Temizlikte Yapılan Hatalar

Anasayfa / Temizlik / Temizlikte Yapılan Hatalar
Temizlikte Yapılan Hatalar

Bulaşık makinesini çok fazla doldurmak su ve deterjanın bulaşıklara yeterince ulaşmasını ve temizlenmesini engeller. Bulaşıkları önceden durulayıp makinaya yerleştirdiğimizden dolayı birçoğumuz bunu fark etmeyiz bile.

Ahşap kesme tahtalarında özellikle et kestiğinizde temizliğinin yeterince iyi yapılması çok önemlidir. Yüzeysel olarak deterjan ve su kullanmak bazen yeterli olmayabilir. Tahtanın arasında giren et parçaları iyi temizlenmediğinde bakteri üremesine sebep olabilir. O nedenle çok detaylı bir şekilde temizlemelisiniz.

Evde en çok dokunulan yerler musluklar, dolap kulpları ve kapı kollarıdır. Bu nedenle de en çok kir ve mikrop bu bölgelerde bulunur. Bu noktaların her gün dezenfektan ile temizlenmesi gerekmektedir.
Temizlik yaparken her oda için ya da her bölge için farklı temizlik bezi kullanmanız gerekmektedir. Az sayıda bez ile yapılan temizlikte mikropları evin bir bölgesinden alıp diğerine yaymış olursunuz.
Toz ve mikrobu evin içinde oradan oraya taşıyan bir diğer şeyde tüylü toz alma aparatlarıdır. Bu tarz aletler tozu sadece taşır temizlik sağlamaz.

Mutfakta temizliğinde çoğunlukla çöp kutuları hep unutulur. Zaman zaman mutfakta oluşan nahoş kokuların sebebi çöp kutunuzdan kaynaklı olabilir. O nedenle haftada bir çöp kutunuzu çamaşır suyu ile temizlemeniz gerekmektedir.

Fayans aralarını temizlerken deterjanı sürüp anında silmek yerine bir süre bu şekle bekletin. Böylece kirle yumuşayıp daha kolay çıkacaktır.

Klavyenizi temizlerken sadece üst kısımda bulunan tuşları silmek yeterli değildir. Ters çevirip tuşların arasındaki kırıntı ve tozların çıkmasını sağlamalısınız.

Çamaşır yıkarken sürekli yumuşatıcı kullanmak giysilerinize zarar vermektedir. Kumaşın sertleşmesini ve yapısının bozulmasını sağlar. Yumuşatıcı kullanmak özellikle havluların emici gücünü azaltır.

Temizlikte kullandığınız süngerleri haftada bir dezenfekte etmelisiniz. Dayanıklı bir kabın içine su koyup süngerinizi bu suyun içine koyun. Daha sonra 1 dakika boyunca mikrodalga fırında ısıtın. Bu süngerlerinizdeki kirlerden daha iyi bir şekilde arınmasını sağlar.

Diş fırçalarını kapalı bir dolabın içinde saklamak daha hijyenikmiş gibi görünse de aslında bakteri üremesini artırır. Bunun yerine diş fırçanızı aydınlık bir yerde tutmalısınız.

Pencereleri genelde havanın güneşli olduğu zamanlarda tercih ederiz. Yakın zamanda yağmur yağma ihtimali olmadığından daha uzun süre temiz kalabilir diye düşünürüz. Ancak silme esnasında kullanılan temizlik ürünleri anında kuruyacağı için nerede leke oluştuğunu fark etmeniz güçleşir. Ve daha sonra pencerenizde izler oluşur. Bunun yerine pencerelerinizi bulutlu havalarda silmeniz daha doğrudur.

Temizlik konusunda ihmal edilen şeylerden biride elektronik aletlerin uzaktan kumandalarıdır. Kumandalara birçok kişinin eli değdiği için haftada bir antiseptik bez ile temizlenmelidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.