Vajinal Akıntı Olması Normal mi?

Anasayfa / Cinsellik / Vajinal Akıntı Olması Normal mi?
Vajinal Akıntı Olması Normal mi?

Vajinal akıntı her kadında görülen çok sıradan bir durumdur. Vajinal akıntınız normal seyrinde olduğu sürece endişelenecek bir durum yoktur. Yani ağrısız, kokusuz ve şeffaf olması akıntının normal olduğunu gösterir. Bu şekilde olması her kadın için gerekli olan bir akıntı şeklidir. Ama akıntıda renk ve koku değişikliği oluşmuşsa ya da ağrıya sebep oluyorsa o zaman durum ciddi olabilir. Ve sebebini öğrenmek ve tedavi olabilmek için bir uzmana başvurmalısınız.

Vajinal akıntı çeşitleri

Akıntınız kahverengi ya da kanlı gibiyse; bu regl zamanınızın başladığının işaretidir. Tabi bu regl dönemi dışında oluşmuş bir durumsa ve yakın zamanlarda bir cinsel ilişki yaşamışsanız hamilelik belirtisi de olabilir. Eğer böyle bir ihtimal söz konusu değilse biz uzmana başvurmanızda yarar vardır.
Akıntınız sarı ya da yeşil renkte ise bu enfeksiyon belirtisidir. Hatta bu renkte akıntılar kötü kokuludur. Mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Akıntınız yumurta akı renginde ve sulu ise bu kadınların sürekli yaşadığı normal akıntı şeklidir. Yumurtlama döneminde yoğunlaşabildiği gibi her an olabilmesi mümkün olan bir akıntıdır. Hamilelik döneminde ve cinsel uyarılma anlarında daha da yoğunlaşır. Cinsel ilişki sırasında bu akıntının olması ilişkiyi kolaylaştırır.

Akıntının beyaz renkte olması regl döneminin başlangıcına ve bitişine işarettir. Ve yine korkulacak bir durum yoktur. Ancak bu beyaz renk koyu kıvamlı peynir gibi ya da kokulu ise bir hastalık belirtisidir. Ve doktora görünmeniz gerekmektedir.

Vajinal akıntıya karşı nasıl önlemler alabiliriz?

Vajinal akıntı konusunda rahatsızlıklar oluşmaması için çok sık vajinal duş almamalısınız. Cinsel organınızın temizliğinde kozmetik sabunlar kullanmamalısınız. Bu sabunlar kansere ve mantara yol açabiliyor. Eğer özellikle sabun kullanmak istiyorsanız ph değeri düşük ve doğal yapım sabunları tercih etmelisiniz.

İç çamaşırlarınız sentetik değil pamuklu olmalı. Ayrıca iç çamaşırlarınızı kullanmadan önce mutlaka ütülenmesi ve üzerinde oluşabilecek bakterilerin ölmesini sağlamalısınız.

Hastalık belirtisi olmayan normal akıntılarınız için yapılacak veya önleyecek bir şey yoktur. Rahatsızlık duydukça iç çamaşırınızı değiştirebilirsiniz. Yada günlük pedlerden kullanarak gün içerisinde sık sık değiştirebilirsiniz.

Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için mümkün olduğunca az sigara için ya da tamamen bırakın.
Regl dönemlerinde cinsel ilişkiden uzak durmanızda vajinal enfeksiyonları önleme yöntemlerinden biridir. Çünkü vajina regl döneminde içerideki pis kanı dışarı atmakla görevlidir. Cinsel ilişki yaşamak bu pis kanın geri itilmesine sebep olur ve buda enfeksiyon oluşmasının sağlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.