Uzun ve Mutlu Bir Hayat Geçirebilmek İçin Öneriler

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Uzun ve Mutlu Bir Hayat Geçirebilmek İçin Öneriler
Uzun ve Mutlu Bir Hayat Geçirebilmek İçin Öneriler

Hayatınızın daha uzun olmasını mı isterdiniz yoksa yaşadığınız hayatın daha sağlıklı, neşeli ve huzurlu bir şekilde sürmesini mi? Yada bu saydıklarım uzun bir hayatla birlikte mümkün mü? Elbette ki mümkün. Ama bunun için hayatınızı nasıl yaşamanız gerektiğine karar vermek ve bunun için bir şeyler yapmak gerekmektedir. Çünkü uzun, mutlu ve sağlıklı bir hayatın kendince kuralları var.

İşte uymanız gereken o kurallar:

 

Yaşamınızda size huzur verip iyi gelen, mutlu olmanızı ve eğlenmenizi sağlayan kişiler ile daha sık görüşün. Birlikte sık sık beraber olup yapmaktan hoşlandığınız aktivitelerde bulunun.

Bütçeniz ve imkanlarınız doğrultusunda bağışlar yapın. Eğer maddi açıdan bu mümkün değilse o zaman zamanınızı ya da tecrübeleriniz bağışlayarak başkalarına yardımcı olun.

Mümkün olduğunca yalnız kalmayın. Kendinize arkadaşlar edinin ve onlarla vakit geçirmek için bol bol zaman ayırın.

 

Elinizden geldiğince az oturmaya çalışın. Hareketsiz kalmak birçok hastalığın olumsuz sebeplerinden biridir. O nedenle yürümeseniz bile mümkün olduğunda çok ayakta vakit geçirmeye ve hareket etmeye çalışın.

TV izlemek için ayırdığınız vakti en aza indirin. Çünkü yapılan araştırmalarda 25 yaşından sonra kişilerin TV karşısında geçirdikleri 1 saatin hayatlarından 22 dakikayı azalttığı yönünde.

 

Sağlıklı bir şekilde evde pişirilen yiyecekleri tüketmeye çalışın. Hazır gıdaları ya da güvenilir olmayan restaurantların yiyeceklerini hayatınızdan mümkün olduğunca uzak tutun.

Yaşadığınız yeri seçme imkanınız varsa yüksek rakımlı yerleri tercih edin. Çünkü yapılan araştırmalarda yüksek rakımlı yerlerde yaşamanın ömrü uzattığı tespit edilmiştir.

Günde 4 fincandan fazla kahve içmeniz ölüm riskini artırdığı için kahve tüketimine çok dikkat etmelisiniz.
Yaşınız kaç olursa olsun yeni bir şeyler öğrenmeye ve herhangi bir alanda eğitim almaya çalışın. Bu sizin daha dinç olmanızı sağlayacaktır.

Gün içerisinde imkanınız varsa şekerleme yapmak için kendinize vakit ayırın. Özellikle 50-60 yaş sonrası günde 3-4 kez şekerleme yapılmasının sağlık açısından çok faydası vardır. Bu vücudun dinlenmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Omega-3 içerikli gıdalar tüketmeniz daha uzun ve sağlıklı yaşamanızı sağlayacaktır.

Mümkün olduğunca asansör yerine merdivenleri kullanmayı tercih edin. Bu sağlığınız açısından daha faydalıdır.

Haftada en az 150 dakika egzersiz yapın. Ve bu süreyi uzatabildiğiniz kadar uzatın. Ancak çok zorlayıcı ve tehlikeli egzersizlerden uzak durun.

Ellerinizi yıkamanın sizi birçok sağlık probleminden koruyacağını unutmayın. Bu sebeple ellerinizi sık sık yıkayıp temiz kalmalarını sağlayın.

Küçücükte olsa güne güzel bir amaç belirleyerek başlayın. Mutlu bir amaç ile uyandığınızda daha güzel bir hayat için bir sebebiniz var demektir.

 

Sağlık durumunuz el verdiğince emekli olma zamanınızı erteleyin. Çünkü çalışmaya alışık bir bünye emeklilik döneminde depresyona girebiliyor ve sağlık problemlerinin oluşmasına yol açabiliyor. Çalışmaya elverişli olduğunuz sürece iş hayatınıza devam edin.

Hayatınızın tadını çıkarmak için elinizden geleni yapın. Ama bunu yaparken mantık çerçevesinde ve ölçülü olmakta fayda var. Tadını çıkardığınız hayat daha sonra size sorun teşkil etmemeli.

Bilinçsiz ve gereksiz bir şekilde ilaç kullanmaktan uzak durun. Basit ağrı ya da yaralanmalar için hemen ilaca başvurmayın. Doktor tavsiyesi olmadığı sürece hiçbir ilacı kullanmaya kalkmayın.

“Az çoktur, küçük güzeldir” mantığını esas alarak küçük şeylerle mutlu olmaya ve basit bir yaşam süremeye çalışın. Bu hayatınızın daha huzurlu ve mutlu olabilmesini sağlayacaktır.

Eski eşyalarınızı saklamaktan vazgeçin. Ya birilerine bağışlayın ya da çöpe atın. Bu sayede onların size hatırlattığı şeyleri ve o zamanları da unutup yükünüzden kurtulmuş olursunuz.

Depresyon ve stres içeren olaylardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Sizi bu duyguların içine sokmaya çalışan kişileri hayatınızdan uzaklaştırın.


Mükemmeliyetçi olmaya çalışmayın. Bu sizi strese sokacak ve hayatınızı olumsuz etkileyecektir. Eksiklerinizle ve hatalarınızla da kendinizi sevmeye çalışın.

Daha fazla para kazanmak ya da daha iyi bir konuma gelebilmeyi tabi ki hepimiz isteriz ama bunu yaparken kendinizi hırpalayarak ve strese sokarak hayatınızı olumsuz bir hale getirmeyin. Bazı durumlarda olanla yetinmeyi bilmeniz gerekmekte.

Sahip olduğunuz şeyleri başkaları ile kıyaslamaktan vazgeçin. Bu sizi karamsar, kıskanç, hırslı ve kaygılı biri haline getirmekten başka bir işe yaramaz.

Ekonomik konularda lüks şeylerden uzak durup birikim yapmaya çalışın. Yaşlılık döneminiz ya da sağlık problemi yaşayıp çalışamama gibi durumlar için geleceğinizi maddi açıdan garanti altına almaya çalışın.

Başınıza gelen olaylarda ya da size verilen sorumluluklarda “Niye hep ben? diye hayıflanmaktan vazgeçin ve önünüze bakın.

Başkalarını kınamak, ayıplamak, aşağılamak gibi duygulardan uzak durun. Bunun yerine pozitif duygulara yönelin. Başkaları sizi ilgilendirmiyor, onları düşünmekten vazgeçin.

Öfke kontrolü konusunda çok dikkatli olun. Aşırı derecede öfkenizi dışa vurmak doğru olmadığı gibi öfkenizi sürekli içinize atmakta doğru bir davranış değildir. Her ikisi de size zarar verecektir.

Başkalarını kıskanmak yerine kendi sahip olduklarınızın kıymetini bilin ve kendi içinizde daha iyisi olmaya çalışın.

 

Size iyilik yapan kişileri asla unutmayın ve onlara karşı minnetinizi ifade edin. Ama sırf size iyilik yaptıkları için sizi yönetmeye kalkışmalarına izin vermeyin.

Mutlu ve uzun bir yaşam dileğiyle..

 

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.