Ödemden Kurtulmak Sizin Elinizde

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Ödemden Kurtulmak Sizin Elinizde
Ödemden Kurtulmak Sizin Elinizde

Ödem özellikle biz kadınların en çok şikayet ettiği konulardan biri. Yaz aylarında daha sık yaşanan bir problemmiş gibi görünse de aslında tabi ki sadece sıcak yüzünden olmuyor. Regl dönemi ve yumurtlama dönemi öncesinde östrojen hormonu seviyesinde artış yaşandığı için ödem oluşumuna neden olabiliyor. Ayrıca tuzlu besinler tüketmek, hareketsiz bir yaşantı ve yeterli miktarda sıvı almıyor olmak ödem oluşumuna neden olan etkenler arasındadır.

Sabahları yatakta kalktığınızda el, ayak ve bacaklar normal boyutunda olsalar bile gün içinde sanki şekil değiştiriyor gibi olurlar. Kendimizi kocaman, şiş ve rahatsız hissetmeye başlarız. Ama tabi ki bunu önlemenin de yolları var.

Aşırı tuzlu beslenmekten kaçının

Tuzlu beslenmek bir ihtiyaç değil sadece kişinin kötü bir beslenme alışkanlığı diyebiliriz. Bu alışkanlıktan hemen kurtulmak mümkün olmayabilir ama yavaş yavaş azaltarak kurtulmayı deneyebilirsiniz. Bir süre sonra zaten yeni damak tadınız bu şekilde biçimlenecek ve tuz kullanma ihtiyacı hissetmeyeceksiniz. Ayrıca tuz ilave etmediğiniz için yediğiniz besinlerin tadını daha fazla alacaksınız. Ve daha lezzetli bile  gelmeye başlayacak.

Vücudunuza tuzla kullanarak aşırı sodyum yüklemeniz sadece ödem yapmakla kalmayıp başka sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. O sebepten tuzu hayatınızdan çıkarmanızda büyük fayda var.

Tuz kullanmayı bırakmakta zorlanabilirsiniz. Ama bunu kolaylaştırmak için yiyeceklerinize sevdiğiniz baharatları ilave ederek lezzet katmayı deneyebilirsiniz. Örneğin acı pul biber yada karabiber kullanırsanız tuzun eksikliğini fark etmeyeceksiniz bile. Yada kekik veya isot kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Bu tamamen sizin damak zevkinize kalmış bir durum.

Bol sıvı tüketin

Genelde su içmek yerine çay ve kahveyi tercih ederiz ve zannederiz ki zaten bu şekilde sıvı tüketiyoruz. Fakat ne yazık ki bu su ihtiyacınızı karşılamaya yetmiyor. Vücudun susuz kalması demekte ödem oluşması için büyük bir etken anlamına gelmekte. Bu yüzden yeterince sıvı tüketiyor olmanız şart. Su ile beraber vücuttaki toksinler atılması hem ödemi engeller hem de cildiniz daha canlı ve parlak görünür.

Özellikle Ramazan ayı gibi uzun süre susuz kalmak zorunda olduğunuz dönemlerde ise iftar ile sahur arasında mümkün olduğunca çok su içmeye özen göstermelisiniz. Sahurda sıcak su içerisine limon dilimleri ve nane yaprakları atarak hazırlayabileceğiniz içecek ise gün içerisinde susuzluk hissi oluşumunu engellemede katkı sağlar.

Hareketli bir yaşam tarzı oluşturun

Tüm gün boyunca oturarak çalışmak zorunda olmanız da ödem oluşumunu tetikliyor. Hareketsiz kalan vücut bir süre sonra ödem oluşturmaya başlıyor ve şişkinliğe sebep oluyor. Mümkün olduğunca kendinize hareket etmek için zamanlar yaratın. Sık sık yürüyüş yapmanız ödem oluşumunu gidermede çok faydalı.

Yürüyüş yapmaya vaktiniz yoksa evde yapacağınız egzersizlerle de hareket sağlayabilirsiniz. Her gün 15 dakika bile bunun için yeterli olacaktır.31

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.