Vajina Darlığı Nedir ve Tedavisi Mümkün müdür?

Anasayfa / Cinsellik / Vajina Darlığı Nedir ve Tedavisi Mümkün müdür?
Vajina Darlığı Nedir ve Tedavisi Mümkün müdür?

Vajina kadının cinsel organının bir parçası olup regl kanının dışarı atılmasına, kadının cinsel haz almasına ve doğum gerçekleştirebilmesine yarayan kanala verilen isimdir. Vajina kızlık zarı denilen zardan itibaren başlar e yaklaşık 8-9 cm uzunluğunda kas ve bağ dokularından meydana gelen bir kanaldır. Bu uzunluk kişiden kişiye göre değişmektedir. Ve ilişki esnasında 18-20 cm hatta daha bile büyük ölçüde genişleyebilme özelliğine sahiptir. Bazı kadınlarda vajina ölçüsünün daha dar olması cinsel ilişki esnasında zorlanma ve ağrı gibi sorunlar yaşamasına sebep olabilir. Vajina darlığı sorunu vajina genişletme ameliyatları ile kolayca çözülebilir.

Vajinanın Dar Olmasının Nedenleri?

Genellikle doğuştan dar ve sıkı bir vajina yapısına sahip olunabileceği gibi bu sonradan da olmuş olabilir. Vajina darlığının sebepleri;

* Kızlık zarının çok kalın be yüksek kenarlı bir yapıda oluşu
* Jinekolojik operasyonlar geçirilmesi
* Bölmeli bir vajina yapısına sahip olunması
* Doğum sonrası vajinada darlık oluşması
* Daha önceden vajina daraltma ameliyatı yapılmış olması

Kızlık zarının kalın ve yüksek kenarlı olması

Kızlık zarının birçok çeşidi vardır ve herkeste farklıdır. Bazı kadınlarda kızlık zarı sert, yüksek kenarlı ya da kalın olabiliyor buda cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabiliyor. Hatta yaşanan zorlanma nedeni ile vajinusmus sorununa bile yol açabilecek boyutlara varabiliyor. Bu gibi durumlarda kızlık zarı ameliyatla alınarak sorunun ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Jinekolojik operasyonlar

Mesane sarkması, bağırsak sarkması, rahmin alınması, rahim sarkması gibi ameliyatların sonrasında vajina daraltılabiliyor. Buda dada sonra cinsel ilişki esnasında sorunlara neden olabiliyor. Vajina darlığından kaynaklı bir problem yaşanırsa vajina genişletme ameliyatı ile sorun çözülebilir.

Bölmeli vajina yapısı

Vajinanın bölmeli bir yapıda olması doğuştan gelen bir özelliktir. Vajinayı bölen ya da daraltan perdeler varsa bu sorunlara ameliyat ile çözülebilir. Vajinadaki spektrum çıkarılarak vajinada genişleme sağlanır.

Doğum sonrasında edinilen vajinal darlık

Eğer normal doğum yapmışsanız plasenta anneden ayrıldıktan sonra yeniden dikilir. Dikme uygulaması esnasında düzgün bir onarma işlemi yapılmamışsa vajina daralabilir. Buda sonraki dönemlerde cinsel ilişki sırasında ağrı hissetmenize neden olabilir.

Vajina Genişletme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina genişletme ameliyatı lokal anestezi ile yaklaşık 30 dakika kadar süren bir ameliyattır.
Ameliyat sonrası vajinanız istediğiniz ölçülere gelmiş ve cinsel ilişkiyi rahatça yaşayabilecek durumda olmuş olursunuz.

Vajina doğuştan dar ise ya da yoksa vajinoplasti ameliyatı yapılması gerekebilir. Vajinoplasti ameliyatı vajina genişletme ameliyatına oranla daha uzun sürer. Çünkü bu gibi durumlarda kadına yeni bir vajina kanalı açılır. Kanalın içerisine deri grefti koyulup yeniden kapanması engellenir.

Kızlık zarı çok kalın ve sert olan kadınlarda ise lazer ya da cerrahi yöntem ile zar kesilip çıkartılır.


Vajina Genişletme Ameliyatları Etkileri

Vajina genişletme ameliyatları kalıcı çözümler sunar. Vajina darlığı sebebi ile sağlıklı bir cinsel birliktelik yaşayamayan çiftler için büyük bir önem taşımakta. Vajina bollaşıp genişlediği için cinsel hazzın azalacağı düşünülebiliyor ancak tam tersi kadın ilişki sırasında artık ağrı duymayıp zorlanmayacağı için daha mutlu sonuçlanan bir birliktelik yaşayacaklardır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.