Unutkanlığa Karşı Etkili Besinler

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Unutkanlığa Karşı Etkili Besinler
Unutkanlığa Karşı Etkili Besinler

Gün içerisinde “nasılda aklımdan çıkmış” , “unutmıyım hatırlatsana”, “ben onu nasıl unuttum ya” gibi cümleleri çok kullanıyor yada yakınlarımızdaki kişilerden duyuyoruzdur. Eskiden unutkanlık ileri yaş problemi iken günümüzde maalesef yoğun iş temposu, yanlış beslenme ve stres sebebi ile hepimizin sorunu.

Bunun önüne geçmenin yollarından biride doğru beslenme alışkanlığı edinmek. Tabi ki besinlerden de mucizevi bir ilaçmış gibi bir etki bekleyemeyiz. Ama beyin fonksiyonlarının daha düzgün çalışabilmesi içinde sağlıklı besleniyor olmak şart. Peki unutkanlığın önüne geçmek neler yemeliyiz?

Yağlı Balık 

Hamsi, deniz levreği, somon, sardalya gibi yağlı balıklar omega 3 açısından oldukça zengin olduğu için unutkanlık problemini önlemek için tercih edilmesi gereken türlerdendir. Alzheimer rahatsızlığında beyne zarar veren beta-amyloid protein oranı omega 3 ile beslenen kişilerde daha düşüktür.

Ayrıca beynin gri bölgesinde bulunan ve beyin zarları için çok önemli olan DHA için omega 3 içerikli yağlı balıklarda mevcut. Omega 3 yağ asitleri DHA’nın beyin hücreleri ile arasındaki iletişimi büyük ölçüde arttırmakta.

Bu sebepten haftada en az 2 kez balık tüketilmesi tavsiye edilmekte. Omega 3 dışında balık seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer özellikte civa içeriğinin düşük olması. Ton balığı, kılıç balığı, kral balığı, turna balığı, köpek balığı gibi büyük ve yaşlı balıklarda civa oranı daha fazladır ve çok fazla tüketilmemelidir.

Kabak Çekirdeği 

Kabak çekirdeği güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için beyin hücrelerinin savunmasız kalmasını önlüyor ve hafıza gerilemesinin önüne geçmiş oluyor. Aynı zamanda çinko ve magnezyum kaynağı olduğundan dolayı çok faydalıdır. Bilindiği üzere hafıza ve öğrenme açısından magnezyum çok önemli bir mineraldir. Günde 1 çay bardağı kadar tuzsuz kabak çekirdeği tüketmeniz çok faydalıdır.

Ceviz

Ceviz hafızayı güçlendirme konusunda çok faydalı bir kuruyemiştir. E vitamini ihtiyacı açısından da ceviz önemli bir besindir. Eğer vücutta E vitamini düşük olursa hafıza problemleri daha sık yaşanır. Günde 3 adet ceviz tüketmenizde yarar var.

Ispanak 

K vitamini, lutein, beta karoten ve dolat içeriği açısından oldukça zengin olan ıspanak hafıza için çok faydalı bir sebzedir. Ispanak içeriğinde bulunanlar sayesinde zihinsel gerilemeyi yüzde 40 oranında azaltmaktadır. Haftada 2 kez tüketilmesi tavsiye edilir. Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir noktada almış olduğunuz ıspanağı en geç 4 gün içerinde tüketmelisiniz. Çünkü uzun süre beklediğinde içeriğinde bulunan faydalı folat, karotenoid ve flavonoid miktarı azalmakta.

Yumurta 

Yumurta sarısında bulunan kolin sayesinde hafıza kaybını önleyebiliriz. Hafıza ve öğrenme becerisinin gelişmesi açısından yumurta çok faydalı bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda B12 açısından da yumurta tüketilmesi gerekmekte. B12 eksikliğinde hafıza yavaşlamaya başlar. Her gün 1 adet tüketilmelidir.

Zeytinyağı 

Zeytinyağı içeriğinde bulunan oleocanthal  sayesinde özellikle Alzheimer rahatsızlığında çok faydalıdır. Oleocanthal sayesinde beyin hücrelerinde birikip zarar veren beta-amyloid plaklarının oluşumu engellenir. Aynı zamanda E vitamini açısından oldukça zengin olduğu için çok faydalıdır. E vitamini hafızada gerilemeyi engelleyen bir vitamindir. Günde 5 yemek kaşığı kadar tüketilmesinde fayda var. Salatalarınızda yada sebze yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Bitter Çikolata 

Bitter çikolatanın içerisinde bulunan kakao flavonoidleri iletişim kurma, öğrenme, hatırlama, duyguları düzelme, karar verme gibi yetilerimizin daha düzgün çalışmasını sağlıyor. Flavonoidler  sayesinde yaşlanma yüzünden oluşan zihinsel gerilemeyi de yavaşlatıyor. Haftada 40 gr kadar bitter çikolata tüketmek sağlık açısından faydalıdır.

Mercimek

Mercimek potasyum, demir ve folat içerdiğinden dolayı hafıza konusunda çok faydalıdır. Demir eksikliği zamanla unutkanlığa sebep olduğu için mercimek tüketmek bunu en aza indirecektir. Ayrıca B vitamini açısından da çok faydalıdır. Haftada en az 1 kez tüketilmelidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.