Yanlış Ayakkabı Seçimi Çocuğunuzun Ayak Sağlığını Bozabilir

Anasayfa / Alışveriş / Yanlış Ayakkabı Seçimi Çocuğunuzun Ayak Sağlığını Bozabilir
Yanlış Ayakkabı Seçimi Çocuğunuzun Ayak Sağlığını Bozabilir

Aynı ayakkabıyı birkaç gün üst üste giymek ayak sağılığınızı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Özelliklede okul çağındaki çocuklar 2 gün üst üste aynı ayakkabıyı kesinlikle giymemelidirler.

Okulda geçirdikleri uzun saatler boyunca aynı ayakkabıyı giyiyor olmaları çocuklarda ayak sorunlarının oluşmasına sebep olmaktadır.

Bir ayakkabı üst üste giyildiğinde havasızlıktan kaynaklı oluşan bakteriler ayak mantarı oluşumuna yol açabilir. Bunun yanı sıra ayaklar ayakkabı içerisinde şişeceği için ayakkabı şeklini kaybedebilir. Şekli bozuk bir ayakkabı giymek de ayağınızın yapısına zarar verebilir.

 

Çocuklarınız için seçeceğiniz ayakkabı yerle birebir teması bulunmayan modeller olmalıdır. Ayrıca 2-5 cm aralığında bir topuğu olmalıdır. Ve mutlaka ayakkabının iç kısmında bir topuk yüksekliği desteğinin bulunması gerekmektedir. Bu topuk yüksekliği hem hareket halinde yaylanmayı sağlar hem de ayağın sağa sola dönüp burkulma sorunları yaşanmasını önler.

Ayakkabının ön kısmında bulunan yükseklik ayak parmaklarına zarar vermeyecek ölçüde olmalıdır.
Ayakkabılarını çıkardıktan sonra hem ayakkabıyı hava alacak bir yere koyup havalandırmalı hem de çocuğunuzun ayaklarını yıkamalısınız. Hatta bir süre çorap giymeden hava almasını ve rahatlamasını sağlamalısınız.

Ayakkabı satın alırken mutlaka çocuğunuza denettirmelisiniz. Ayak numarasını biliyor olmanız o ayakkabımın çocuğunuza uygun olduğunu göstermez. Kalıptan dolayı numara aynı olsa bile farklılıklar yaşanabilir. Ayakkabıyı denerken ön kısımda bir parmak kadar boşluk olmasına dikkat edilmelidir. Bu boşluk ayakta olacak şişlik için gerekli alandır.

Yanlış ayakkabı seçimi çocuğunuzda basma ve yürüme sorunlarına yol açar. Yanlış ayakkabı nedeni ile çocuğunuz içe veya dışa basmaya başlayabilir. Çocuğunuz büyüme döneminde olduğundan dolayı kıkırdaklarında ağrılar oluşabilir. Topuk ağrısı en sık rastlanan ağrılardan biridir. Topuk desteği olan ayakkabı bu açıdan çok önemlidir.

Ayakkabının ön kısmında yeterli boşluk olmadığında tırnak batması ya da tırnak şekil bozuklukları gibi problemler oluşabilir.

Bir diğer problem ise düztaban rahatsızlığıdır. Eğer çocuğunuzun ayağında yüksek kavis var ise ve ona uygun ayakkabı alınmadıysa düztaban gibi şekil bozuklukları görülebilir.

Çocuğunuzun spor yaparken giydiğini ayakkabıyı günlük hayatta giydirmemelisiniz. Çünkü spor ayakkabıları daha esnek yapıda olduğundan dolayı günlük hayatta basma kusurlarına yol açabilir.

Aynı şekilde günlük hayatta giydiği ayakkabılar daha sert bir yapıda olduğundan dolayı spor yaparken kullanımı için uygun değildir ayaklarında yaralanmalara sebep olabilir.

Ayrıca yapılan spor türüne uygun bir ayakkabı tercih edilmelidir. Her spor türünün farklı gereksinimleri olduğunu göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.