Üşengeçlikten Kurtulma Yolları

Anasayfa / Psikoloji / Üşengeçlikten Kurtulma Yolları
Üşengeçlikten Kurtulma Yolları

Bir işi yapmak için üşenip ertelemenin biyolojik yapınızla ilgili olduğunu biliyor muydunuz? Duygularınızı ve hafızanızı kontrol eden limbik sisteminiz sayesinde bir konuyu düşünmeden önce hissetme eğiliminde bulunursunuz. Sizi bunaltan, rahatsız eden ya da olumsuz duygular hissetmenizi sağlayan işleri yapmaktan sizi uzak tutmaya çalışır.

Kişiye keyif veren konularda anında harekete geçmeniz bu nörolojik sisteminizin hafızasından kaynaklıdır. Oysaki tam tersi size duygusal açıdan iyi gelmeyen şeyleri de sürekli ertelersiniz. Bunu sonucunda da üşengeçlik durumu ortaya çıkar. Üstelik bu üşenip ertelediğimiz konularda neden üşengeçlik yaptığımızı sorgulamayız bile.

Oysaki yapılması gereken bu üşengeçlik duygusunu oluşturan etkenleri bulup anlamaya çalışmaktır. Sorumluluklarımız ya da günlük yaşantımızdaki görevleri yerine getirirken neden üşengeçlik yaptığınızı anlamaya çalışmalı ve buna sebep olan şeyler konusunda çözüm bulmalısınız. Çünkü sorumlulukları sürekli ertelemek sizi duygusal açıdan bir süre sonra çıkmaza götürecek ve mutsuz olmanızı sağlayacaktır. Üşengeçlik durumunu bir alışkanlık haline geldiğinde başarısızlık ve mutsuzluk gibi olumsuzluklara sebep olmaktadır.

Yapılması gereken bir işi gözünüzde daha da büyütüp karmaşık hale getirmek o işi daha fazla yapmaya üşenip ertelemenize neden olacaktır. Bunun yerine yapılması gereken işi küçük parçalara bölerek aşamalı olarak yapmaya başlarsanız gözünüzde büyütmenize gerek kalmaz. Aşamalar halinde işi bitirmeye başladığınızda başardığınızı görüp motivasyon kazanabilirsiniz. Böylece üzerinizdeki stres ve endişe ortadan kalkar. Üşenip ertelemenize de gerek kalmaz.

Kendinize belirlediğiniz görevler ne kadar küçük olursa onları yönetmek için yeterli motivasyonu o kadar kolay bulabilirsiniz. Örneğin iş yerinde saatler sürecek bir proje hazırlamanız gerekiyorsa bunu yarım saatlik zaman dilimlerine bölerek yapabilirsiniz. Böylece her yarım saatin sonunda bir başarı elde etmiş olursunuz. Bu sayede de bir sonraki yarım saatlik kısım size daha kolay görünür. Yada ev işleri konusunda düşünecek olursak evin tüm kısımları için bahar temizliği yapmak sizi korkutabilir. Ve buda sürekli ertelemenize sebep olabilir. Bunun yerine her gün ya da her hafta evin bir bölümünü temizlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Yapmanız gereken işleri bitirdiğinizde kendinize küçük ödüller verin. Böylece işi bitirme konusunda motivasyon sağlamış olursunuz. Ve iş sonunda size keyif verecek bir ödülün beklediğini bilmek işi daha bir keyifle yapmanızı sağlayacaktır. Örneğin yaptığınız işten kazandığınız prim ile kendinize o çok istediğiniz kıyafeti alma sözü verebilirsiniz. Yada temizlik bittiğinde kahve yanında sevdiğiniz bir tatlıyı yeme hayali size motivasyon sağlayacaktır.

Bu gibi yöntemlerle işlerinizi daha kolay ve daha az sıkıcı hale getirebilirsiniz. Böylece üşengeçlik probleminiz ortadan kalkar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.