Üzümün Faydaları Nelerdir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Üzümün Faydaları Nelerdir?
Üzümün Faydaları Nelerdir?

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan üzüm lezzetinin yanı sıra sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Kırmızı, yeşil ve siyah renkte birçok çeşidi mevcuttur. A, B, K ve vitamini ile potasyum, sodyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller içermektedir. İçerdiği bu vitamin ve mineraller sayesinde çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Üzümün faydaları

İçeriğindeki C vitamini ve polifenoller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Son dönemde ortaya çıkan Covid-19 salgınına karşı vücudun direnç kazanmasını ve enfeksiyonlardan korunmasını sağlamaktadır.

İçeriğindeki bulunan antioksidan resveratrol sayesinde kolesterol seviyesinin düşürülmesine katkı sağlar. Bu da kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda içeriğindeki potasyum sayesinde kan basıncının düşmesini sağlar.

Çekirdekleri ile tüketilen üzüm içeriğinde bulunan resveratrol sayesinde kanser hücreleri ile savaşmaya yardımcı olur. Ve kanser oluşumuna karşı vücut direnci sağlar.

Vücudumuza zarar veren serbest radikaller ile savaşarak cildin yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra hücrelerin yenilenmesine de katkı sağladığı için cildinizin daha sağlıklı ve gergin görünmesini sağlar.

Üzüm hem sulu hem de şekerli ve lifli bir meyve olduğundan dolayı diyet dönemlerinde tatlı ihtiyacını karşılama konusunda çok yardımcı olur.

İçeriğindeki resveratrol sayesinde gözün retina hücrelerini güneşin zararlı etkilerinden korur. Ayrıca göz sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde kan basıncının dengede olmasını sağlar. Buda inme riskini azaltır.

Düzenli olarak üzüm tüketmek kabızlığın önlenmesini sağlar. Sindirim sisteminde sorun olmaması kolon kanseri riskinin de önüne geçer.

Üzümün zararları nelerdir?

İçeriğinde bulunan  potasyum nedeni ile  kalp hastalarına ve  böbrekleri iyi çalışamayan hastalara zarar verebilir. Doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz.

Yüksek miktarda rezervatrol içerdiğinden dolayı kan inceltici ilaçların etkisini arttır ve bu da tehlikelere yol açabilir.

Kalori açısından çok fazla tüketildiğinde kilo alınmasına sebep olabilir.

Çok fazla tüketildiğinde karın ağrısı, ishal ve şişkinlik problemine sebep olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.