanacağınız meditasyonlar ile daha güzel bir güne başlamış olursunuz.

Sesinizi açın

Güne başlarken ses tellerinizde belirli bir süre buna uyum sağlayamazlar. Onlarında bir uyanma süreci vardır. Gece boyu süren sessizlikten sonra birden konuşmaya başlamak ses telleriniz için birazcık zorlayıcı olabilir. Sesiniz çatallaşır, kalınlaşır ya da öksürme hissi oluşabilir. Bunun için birkaç ses egzersizi yaparak durumu kolaylaştırabilirsiniz. Ağzınız kapalı iken ”mmm” sesi çıkartın. Ve yine ağzınız kapalı bir şekilde sanki evet dermiş gibi ”hm hmm” sesi çıkartın. Daha sonra hayır dermiş gibi ”ıı ıııh” seslerini çıkartın. Bu egzersizleri konuşmaya başlamadan önce 2-3 dakika süre ile yapmanız ses telleriniz için çok faydalıdır.

Yoga yapmak

Dinlenmiş kaslarımızı güne hazırlamak için yoga çok yararlı bir yöntemdir. Ufak esneme hareketleri sabah uyanmanız için çok işe yarar. Bu sayede kaslarınızın açılır ve güne daha dinç başlarsınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.