Uyku Meditasyonu Nedir?

Anasayfa / Psikoloji / Uyku Meditasyonu Nedir?
Uyku Meditasyonu Nedir?

Uyumakta zorlanan kişi sayısı oldukça fazla ne yazık ki. Uyumak için yatağa yattığınızda dakikalar hatta saatlere yatakta dönüp durursunuz. Zihninizdekileri bir türlü atamadığınız için uykuya dalamazsınız. Dünya nüfusunun neredeyse yarısı bu sorunla baş etmektedir. Bunun sebebi genellikle günlük yaşantıdaki strestir. Yaşanan stres kaygı ve gerginliğe neden olur ve buda uykuya dalmanızı zorlaştırır. Sürekli bir şeyler düşünmek planlamak, sorgulamak uykuları kaçırır.

Peki, bu durumdan kurtulabilir miyiz? Uyku meditasyonu sayesinde evet!

Uyku meditasyonu daha iyi uyumanızı sağlar. Zihni ve vücudu rahatlatacağı için iç huzurunuzu artırır ve buda rahat bir şekilde uyumanızı sağlar. Böylece insomnia gibi uyku problemleri yaşamazsınız. Eğer uykuya dalmakta zorlanan ya da geceleri sürekli uyanan biri iseniz uyku meditasyonu tekniği ile zihninizi sıfırlayıp bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Uyku Meditasyonu Nedir?

Uyku meditasyonu, uyku sorunu için ilaç kullanmak istemeyen bu problemi doğal yöntemlerle çözmek isteyenler için en uygun yöntemdir. Uyku meditasyonunun en iyi tarafı da hiçbir yan etkisinin ve riskinin olmamasıdır. Ayrıca hiçbir masraf da gerektirmiyor.

Uyku meditasyonu sadece uyku kalitenizi artırmakla kalmıyor bunun yanı sıra kan basıncınızı da düşürerek ağrılarınıza da iyi geliyor. Böylece hastalıkları önlemede de yardımcı oluyor. Uyku meditasyonu sayesinde kalp hızı yavaşlıyor ve vücudun dinlenmesi kolaylaşıyor.

Uyku Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Uyku meditasyonu çok basit bir uygulama olduğu için her yerde ve her zaman yapılabilir. İhtiyacınız olan şey sadece kendinize zaman ayırmak. Bunu düzenli ve doğru bir şekilde yapıp uyku kalitenizi artırmak için bol bol pratik yapmanız gerekir. Zaten zamanla faydalarını fark edeceksiniz.

Uyku meditasyonu için kendinize sessiz bir ortam bulun. Kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir pozisyonda oturun ya da uzanın. Yatağınızda uzanarak yapmanız daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Daha sonra gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın. Nefes alış verişinizi yavaşlatın. Ve düzenli olarak derin bir şekilde nefes alıp verin. Tüm dikkatiniz nefesinizde olmalıdır.

Eğer aklınızdan geçen düşünceler olursa hemen onlardan kurtulun ve dikkatinizi yeniden nefesinize verin.

Uyku meditasyonu yaparken sabırlı olmanız en önemli nokta. Bunun bol bol pratik gerektiren ve faydalarını zamanla göreceğiniz bir uygulama olduğunu unutmamalısınız. İlk başlarda 3-5 dakika ile başlayın. Daha sonra bu süreyi 15-20 dakikalara çıkartın.

Uyku Meditasyonu içinde bulunduğumuz ana odaklanmakla alakalı bir yöntemdir. Kendi bilincinizi, duygu ve düşüncelerinizi kontrol altına alıp nefesinize odaklanıp zihninizi boşaltmayı amaçlar.

Uyku meditasyonunu daha etkili hale getirmek için yapmanız gerekenler:

Uyuyacağınız odada dikkatinizi dağıtacak olan her şeyden kurtulun. En başta da telefonunuzdan. Daha sonra rahat bir şekilde yatağa uzanın.

Nefesinize odaklanarak 10’a kadar sayın. Ve bu sırada derin bir nefes alın. Tekrar 10’a kadar sayarken nefesinizi tutun. Ve son olarak 10’a kadar sayarak nefesinizi yavaşça verin. Bu uygulamayı 5 defa tekrarlayın.

Sonra yeniden nefes alın ve vücudunuzdaki gerginliği hissedin. Bu şekilde bir süre bekleyin ve daha sonra vücudunuzu gevşeterek nefesinizi verin. Bu uygulamayı da 5 defa tekrarlayın.

Bu nefes egzersizlerini yaparken nefesinizin ve bedeninizin farkına varın. Odak noktanız sadece nefesiniz ve bedeninizin tepkileri olmalıdır.

Bu süreçte elbet zihninizden çeşitli düşünceler geçecektir ama kısa sürede onlardan kurtulup yeniden nefesinize odaklanın. Zihninizden geçen düşüncelere takılı kalıp düşünmeye devam etmemelisiniz. Yapmanız gereken sadece nefes alıp vermek.

Bu nefes egzersizlerini düzenli olarak yaptığınızda daha sağlıklı bir şekilde uyumaya başlayacaksınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.