Uyurken Zayıflamak Artık Mümkün

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Uyurken Zayıflamak Artık Mümkün
Uyurken Zayıflamak Artık Mümkün

Zayıflayabilmek için bir çok yöntemi deneriz. Diyetler, egzersizler, ilaçlar ve daha bir çok farklı uygulama. Peki uyurken de zayıflayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Uzmanların bu konuda yapmış olduğu bir araştırmada yatak odanızdaki ısı seviyesini düşürerek metabolizmanızın hızlanmasını sağlayıp bu sayede de harcanan enerji miktarının artış gösterdiğini tespit etmiş bulunmaktalar.

Yetişkin insanlar da boyun ve sırtın üst bölgesinde küçük miktarda kahverengi yağ dokusu bulunmaktadır. Bu doku ne işe yarıyor, görevi ne peki?

Bilindik yağ dokuları beyaz renktedir. Bu kahverengi yağ dokusu ise metabolik olarak aktif bir dokudur. Bu konuda fareler üzerinde yapılan klinik deneylerde bu doku sayesinde kan dolaşımından şekerin alınıp yakıldığı ve vücudun ısısını düzenlemeye yardım sağladığı ortaya çıkmıştır.

Fareler üzerinde denemeler yapıldıktan sonra bu araştırma insanlar üzerinde de denenmiştir. Sağlıklı 5 erkek klimatize edilmiş odalarda 4 ay süresince uyumuştur. Bu 5 erkek normal günlük hayatlarına devam etmiş akşam 8’de ise odalarına gelmiştir. Gün içerisindeki yemeklerden alacakları kalori miktarı eşit tutulmuştur.

İlk ay oda sıcaklıkları 24 derece olarak ayarlanmış. 2. ayda bu sıcaklık 18 dereye düşürülmüş. 3. ay sıcaklık yeniden 24 dereye çıkartılmış. Ve 4. ay 28 dereceye ayarlanmış oda sıcaklıkları.

Bu geçen 4 ay boyunca gönüllü 5 erkek deneğin insülin seviyeleri, metabolik hızları ve harcadıkları kalori miktarları ölçülüp kayıt altına alınmış.

Oda sıcaklıkları 18 derece iken uyuduklarında vücutlarında bulunan kahverengi yağ oranı 2 katına çıkmış. İnsülin seviyeleri olması gereken normal ölçüye ulaşmış. Ve gündüz ve gece yaktıkları kalori miktarında da artışlar olmuş.

Fakat oda sıcaklığı 28 dereceye çıkarıldığı 4. ayda bu olumlu gelişmeler gerilemeye başlamış. Kalori yakımı yavaşlamış. İnsülin değerlerinde olumsuzluk gözlenmiş.

Kısacası kilo vermek istiyorsanız gayet basit bir yöntem değil mi? Sadece oda sıcaklığını düşürmeniz bile kalori yakımına fayda sağlayacak.

Bu ısıyı ayarlamak sonbahar ve kış aylarında çokta zor değil. Geceleri doğalgazı kapatmak gibi basit bir şekilde bunu sağlayabilirsiniz. Yazında belki klimada bu konuda yardım almayı deneyebilirsiniz.

Ve son olarak belirtmek istediğimiz konu; sadece kilo vermek yada kalori yakmak için değil kaliteli bir uyku sağlayabilmek için de oda sıcaklığının 24 dereceden yüksek olmamasında fayda var.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.