Vazgeçmeniz Gereken Alışkanlıklar

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Vazgeçmeniz Gereken Alışkanlıklar
Vazgeçmeniz Gereken Alışkanlıklar

Dış görünüşünüz, cildinizde oluşan değişimler ve nasıl yaş aldığınız gibi birçok şey genetiğe bağlıdır. Fakat tüm bu değişimlerin sebebi her zaman genler değildir. Yaşam şekliniz ve bazı alışkanlıklarınız bu gibi değişimlere neden olabilmektedir. Farkında olmadan ya da zararlarını bilmeden neredeyse her gün yaptığınız bazı alışkanlıklar görünüşünüze ciddi ölçüde zarar verir etki edebilmektedir.

Peki, bu zararlı alışkanlıklar nelerdir?

At kuyruğu saçlar

Saçınızı köklerinden çok fazla sıkarak toplamak zamanla saç çizgisinin azalmasına ve kelliğe neden olabilir. At kuyruğu modelinden vazgeçemiyorsanız en azından daha gevşek bağlamayı denemelisiniz. Saçlarınız ne kadar gergin ve sıkı toplanırsa o kadar çok zarar görecektir.

Çok fazla süt içmek

Süt içmek tabi ki oldukça faydalıdır. Ancak aşırı tüketiminde bazı olumsuz etkilerde yol açabilmektedir. Süt içeriğindeki androjenler nedeni ile yağ bezlerinin daha aktif olmasını sağlar. Ürettiği sebum nedeni ile gözenekleriniz tıkanır ve cildiniz daha yağlı ve yorgun görünür.

Güneş kremi kullanımı

Güneşin yan etkilerinden korunmak için güneş kremini artık sadece tatilde sahil kenarında iken değil günlük hayatta da kullanmaya başladık. Ancak yapılan yanlışlardan biri güneş kremini sadece yüze sürmektir. Oysaki eller ve dekolte bölgesi de güneş ışınlarından oldukça fazla etkilenmektedir. O nedenle güneş kremi sürerken göğüs çevrenizi, boynunuz ve ellerinizi de unutmamalısınız.

Bacak bacak üstüne atmak

Birçoğumuzun otururken yaptığı ve zararlarının farkında bile olmadığı bir davranıştır. Bacak bacak üstüne attığınızda dolaşım bozukluğu, kan damarı sıkışması ve varis gibi birçok rahatsızlığa sebep olmaktasınızdır. Özellikle kadınlar ve hamileler için bacak bacak üstüne atmak çok zararlıdır.

Saçı ıslak iken taramak

Duştan çıktıktan sonra saçınızı henüz kurumamışken taramanız saçınızın zarar görüp yıpranmasını sağlamaktadır. Saçınızı taramadan önce bir havlu ile fazla suyunu almalı ve daha sonra fön makinası ya da saç kurutma makinası ile kurutmalısınız. Saçınızı tarama ve şekillendirme işlemi kuruttuktan sonra yapılmalıdır

Kaşların alınma zamanı

Kaş alma işlemi için en doğru zaman akşamları yüzünüzü yıkadıktan sonrasıdır. Böylece bakterilere ve tahrişlere karşı korunmuş olursunuz.

Saç şekillendiricilerin ısı derecesi

Saç kurutma makinası, fön makinası, düzleştirici ya da saç maşası gibi ürünleri genelde en yüksek ısılarda kullanırız. Ancak bu saçınıza oldukça fazla zarar vermektedir. Saçların daha kuru ve kırılgan hale gelmesine sebep olur. Saçlarınızı kuruturken 15 cm uzaktan tutmanız ve orta sıcaklıkta olması çok önemlidir. Ve mümkün olduğunca saç şekillendiricileri kullanmamanızda fayda vardır.

Gözleri ovuşturmak

Gün içerisinde en sık yaptığımız hatalardan biride gözleri ovuşturmaktır. Bu hareket kirpiklere zarar verir ve dökülmelerine neden olur. Ayrıca göz çevrenize de zarar vererek daha yorgun görünmenize sebep olur.

Yüzünüze dokunmak

Sürekli yüzünüze dokunmak sivilce oluşmasına ve enfeksiyonlara neden olmaktadır. Ayrıca erken yaşta kırışıklıkların oluşmasına da yol açmaktadır.

Çok sık pudra kullanmak

Yüzünüzdeki yağlanma ve parlaklığı sürekli pudra sürerek kapatmaya çalışmak yapılan en büyük hatalardan biridir. Çok sık pudra kullandığınızda gözenekleriniz tıkanır ve cilt problemleri oluşur. Mümkün olduğunca az pudra kullanıp cildinizin hava almasını sağlamalısınız.

Ağır çantalar

Çantanızda ihtiyaç duyabileceğiniz düşüncesi ile her şeyi taşımaya kalkmanız duruş bozukluğu yaşamanıza sebep olabilir. Bu nedenle sadece acil ihtiyaçlarınızı çantanızda taşımanız daha doğrudur. Ve çantanızı taşırken mutlaka belirli aralıklarla omuz değiştirmeli ya da ağırlığın eşit olması için sırt çantası tercih etmelisiniz.

Çok koşmak

Gün içerisinde yürüyüş yapmak ya da koşmak sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ancak aşırı derecede koşmak cildinize ve sağlığınıza zarar verecektir. Bu faydalı aktiviteyi aşırıya kaçıp zararlı hale getirmemelisiniz.

Taze meyve suları

Taze meyve ve sebzeler antioksidan açısından oldukça zengin olduğundan dolayı çok faydalıdır. Ancak çok fazla fruktoz içerdiğinden dolayı da aşırı tüketimi cildinize ve sağlığınıza zarar verebilir.

Kin beslemek

Bu alışkanlık türü yukarıda saydıklarımızdan biraz farklı olsa da yaşamınızı büyük ölçüde etkilemekte ve zarar vermektedir. Birilerine ya da bir şeylere karşı kin besleme duygusu daha fazla stresli olmanıza, kilo almanıza kan şekerinizin yükselmesine ve ömrünüzün kısalmasına sebep olmaktadır. O yüzden affetmeyi ve bazı şeyleri geride bırakmayı öğrenmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.