Tüp Bebek Tedavisi Uygulanırken Nasıl Beslenmeliyiz?

Anasayfa / Hamilelik / Tüp Bebek Tedavisi Uygulanırken Nasıl Beslenmeliyiz?
Tüp Bebek Tedavisi Uygulanırken Nasıl Beslenmeliyiz?

Gebelikten önce sağlıklı bir diyet programı uygulamak çok önemlidir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinden önce ve tüp bebek tedavisi esnasında beslenme şeklinize çok dikkat etmelisiniz.

Akdeniz diyeti tüp bebek tedavisinin başarısını arttıran bir beslenme şeklidir. Akdeniz diyetinde yüksek oranda bitkisel besinler, balık ve zeytinyağı yer almaktadır. Düşük düzeyde ise kırmızı et ve tavuk içeren bir diyettir. Tüp bebek tedavisi gören çiftelerde Akdeniz diyeti ağırlık artışı ve insulin direnci riskini azaltmakta ve gebelik konusundaki başarıyı %40 oranında arttırmaktadır.

Erkeklerde doğurganlığı artması için meyve ve sebze tüketimini arttırmaları gerekmektedir meyve ve sebze tüketimi sayesinde döllenme oranı daha fazla olur. Meyve ve sebze tüketimi aynı zamanda spermin kalitesini de arttırmaktadır. Sperm sayısında da artış gözlenmektedir.

Gazlı içecek, çay veya maden suyu yerine günde en az 2-3 litre su tüketilmesi gerekir.  Tüp bebek tedavisi boyunca nohut, kuru fasulye ve  barbunya gibi besinleri oldukça fazla tüketmelisiniz. Haftada en az 2 gün kuru baklagiller beslenme listenizde yer almalıdır. Protein, mineral ve omega3 bakımından oldukça zengin olan balık da tüketilmesi gereken gıdalardandır.

Erkeklerde obezite sorunu tüp bebek işleminin başarılı olmasını engelleyen faktörlerden biridir. Bu nedenle kilo kontrolü anne adayında olduğu kadar baba adayında da çok önemlidir.

Günlük beslenmenin yeterli ve dengeli olması tüp bebek tedavisi de çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Tüketilen besinlerin içeriğinde doğru miktarda protein, karbonhidrat, yağ, antioksidan bulunmasına dikkat edilmelidir. Trans yağ tüketiminden kaçınmak ve omega-3 yağ asitlerinden zengin beslenmeniz üreme sağlığı için ve doğurganlık için çok önemlidir.

Günlük beslenme listenizde mutlaka 1 veya 2 porsiyon tam yağlı süt ve süt ürünleri bulunmalıdır. Süt, yoğurt veya kefir tüketmek tüp bebek tedavisi sürecinde çok faydalı olacaktır.

Günlük şeker tüketimi azaltılmalıdır. Tatlı ihtiyacını karşılamak için bol bol meyve tüketebilirsiniz. Yada  bal, pekmez, ev yapımı reçelleri tatlı ihtiyacı hissettiğiniz durumlarda tüketebilirsiniz.

Sağlıklı ve düzenli beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz yapmak, bol su tüketmek, stresten mümkün olduğunca uzak durma ve sigara- alkol tüketimini bırakmak hem kadında hem de erkekte doğurganlığı arttırmaktadır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.