Tuzsuz Şampuan Kullanmanın Faydaları

Anasayfa / Güzellik / Tuzsuz Şampuan Kullanmanın Faydaları
Tuzsuz Şampuan Kullanmanın Faydaları

Paraben içermeyen şampuanları yıllardır biliriz ama son dönemlerde sülfatsız ve tuzsuz şampuanlarda oldukça merak konusu olmaya ve tavsiye edilmeye başladı. Hatta duyanlar şampuanın içinde tuz mu varmış diye şaşırmaktalar. Peki, nedir bu tuzsuz şampuan?

Şampuan seçerken içeriğinde sodyum lauret sülfatlar ya da sodyum lauril sülfatlar varsa kesinlikle uzak durmalısınız. Bu tür şampuanlar çok fazla köpürdüğü için saçı daha fazla temizliyormuş hissi oluşturmasından dolayı hoşumuza gitse de aslında saça fayda sağladığı söylenemez. Bu nedenle şampuan seçerken parabensiz ve tuzsuz olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tuzsuz şampuan ne işi yarar?

Piyasada satılan şampuanların neredeyse %90’ında paraben ve tuz bulunmaktadır. Şampuanın içeriğindeki Sülfat zararlı bir kimyasal olmakla birlikte şampuanın kıvamı ve daha fazla köpürmesi için kullanılan bir maddedir. Sülfat saçtaki yağı ve kiri çok iyi temizlemektedir ama bunun yanı sıra saçlara zarar da vermektedir.

Saçların sertleşip ve kuruması şampuanın içinde bulunan tuz yüzündendir. Ayrıca tuz saçlarınızın zayıflamasına da neden olmaktadır. Tuzlu şampuanlar saç derisinin aşınmasına da sebep olmaktadırlar. Ve bunun yanı sıra boyalı saçlarda saç renginin daha hızlı akmasını sağlıyor.

Sülfat nedeniyle saç deriniz hassaslaştığı için kızarıklık, kuruluk ve kaşıntı gibi problemler oluşabiliyor.
Tuzsuz şampuanlar ise boyalı saçların rengini uzun süre korumaktadır. Kuruyan ve yıpranan saçlarınızın onarılarak temizlenmesini sağlar.

Saçlarınızın daha ipeksi ve yumuşak olmasını sağlar. Tuzsuz şampuanlar saç ve saç derinizde bulunan doğal ve faydalı yağları yok etmez. Bu sayede saçınız daha fazla nemli kalır ve kuruyup yıpranmasını önlemiş olursunuz. Özellikle de kıvırcık saçlarınız varsa tuzsuz şampuan kullanarak daha kolay şekillenmesini sağlayabilirsiniz.

Tuzsuz şampuanlar sayesinde saçınızın doğal yağları korunacağı için saçınızı daha az kabaracaktır.
Tuzsuz şampuan kullandığınızda saçınız sertleşmeyeceği için ekstra olarak saç kremi kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Tuzsuz şampuan saçınızdaki doğal nemi tutar. Saçtaki bu doğal nem saç uçlarında kırıklar oluşmasını önler. Tuzsuz şampuan sayesinde bu nem korunur ve saç kırıkları daha az görülür.

Tuzsuz şampuan ile saçınızı yıkarken gözlerinizde yanma oysaki Sülfatlı şampuanlar gözünüze kaçtığında kızarıklık ve tahriş gibi sorunlar yaşanmaktadır. Tuzsuz şampuanlar ile bu sorunu da ortadan kaldırmış olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.