Temizlikte Unutulan Yerler

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Temizlikte Unutulan Yerler
Temizlikte Unutulan Yerler

Temizlik yaparken nelerin temizlenmesi gerektiği artık ezbere biliyoruzdur. Göz önünde olan her şeyi temizlerken göz önünde olmadığı için çoğu zaman unutulan bölgeler mutlaka oluyordur. Hatta gün gelip bu alanında temizlenmesi gerektiğini fark ettiğinizde korkunç bir manzara ile karşılaşmanız mümkün. Bu nedenle unutulan bu yerlerde biriken toz ve kirler kabusunuz olmasın.

Peki, temizlemeyi unuttuğumuz yerler hangileri?

Mobilyaların Altı

Yatak ya da koltuk altları artık tasarımından dolayı daha yüksek ve temizlik yaparken süpürüp silmemize elverişli olarak üretilmekteler. Ama yine de her temizlikte süpürüp silmenize rağmen o tozların biriktiğini ve uçuştuğunu görüp sinir oluruz. Kısa bir sürede bile bu kadar toz ve kir oluşabiliyorsa uzun süre hiç yerinden oynatılmayan mobilyaların altını ya da sandalye ve sehpa ayaklarına yapışan tozları  artık siz düşünün.

Ağır oldukları için her temizlikte yapabilmeniz mümkün olmasa da yılda birkaç kez tüm mobilyalar yerinden oynatılarak mutlaka altları temizlenmeli.

Duvarlar ve Süpürgelikler

Toz ve kirler sadece yatay alanda birikmezler dikey olarak da birikirler. Zamanla duvarların üzerinde de tozlar birikir. Hatta duvar kağıdı kullanıyorsanız bu tozları daha net görürsünüz.

Bu tozları temizlemek için duvarın en üst kısmından başlayarak aşağı doğru temizleme işlemi yapmalısınız.

Duvarların temizliğini bitirdikten sonra süpürgelerinizi de temizlemelisiniz. Evi süpürürken çoğu zaman bu kısımları atlarız ama süpürgelikler üzerinde de çok fazla toz birikir.

Kapı, Dolap ve Çerçevelerin Üst Kısımları

Toz alırken genelde bu bölgeler atlanır ama duvarda asılı duran çerçevelerin ya da aynaların üst kısımları da oldukça toz biriken bir alandır. Mutfak dolabınız ya da gardırobunuzun üst kısmı da yanı şekilde aşırı derecede toz birken bölgeler arasındadır.

Klima ve Vantilatörler

Eğer evinizde klima varsa belirli dönemlerde onunda temizlenmesi gerektiğini unutmamanızda fayda var. Filtrelerinin arasında biriken tozlar havayı üfledikçe ortama yayılır. Buda sağlığınız açısından tehlike oluşturur. Çünkü havada uçuşan bu tozları farkında olmadan soluyarak hastalanmanıza yol açabilir. Bu nedenle belirli aralıklarla bu filtreler sökülüp temizlenmelidir.

Aynı şekilde yaz aylarında kullanılan vantilatörlerin pervanelerinde biriken tozlarda ortama yayılır. Vantilatörünüzü de parçalarını söküp temizlemenizde fayda var.

Elektrikli Süpürgesi ve Temizlik Malzemeleri

Temizlediğimiz alanlara çok dikkat etmenin yanı sıra temizlik yaptığımız araç ve malzemelere de bir o kadar dikkat etmeliyiz. Elektrikli süpürgenizin torbası dolduğunda tabii ki yenisi ile değiştiriyorsunuz. Peki, bu yeterlimi? Süpürgenizin çöp torbasını ya da filtre kısmını tutan bölümünde belirli aralıklara temizlenmesi gerekmektedir. Yada süpürgenizin hortum ve boru bağlantılarını sabunlu su ile yıkayabilirsiniz. Makinanızın içerisinde biriken toz ne kadar az olursa evinizin temizliği o kadar iyi olacaktır.

Temizlik bezlerinizi her temizlikten sonra yıkıyor olabilirsiniz ama bu işlemi temizlik paspasınız ya da temizlik fırçalarınız içinde yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Temizlik paspasınızı son kez kovadaki suyu dökmeden önce sıkıp bir kenara bırakmanız yeterli değildir. Temizlik sonrası güzelce sabunlu su ile yıkanmalı ve üzerinde toz ve kir artıklarının kalmadığından emin olmalısınız.

İç Mekan Bitkileri

Canlı ya da cansız hiç fark etmez iç mekanda buluna çiçekleriniz varsa onlarında üzerinde toz birikebileceğini unutmamalısınız. Cansız çiçeklerini eğer yapıları buna uygunsa su ile yıkayabilirsiniz ya da nemli bir bez ile silebilirsiniz.

Canlı çiçeklerinizin yaprakları geniş ise nemli bir bez ile dikkatli bir şekilde silebilirsiniz. Yada çok küçük yapraklı silinemeyecek bir bitki ise kurutma makinası ile üzerindeki tozların gitmesini sağlayabilirsiniz. Tabi bu işlemi salonunuz ya da yaşam alanınızda değil banyo ya da balkon gibi mekanlarda yapmalısınız. Kurutma makinası tozları etrafa savuracağı için bu işlemi daha kontrollü bir alanda uygulamalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.