Vegan Beslenme

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Vegan Beslenme
Vegan Beslenme

Vegan Nedir?

İçeriğinde hiçbir şekilde hayvansal ürün olmayan beslenme şeklini tercih eden kişilere Vegan denir. Vegan kişiler aynı zamanda hayvanlardan elde edilmiş hiçbir giysiyi de giymezler. Hayvan eti, sütü ya da hayvan derisi bu kişilerin hayatında asla yer alamaz.

Vegan Beslenme nasıl olur?

Vegan kelimesi çoğu zaman vejetaryenlik ile karıştırılmakta. Vejetaryenlik ile vegan arasındaki fark kişilerin beslenme ve yaşam şartlarından kaynaklanmaktadır. Vejetaryen kişiler sadece hayvanlardan elde edilen et ürünlerini yemezler. Onun dışındaki tüm ürünleri yerler. Vegan kişiler ise sadece et ürünlerini değil süt, yumurta gibi hayvanlardan elde edilen tüm yiyecek türlerine karşıdırlar. Ayrıca hayvan derilerinden ya da kürklerinden elde edilen giysileri de asla kullanmazlar.

Hayvan severlerin bir kısmı aşırı duyarlılık göstererek vegan yaşamı benimsemişlerdir. Ve tüm yaşam biçimlerini bu yönde yönetirler. Geleneksel yeme alışkanlıklarımız onlar için mümkün değildir. Sadece hayvan severlik açısından değil hayvansal ürünleri hayatlarından çıkardıklarında daha düşük kalorili ve sağlıklı besleneceklerine olan inançları ile bu yaşam tarzını tercih ederler.

Veganların nasıl bir yaşam tarzı vardır?

Veganların hayatında hayvanlarla ilgili bir şeyin olması mümkün değildir. Hiçbir et türünü yemezler. Örneğin peynir bile hayvandan elde edilen sütten yapıldığı için sofralarında yer alamaz. Bu sebepten dolayı vegan kişiler proteinden uzak yaşıyorlar diyebiliriz. Bu eksikliği sebze ve meyve ile tamamlamaya çalışıyorlar.

Vegan beslenmenin sağlıksız olduğu da düşünülebilir. Hayvansal gıdaların önemi tabi ki tartışılmaz ama bitkisel beslenmede oldukça sağlıklı bir yaşam biçimidir.

Ayrıca vegan beslenmede lifli gıdalar çok fazla tüketildiği için diyabet ve kanser gibi hastalıkları da önlemektedir. Bu sebepten dolayı vegan beslenme biçiminin uzun yaşamın sırrı olduğu kabul edilebilir.
Vegan beslenme şekli diyetlerimizde de oldukça fazla yer almaktadır. Kilo vermek isteyen kişiler bitkisel ağırlıklı beslenerek istedikleri kiloya daha kolay ulaşabilmektedirler.

Vegan diyeti


Vegan diyeti kısa bir süre kilo verdirme amaçlı değil de bir yaşam biçimi olarak da uygulanabilir. Dengeli bir vegan diyeti içeriğinde tahıl ürünleri ve baklagilleri de barındırır. Kuru fasulye nohut, pirinç, tam buğday unu gibi çok faydalı besinlerde bu diyetin içerisinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişler de yenilebilir. Ve toprakta yetişen tüm sebze ve meyveler bu diyetin vazgeçilmezlerindendir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.