Vücuttaki Su Kaybını Nasıl Önleriz?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Vücuttaki Su Kaybını Nasıl Önleriz?
Vücuttaki Su Kaybını Nasıl Önleriz?

Yazın bu sıcak günlerinde denizin ve güneşin tadını çıkarmak çok keyiflidir. Ancak bu keyfi yaşarken sıcaklık ve nem nedeni ile vücudunuzdaki su oranına da çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Özelliklede yeterince. Su tüketilmediğinde başta halsizlik olmak üzere çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Yaz aylarında dehidrasyonu önlemek için doğru beslenmeli ve sıvı alımına çok dikkat etmeliyiz.

Dehidrasyonu önlemek için dikkat edilmesi gerekenler:

Yağ Tüketimini Azaltın

Yağlı yemeklerin tüketilmesi zaten normalde de sağlıksız bir beslenme şeklidir. Ancak özellikle yaz sıcaklarında daha da tehlikeli hale gelmektedir. Yağlı yiyecekler yaz aylarında vücudu çok daha fazla yormaktadır bunun yerine ızgara ya da haşlama teknikleri ile pişirilmiş et ya da sebzeleri tüketmenizde fayda vardır.

Dengeli Beslenme Programı

Yaz sıcaklarında genellikle gün içerisinde iştahımız kesilir ve daha çok akşam saatlerinde hava serinleyince yemek yemek isteriz. Ancak bu durum gün boyu aç durulduğu için akşam öğününde gereğinden fazla besin tüketilmesine neden olur. Akşam öğünlerinde kuru baklagil, et, tavuk ya da balık tüketebilirsiniz. Bu gıdaların yanında mutlaka bol yeşillikli bir salata olmalıdır. Ayrıca yemeğinizi yerken uzun uzun çiğnemelisiniz. Bu sayede sindiriminiz daha kolay çalışır ve kendinizi daha zinde hissedersiniz.

Yeterince Su İçin

Sıcak havaya karşı vücudun ısı dengesini koruyabilmek için yeterli miktarda su içmeniz gerekmektedir. Yaz aylarında ter yolu ile de vücutta su kaybı yaşandığı için bu sıvı ihtiyacını su içerek karşılamalıyız. Kişinin ideal içmesi gereken su miktarı kilo başına 30 ml olacak şekilde hesaplanmalıdır. Yani günde 2 litre su içmeniz gerekiyor diye herkesi kapsayan bir miktar söz konusu değildir. Herkesin vücut ağırlığı ile orantılı olmalıdır. Ayrıca gün içerisinde çok aşırı terleyen ya da spor yapan biri iseniz bu oranı 35-40 ml şeklinde baz alarak hesaplama yapabilirsiniz.

Maden Suyu İçin

Terleme esnasında sadece vücuttaki su değil sodyum ve klor gibi maddelerde kaybediliyor. Bundan dolayı da yeterince su içseniz bile bu maddeleri geri kazanamadığınızda kendini halsiz ve yorgun hissetmeye devam edersiniz. Bunun çözümü ise günde 1 şişe maden suyu içmenizdir. İçerisine 1 dilim limonda ilave edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra halsizliği önlemek için yeşil yapraklı sebzeleri de bol bol tüketmenizde fayda vardır.

Çay ve Kahve Tüketimini Azaltın

Çay ve kahve idrar söktürücü özelliğe sahip olduğu için sıvı eksikliğini artırmaya neden olur. O nedenle çok fazla tüketilmemelidir. Bunun yerine maden suyu, ayran, taze sıkılmış meyve suyu ya da soğuk çorba tüketilmesi daha doğrudur.

Domates ve Salatalık

Yaz aylarında salatalarınızın içerisinde mutlaka domates ve salatalık bulunmalıdır. Hem bol su içerdiğinden dolayı hem de yüksek miktarda vitamin, mineral ve antioksidan bulundurduğundan dolayı sofralarınızın vazgeçilmezlerinden olmalıdırlar.

Bunun yanı sıra marul ve kabakta hem tokluk hissi sağlayıp hem de susuzluğu giderdiği için bol bol tüketilmelidir.

Yoğurt ile Bağırsak Floranızı Güçlendirin

Yoğurt yüksek oranda su ve mineral içermesinin yanı sıra probiyotik olmasından dolayı sağlık açısından oldukça faydalıdır. Her öğünde rahatça tüketebileceğiniz bir besindir.

Yaz Meyvelerinden Tüketin

Yaz meyvelerinden olan kavun ve karpuz mükemmel bir sıvı kaynağıdır, fakat içerdiği şeker oranı olduğu için aşırıya kaçamak gerekir. Bunun yanı sıra yine yaz meyvelerinden olan üzüm ve şeftali de bol miktarda su içermektedir. Sıvı ihtiyacını karşıladıkları gibi bu meyveler vitamin, mineral ve antioksidan deposu olduklarından dolayı sağlık için çok faydalıdırlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.