Umut Işıkları

Anasayfa / Kitap / Umut Işıkları
Umut Işıkları

Kitabın yazarı: Debbie Macomber

Sayfa sayısı: 359

İlk basım yılı: 2017

Umut Işıkları – Okuyucu yorumu:

“Gül Limanı Oteli’nin yeni misafirleri ve onların yaşamlarına ait bir hikayeydi. Seri kitabı olduğu için sanki artık gerçekten öyle bir otel varmış da yeni gelen müşterinin nasıl bir öyküsü olacak diye merak ederek okuyoruz. Bu seferki misafirlerin hikayesi biraz daha ergenlere hitaben gibiydi. Lise çağlarında yaşanan bir aşk ve arkadaşlık öyküsüne yer verilmişti. Okurken sizi de kendi gençlik yıllarınıza götürebilecek türden bir hikayeydi.

Sonuçta hepimiz bir zamanlar gençtik. Gençliğin vermiş olduğu saflık ve tecrübesizlikle tam olarak doğru kararlar alamamış olabiliriz. Üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen zaman zaman hala içimizde pişmanlık duygusuna sebep olacak yarım kalmış hikayelerimiz olabilir. Normal hayatta o yarım kalmış hikayeleri artık tamamlama ihtimali çok yoktur. Yada tamamlamaya çalışmanın bir anlamı yoktur, bunu çok iyi biliriz ancak bu kitapta işler gerçek hayattan biraz daha farklı ilerlemiş olabilir. Tabi ki gerçek hayatta da buna benzer bir şeyin yaşanması imkansız mı, tabi ki değil ama çok nadir olabilecek bir durum.

Geçmişte yarım kalan hikayelerimiz devam etmese bile eğer yarım kalan ve dışa vuramadığınız için içinize hala dert olan duygularınız var ise; işte onlardan kurtulmanız çok önemli. Bu duyguları ait olduğu kişiye yansıtamasanız bile bir şekilde artık içinizden atıp üzerinizdeki o kötü yükten arınmalısınız. Bu şekilde hayat daha anlamlı hale gelecektir. Size acı çektiren, haksızlık eden, fazlasıyla üzmüş olan birileri olabilir. Ama yıllarca içinizde o kişilere karşı öfke ve nefret duygusu taşımanın hiçbir anlamı yoktur. Özelliklede o kişinin bu duygudan hiçbir koşulda haberi olmayacaksa bu sadece size zarar veren bir durumdur. Siz bir köşede onca zaman geçmesine rağmen hala nefret ve öfke duygusuyla yanıp tutuşurken o kişi beklide çoktan pişman olmuştur. İmkanı olsa gönlünüzü çoktan almıştır. Yada beklide sizi üzüp kırdığının hiç farkında bile değildir ve yaşananlar bilerek olmamıştır. Tüm bunları bilebilme şansımız olmadığı durumlarda içimizdeki olumsuz duyguları hala sürdürmenin de bir anlamı olmaz. Karşınızdaki kişiyi affetmiş olmak sırtınızdaki yüklerden kurtulmanızı ve geleceğe umutla bakabilmenizi sağlayacaktır.

Gül Limanı Oteli misafirleri her defasında geçmişte ya da o an ne yaşıyor olurlarsa olsunlar otelden ayrılırken hep mutlu ve umut dolu olurlardı. Bu defa öyle olmadı ne yazık ki. İlk kez Gül Limanı Oteli misafirlerine iyi gelmedi. Ama sonrasında her şeyin yoluna girmiş olması içimizi rahatlatmış oldu bir nebze.

Kitabın sonunda yine bir devamının var olduğuna dair notlar bulmak seri kitap sevenleri mutlu etmiş olmalı. Yeni misafirin öyküsünü şimdiden çok merak ediyorum. En kısa zamanda okuyabilirim umarım.
Bu arada kitapla ilgili olumsuz bir yorum yapmadan da geçemeyeceğim. Sanırım yayın evinden kaynaklı bir sıkıntı bu. Kitapta birçok imla hatası ve çeviri hatası yer almaktaydı. Devrik cümleler, eksik kelimeler ve harf yanlışları ile dolu bir kitaptı. Bu da okurken dikkatin dağılmasına sebep oluyordu. Bu açıdan pek memnun kalmasam da hikayeyi severek okuduğum için okumanızı tavsiye ederim.”

Kitaptan Alıntılar:

“Hiçbir şey istediği gibi gitmiyor, gerçi hayat bu değil mi? İstediklerimize nadiren sahip oluruz..”

“Hayat benim için durmuşken dünyanın dönmeye devam etmesi haksızlık gibi geliyordu.”

“Affetmek, karşımızdakine bahşettiğimiz bir lütuf değil. Kendimiz için yaptığımız bir şey.”

“Çünkü kaçan insanlar pek mutlu olamazlar. Sürekli omuzlarının üzerinden geriye bakarlar. Sürekli yakalanmaktan korkarlar. Hiçbir zaman rahat olmazlar ve kendilerini özgür hissetmezler.”

“Her karanlığın sonunda bir ışık vardır. Bazen ulaşmak zor olsa da…”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.