Vajinal Mantar Oluşumunun Sebepleri ve Belirtileri

Anasayfa / Cinsellik / Vajinal Mantar Oluşumunun Sebepleri ve Belirtileri
Vajinal Mantar Oluşumunun Sebepleri ve Belirtileri

Yetişkin kadınların nerdeyse büyük çoğunluğunun yaşamı boyunca en az bir kez başına gelmiş bir durumdur vajinal mantar enfeksiyonu.

Vajinal mantar enfeksiyonu sırasında üremiş olan mikroorganizmalar başka bir kişiden bulaşma durumuyla oluşmaz. Kişinin kendi vajinası içerisinde bulunan maya hücreleri bir takım nedenlerle aktif hale gelerek enfeksiyon oluşumuna sebebiyet verirler. Stresli bir duygu durumu içerisinde olmak mantar oluşumunu artıran bir etkendir. Rahim ağzındaki kızarıklık ve mantara özel oluşan akıntı gibi belirtiler jinekolojik bir muayene sonucu tanı konulması için yeterlidir.

Vajinal mantar enfeksiyonu Candida Albicans olarak bilinen mantar türünün bir grup organizma ile birlikte vajinada iltihap oluşturması durumudur.

Vajinal mantar alerjisinin belirtileri nelerdir?

Akıntınız genelde beyaz, süt kesiği ve kokusuzdur.

Eğer akıntınızda koku oluşuyorsa bu vajinal mantar enfeksiyonunun yanı sıra başka bir enfeksiyonunda belirtisi anlamına gelir

Vajinada yoğun şekilde kaşıntı oluşur ve yanmalar olur.

İdrar yaparken yanma söz konusudur.

Cinsel ilişki sırasında ağrı hissi olur.

Vajinal mantar enfeksiyonun nedenleri nelerdir?

Hamilelerde mantar enfeksiyonu riski daha fazladır.

Yaz aylarında vajinanın ısısının artışı mantar oluşumunu artırır. Deniz ve havuzdan sonra ıslak mayo ile oturmakta mantar oluşumuna sebep olabilir.

Penisilin ve ampisillin içeren bazı antibiyotiklerde vajinadaki flora bakterilerini azalttığı için mantar oluşumuna sebep olabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi nasıl olur?

Vajinal mantar enfeksiyonları tedavisinde çoğunlukla lokal etkili vajinal ovül ve kremler kullanılmaktadır. Fetuse olumsuz etki etmememsi için ağızdan ilaç yöntemi çok fazla tercih edilmez. Eğer mantar enfeksiyonu uzun süre devam ederse ilk 3 aydan sonra ağızdan ilaç yöntemine de başvurulabilir.

Vajinal Akıntı Sorunu

Vajinal akıntı beyaz yada şeffaf renktedir genellikle ve gün içerisinde bir kez hijyenik ped yada iç çamaşırı değiştirmek yeterli olacaktır. Yani normal bir akıntı durumunda doktora başvurmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Kokusuz ve şeffaf akıntılar normal sayılan bir akıntı türüdür. Ancak koyu kıvamlı ve koyu renkli aynı zamanda kötü kokulu akıntılar söz konusu ise uzman bir doktora başvurmanızın zamanı gelmiş demektir. Bir takım hijyen hataları da dönem dönem akıntı sorununa yol açabiliyor.

Vajinal akıntıya yol açan bu hijyen hataları nelerdir?

İçeriğini bilmediğiniz kozmetik sabunlar kullanmanız

Çok sık vajinal duş yapıyor olmak

İç çamaşırlarının sentetik olması

Aynı iç çamaşırını 1 günden fazla giymek

Vajinal akıntıyı önlemek için ne yapmalıyız?

Ph değeri 3.5 ile 5.5 arasında olan sabunları kullanın.

Vajinal duşu çok sık yapmayın ve duş sonrası çok iyi kurulayın. Vajina bölgenizin ıslak kalmamasını sağlayın.

Sentetik iç çamaşırlarını değil de pamuklu iç çamaşırlarını tercih edin.

İç çamaşırlarınızı giymeden önce mutlaka ütüleyin

Antibiyotik kullanımı vajinal akıntıya yol açar mı?

İçeriği çok güçlü antibiyotikler vajinanın ph dengesini bozacağı için mantar enfeksiyonunu artırır. Mantar oluşumu da kaşıntı ve yoğun vajinal akıntıya sebep olur. Akıntının rengi beyaz ve süt kesiği şeklinde parçalıdır. Bu gibi durumlarda doktora başvurmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.