Tesettür Giyiminde Seçim Önerileri

Anasayfa / Alışveriş / Tesettür Giyiminde Seçim Önerileri
Tesettür Giyiminde Seçim Önerileri

Geçmişte tesettür giyim konusunda model konusu çok az ve kısıtlıydı ama günümüzde durum tam tersi. Mağazalarda istenilen her tarzda tesettür giyim bulabilmek mümkün. Modaya uygun ve güzel görünmek her kadın için önemlidir. Ve büyük bir önem ve sorumluluk gerektirmekte. Bu durum tesettürlü kadınlarda daha da özen isteyen bir mevzudur.

Tesettür kelimesi bildiğiniz gibi kelime anlamı olarak gizlenmek, örtünmek manasına gelmektedir. Dini inançları gereği kadınlar vücutlarının büyük bir kısmını kapatırlar. Buda tesettür giyim söz konusu olunca birkaç parçayı aynı anda giymeyi ya da daha dikkatli parçalar seçmeyi gerektirebilir. Tesettürlü kadınlar için doğru ve şık kombini oluşturabilmek çok önemlidir.

Tesettür giyimde normal giyimden farklı olarak pardösü, ferace, tunik ve başörtüsü gibi giysilere de ihtiyaç duyulur. Her sezon değişmekte olan moda tesettür giyim içinde geçerlidir. Son yıllarda tesettür giyimde daha çok pudra ya da vizon gibi pastel tonlar tercih edilmeye başladı.

Ferace modelleri de tesettürlü kadınların en çok kullandığı parçalardan biridir. Hem şık hem de rahat olması sebebi ile tercih edilmektedir.


Ayrıca rahatlık açısından ikili takımlarda çok kullanışlıdır. Kombin oluşturma derdine son verdiği için ikili takımlar çok sevilmekte.

Çalışan tesettürlü kadınlar içinde oldukça şık tasarımlar mevcut. Etek ceket ya da pantolon ceket gibi birçok seçenek bulunmakta çalışan tesettürlü kadınlar için.

Bunun yanı sıra özel geceler, nişan düğün gibi önemli organizasyonlar içinde tesettür abiyeler bulunmaktadır.

Tesettür giyim seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Tesettür giyim seçeneği artık o kadar çok ki her yaşa, her tarza ve vücut tipine uygun giysiyi kolaylıkla bulabilmek mümkün. Tesettür giysisi seçerken ilk dikkat etmemiz gereken husus vücut hatlarını belli etmeyecek bir tasarıma ve kumaşa sahip olmasıdır. Çünkü unutmamalıyız ki tesettür giyimin amacı vücudumuzu örtmektir. Tabi vücudunuzu örtmek isterken çokta salaş ve bol kıyafetler seçmemeliyiz. Bu sizin kötü görünmenize neden olur.


Tesettür kıyafet seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada renk uyumudur. Kullanacağınız etek, gömlek, hırka, başörtüsü veya şal arasında bir renk uyumu mevcut olması şarttır. Renk uyumu sadece giysiler arasında değil kişinin ten rengi ile de uyumlu olması gerekir. Vücut renginize uygun olmayan bir giysi rengi sizi olduğunuzdan daha kilolu ya da kısa göstermeye sebep olabilir. Bu nedenle giysi ve renk seçiminde vücut renginizi ve vücut yapınızı çok iyi tanıyor olmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.