Vajinanızı Yeterince Tanıyor musunuz?

Anasayfa / Cinsellik / Vajinanızı Yeterince Tanıyor musunuz?
Vajinanızı Yeterince Tanıyor musunuz?

Vajinanızda diğer tüm organlarınız gibi size ait ve ondan utanmanızı gerektirecek hiç bir şey yok. O nedenle vajinanız hakkında yeterli bilgiye sahip olmalı ve merak ettiğiniz konularda kafanızdaki tüm soruları netleştirmelisiniz.

Vajina, cinsel organınızın bütünü değildir

Alışkanlık, pratiklik ya da bilgisizlikten kaynaklı genellikle vajina diyerek tüm cinsel organımızı tanımlarız. Hatta birçoğunuz vulvayı vajina sanır ancak vajina vulvadan başlayıp dölyatağına kadar uzanan geçidin ismidir diyebiliriz. Yani aslında dışarıdan gözle görülen bir durum söz konusu değildir.

Hiçbir şey vajinanıza kaçıp kaybolamaz

Vajinayı bir kara delik gibi düşünmemelisiniz. Yani öyle tampon ya da bazı cinsel objeler oraya kaçarak rahminizin içinde kaybolmaz. Sırf bu korkudan tampon kullanmaktan kaçınanlar bile var. Tampon sadece çıkarmanızı zorlaştıracak kadar derine gidebilir ama bu onun oradan hiç çıkamayacağı anlamına gelmez. Dizlerinizi kırarak yer oturmanız ve ıkınmanız tamponun yeniden çıkmasını sağlayacaktır. Bu da bir çözüm olmadıysa jinekoloğa giderek çok basit bir işlemle çıkartılmasını sağlayabilirsiniz. Yani imkansız bir durum söz konusu değildir.

Daha renkli bir cinsel ilişki adına krema ya da çikolata sosu gibi şeyler zaman zaman denenmekte olsa da yine de vajinanızı bu gibi şeylerden uzak tutmanızda fayda var. Nedeni ise bu gıdalarda bulunan şekerin vajinanızda enfeksiyona sebep oluşturabilme ihtimalidir.

Vajinaların hepsi aynı değildir

Vajinaların iç kısımları genelde birbirine çok benzer fakat dış kısmı herkeste farklılık gösterir. Vulva kimi kadında görülemeyecek derecede küçükken bazı kadınlarda ise çok büyüktür. Hatta bir taraf daha genişken diğer taraf dar uzun şekilde iç dudaklar bile mevcuttur. Yani birçok kadında dış dudaklar simetrik değildir. Klitoris uzunluğu 2,5 ile 3 cm arasında değişkenlik gösterir. Yani klitoriste her kadında farklı ölçülerdedir.

Dış yüzeyi farklı tonlardadır

Ten renginiz daha açık tonlarda olsa da vajinanızın dış yüzeyi daha koyu olabilir. Yani vajinanın rengi teninizden bağımsızdır. Üstelik iç dudak ve dış dudak arasında bile renk farklılıkları bulunabilir. Yani bir insanın ten rengine bakıp vajinası da bu renktedir gibi düşünmek doğru sonuçlar vermez.

Vajina duvarları kapalıdır

Vajina duvarları normal zamanda tampon girişi ya da cinsel birleşme gibi açılmasını gerektirecek bir şey olmadıkça kapalı halde durur. Vajina 1,5 den 5 cm. kadar genişleyebilir. Tabi doğum sırasındaki mucizevi genişlemesini bu durumdan ayrı tutuyoruz. Doğum esnasında bebeğinizin oradan çıkışına yetecek kadar genişler.

Akıntı miktarı

Yumurtlama dönemlerinde vajinadan akıntı gelir ve yaklaşık günde 2 çay kaşığı kadardır. Ayın diğer dönemlerindeki normal akıntıya göre yumurtlama döneminde daha berrak ve ince yapıda olur. Bu şekilde renk değişmesi çok normaldir. Fakat akıntınız çok koyu kremsi bir halde ise ve koku, kaşıntı gibi etkilere sebep oluyorsa mutlaka jinekoloğa danışmalısınız.

Seks nedeniyle genişlemez

Vajina çok esnek bir yapıdadır. Bu nedenle normal standartların üzerindeki ölçülerde bir penisi bile rahatça içine alabilir. Ve ilişki sonrası hemen eski kapalı haline geri döner. Yani seks yapmak vajinanızı genişletmez. Ancak doğum yapmış bazı kadınlarda bu genişleme hissi oluşabiliyor. Bu genişleme kegel egzersizleri ile tedavi edilebilir. Eğer size çok rahatsızlık verecek bir durumda ise de vajina daraltma operasyonları ile çözüm oluşturulabilir.

Sekse uzun süre ara verince vajinanızın durumu

Çok uzun süre seks yapılmazsa vajina sürekli kapalı kalmaktan sıkılaşır ve ilk ilişkide bakireymişsiniz gibi acı verir gibi düşünceleriniz varsa onlardan kurtulmalısınız. Vajina kaslarınız kasılmış olabilir ama bu ilk yaşadığınız ilişki kadar acı verici olmayacaktır endişelenmeyin

İçi sürekli bakteri doludur

Vücudunuzun her yerinde olduğu gibi vajinanızda da bakteriler tabi ki vardır. Ama bunlar her zaman enfeksiyona sebep olacak kötü bakteriler olmak zorunda değil. Bakteri tanımı bize hep kötü bir anlam ifade etmekte ama durum öyle değil. Vücudumuzda kötüler olduğu kadar iyi ve faydalı bakterilerde mevcut ve onlara gerçekten ihtiyacımız var.


Kendi kendini temizleme özelliği

Vajinanızı temizlemek için sürekli vajinal duş ya da sabunlamaya gerek yok. Hatta bunu çok sık yapmanız orada bulunan faydalı bakterileri yok edebilir. Vajinanızdan gelen akıntı zaten kendi kendini temizleme fonksiyonuna sahiptir. Akıntı sayesinde vajinanız düzenli olarak zaten kendiliğinden temizlenir. Sizin yapmanız gereken sadece vulvanızı yani iç ve dış dudaklarınızı temizlemeniz. Tabi bunu yaparken de aşırıya kaçıp tahrişe neden olmasını sağlamaktan kaçınmalısınız.

Regl dönemlerinde daha belirgin koku

Vajina şekilleri herkeste farklı olduğu gibi kokusu da herkeste farklıdır. Regl dönemlerinde bu koku daha keskin hale gelir. Hatta birçoğumuz regl döneminde bu kokuyu başkalarının da hissedebileceğini düşünerek çok fazla yakın durmak istemeyiz.

Vajina kokusu çok yoğun egzersiz yapıldığında ya da cinsel ilişki sonrasında da ter bezlerinin daha yoğun çalışmasından kaynaklı artış sağlayabilir. Yani bu gibi durumlarda da vajina kokunuz daha yoğundur.

Dokunarak mutlu olma

Cinsel ilişki sırasında orgazm olmasanız bile sadece vajinanıza temasta bulunulması bile uyarılıp mutluluk hormonlarının salgılanmasına yardımcı olur. Bu nedenle seks kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bir partneriniz yoksa bunu mastürbasyon ile kendinizde bir şekilde sağlamaya çalışabilirsiniz.

Aşırı seks yapmak

Düzenli bir seks hayatınızın olması kendinizi iyi hissetmenizi sağlar fakat çok sık ve aşırı bir şekilde ilişki yaşamak vajinanızın tahriş olmasını ve yanmasını sağlar. Hatta idrar yolu enfeksiyonlarına bile neden olabilir. Özellikle kadının üstte olduğu misyoner pozisyonunda penisin idrar yoluna teması daha fazla olacağından dolayı daha risklidir. Bu pozisyon zararlı bakteri oluşumuna çok elverişlidir. Bu pozisyonda bir cinsel ilişki yaşadığınızda sonrasında tuvalete gidip idrarınızı yapmalı ve su ile temizlenmelisiniz. Bu idrar yolu enfeksiyonunu önleyecektir.

Sevişerek kaslarınızı çalıştırın

Spora gidemiyorsanız üzülmeyin. Çünkü kaslarınızı çalıştırmak için seks yapmanızda yeterli olabilir. Yani spor amaçlı bol bol sevişebilirsiniz. Seks sırasında çalışan bu kaslar hangileri peki?

Kasların çalışması durumu tamamen pozisyonlarla alakalıdır. Ama pelvik kasları her durumda oldukça aktiftir. Ve karın kasları birçok pozisyonda çalışmaktadır.

Misyoner pozisyonunda omuz ve popo kaslarınız çalışır.

Salyangoz pozisyonunda kol, sırt ve arka bacak kaslarınız çok yoğun çalışır.

Köpek pozisyonunda karın ve göğüs kaslarının çalışmaktadır.

Makas pozisyonu da ön kol, omuz, trapez ve baldır kasları çalışmaktadır. Hatta en çok kas çalıştıran pozisyondur diyebiliriz.

Jokey pozisyonu biraz yorucu olsa da boyun ve alt sırt kaslarınız çalışmaktadır.

Kaşık pozisyonu oblik ve tibialis kaslarınızı çalıştırır.

Kalori yaktırıyor

Yapılan araştırmalara göre cinsel ilişki sırasında yakılan kalori spor yaparken yakılan kalori ile neredeyse eşit derecedir. Örneğin 30 dakikalık bir seks erkekte 120 kadında 90 kalorinin yakılmasını sağlıyor. Yani 30 dakika tempolu koşarak yakacağınız kaloriye eşit diyebiliriz. Ve koşuya göre çok daha zevkli.

Sporcuların seksten kaçması

Profesyonel olarak spor yapanların özellikle de müsabakaları falan varsa neredeyse 1 hafta önceden seks yapmayı bırakırlar. Bilimsel araştırmalarda seksin spora bir zararı olmadığı tespit edilse de psikolojik olarak böyle düşünülmesi nedeni ile sporcuların seks düzeni bu şekilde işlemektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.