Turpun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Turpun Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Turpun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kış aylarında tükettiğimiz turp bizler için adeta bir sağlık deposudur. Hatta ne kadar sağlıklı olduğumuzu anlatırken “turp gibi” dememizin sebebi budur.

Turp; E, A, C, K ve B6 vitaminleri, antioksidan, çinko, demir ve magnezyum açısından oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan bu değerler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda oldukça etkilidir.

Renk çeşitlerine göre turplar

Siyah Turp:

Halk arasındaki adı ile kara turp olarak tanınan bu turpun dış kabuğu siyah renkte olsa da iç kısmı beyazdır. Siyah turp karaciğer konusunda tam bir koruyucu ve tedavi kaynağıdır. Bunun yanı sıra kolesterolün dengelenmesi konusunda da çok etkilidir. Sindirimin rahatsızlıkların tedavisine de katkı sağlar.

Beyaz Turp:

Bu turp çeşidinin hem içi hem de dışı beyazdır. Diğer turplar yapı olarak daha yuvarlak iken beyaz turp daha uzundur ve lezzeti de biraz farklıdır.

Beyaz turp vücudumuzu mikroplara karşı koruma konusunda çok etkilidir. Bunun yanı sıra kanserli hücrelerle savaşma konusunda çok etkilidir. Kanser hastalarının vücut direncini artırmada büyük rol oynar. Saç ve cilt sağlığı açısından da çok faydalıdır.

Kırmızı Turp:

Dış kabuğu kırmızı iç kısmı ise beyaz olan bu turp çeşidi en sık rastladığımız turp çeşididir. Kırmızı turp vücut ısısını alma konusunda çok etkilidir. Bundan dolayı da yaz aylarında tüketimi daha doğrudur. Bunun yanı sıra boğaz ağrılarının tedavisinde de oldukça faydalıdır.

Turpun Yararları

İçeriğinde bulunan zengin vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak vücut direncini artırır. Buda vücudumuzun hastalıklara karşı korunmasını sağlar.

İçeriğindeki su ve lif sayesinde bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olarak kabızlık problemini giderir.

İçerdiği flavonoidler ve yüksek antioksidan etkisi sayesinde kanserli hücrelere karşı vücudu korur.

Özellikle kırmızı turp vücudumuzda oluşan hücre hasarlarının önlenmesi konusunda çok faydalıdır.

Potasyum açısından zengin olduğundan dolayı yüksek kan basıncını düşürmede çok etkilidir. Kolesterol değerlerinin düşürülmesi konusunda da etki gösteren turp tam bir kalp dostudur.

Düşük kalorili olması ve yüksek lif içermesinden dolayı uzun süre tokluk hissi sağlar. Yani kilo kontrolü konusunda büyük bir yardımcıdır. Diyet yaptığınız dönemlerde turp tüketerek kendinize düşük kalorili ve doyurucu bir menü oluşturabilirsiniz.

Sülfürlü bileşikler açısından zengin olan turp tam bir antioksidan kaynağıdır. Karaciğerin daha sağlıklı çalışması konusunda büyük rol oynar.

İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde cildinizin daha pürüzsüz olmasını sağlar ve kırışıklık oluşmasına engel olur.

Lif açısından zengin olması sayesinde kan şekeri dengesini düzenlemeye yardımcı olur.

İçerdiği folik asit sayesinde gebelik döneminde meydana gelebilecek düşük riskini azaltmaya yardımcı olur. folik asit aynı zamanda vücudun kırmızı kan hücresi üretimini de desteklemektedir. Bu sayede anemi problemini en aza indirir.

İçeriğinde bulunan fosfor sayesinde, diş ve kemik sağlığı konusunda da oldukça faydalıdır.

Turp suyu saça maske olarak uygulandığında saç dökülmelerini azaltmaya yardımcı olur.

Turp yaprağı açık yaraların üzerine uygulandığında yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Turpun Zararları

Gastrit ve ülser gibi sindirim problemi olanların doktor kontrolünde tüketmelerinde fayda vardır. Bu rahatsızlıklara sahip kişiler turpu çiğ tüketmek yerine pişirerek tüketmeyi tercih etmelidirler.

Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız çok sık turp tüketmemelisiniz.

Böbrek taşı döküyorsanız turp tüketmeniz çok doğru değildir.

Sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırdığı için ishal problemi yaşadığınız dönemlerde tüketmemelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.