Yatak Odanızda Bulunmaması Gerekenler

Anasayfa / Dekorasyon / Yatak Odanızda Bulunmaması Gerekenler
Yatak Odanızda Bulunmaması Gerekenler

Yatak odası dekorasyonunda tercih ettiğiniz eşyalar sizin kişiliğinizi ve zevklerinizi yansıtmaktadır. “Aslan yattığı yerden belli olur” sözü bu durumu çok iyi ifade etmektedir. Günün neredeyse 3’te 1’ini geçirdiğimiz yatak odalarının çok iyi bir şekilde dekore edilmesi önemli bir konudur. Ancak yatak odasını dekore ederken bazı konulara çok dikkat etmelisiniz.

Renk seçimi

Renklerin ruh halimiz ve davranışlarımız üzerinde çok büyük etkileri vardır. Renklere göre ruh halimiz sakin ya da gergin hale gelebilir. Hatta bazen bir ürünü modeline dikkat etmeksizin sırf renginden dolayı bile beğenip satın alabilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonunda yumuşak tonlardaki renkleri tercih etmenizde fayda var. Bu daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle yumuşak mavi tonları yatak odası için çok doğru bir tercihtir. Bunun yanı sıra yeşil, açık sarı ve ve gümüş tonları da yatak odası için kullanılabilecek renklerdir. Ancak yatak odasında mor, kırmızı ve beyaz renkleri kesinlikle kullanmamalısınız.

Yastık kullanımı

Yatağınızın üzerinde küçük yastıklar kullanmak ortama samimi bir hava katsa da kullanım açısından çok da pratik olmayabiliyor. Her uyumak istediğinizde yastıkları toparlamak sabah da yastıklarınızı yeniden yerine yerleştirmek zorunda kalırsınız. Ve buda bir süre sonra sıkıcı ve yorucu hale gelmeye başlar. Oysaki uyuyabilmek için sadece bir yastığa ihtiyacınız vardır. O nedenle gereksiz yastıklarla yatağı boğmanın bir gereği yoktur.

Kirli sepeti

Kirli sepetinizi yatak odanızda bulunduruyor olmanız sürekli size çamaşır yıkamanız gerektiğini düşündürecek ve strese girmenize neden olacaktır. Bunun dışında kirli çamaşırlar yatak odanızda kötü bir kokuya neden olur ve sizi rahatsız eder. O nedenle kirli sepetinin yeri yatak odası olmamalıdır.

Yatağınızın ömrü

Birçok şeyin olduğu gibi yataklarında bir son kullanma tarihi vardır. Ortalama bir yatağın ömrü 8-10 yıl olmasına rağmen birçok insan 20 yıla kadar aynı yatağı kullanır. Yatak ömrünü doldurduğu zaman sizi rahatsız etmeye ve vücudunuzda ağrılar oluşmasına neden olur. Rahat bir şekilde uyuyamadığınızda ve ağrılarınız oluştuğunda kendinizi sürekli yorgun ve sinirli hissedebilirsiniz.

Televizyon

Yatak odasında uyumadan önce televizyon izlemek bazı kişilerin çok hoşuna gitse de çok da doğru bir alışkanlık değildir. Çünkü uykudan önce son ana kadar televizyon izliyor olmak sizi kötü etkiler ve sağlıklı bir uyku uyumanıza engel olur. O nedenle yatak odasını televizyon izleme alanı olarak kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Açık renk perdeler

Yatak odasında mümkün olduğunca pencerelerin tamamını kapatacak şekilde kalın perdeler kullanılmalıdır. Açık renklerde ve ince perdeler ışığı içeri sızdıracağı için rahat uyumanıza engel olur. Özellikle de gün içerisinde şekerleme yapmak istediğinizde bu büyük bir sorundur.

Kalın çarşaflar

Kullanacağınız çarşaflar çok kalın olmamalıdır. Çünkü bu uyurken sizi rahatsız ederek rahat uyumanıza engel olabilir

Nakışlı yastık kılıfları

Yastık kılıflarındaki nakışlar görüntü olarak hoş görünebilir ancak kullanım açısından hiç de öyle değildir. Çünkü yastık kılıfının üzerindeki bu işleme uyurken yüzünüzü rahatsız edeceği için rahat bir uyku uyumanızı engeller. Ve yüzünüzü tahriş edip iz bırakabilir.

Halı büyüklüğü

Yatak odanızda kullandığınız halı gereksiz bir büyüklükte olmamalıdır. Halının yatağı altına kadar gelmesi ya da odanın zemininin tamamını kaplaması gerekmez. Sabah uyandığınızda yataktan kalkarken ayaklarınızın üşümemesi amacı ile küçük halılar kullanılabilir. Soğuk zemine basmazsanız güne daha olumlu başlayabilirsiniz.

Aydınlatma

Yatak odası dekorasyonunda yatağın üstünde asılı olan büyük bir avize çok doğru bir tercih değildir. Işık doğrudan gözünüze geleceği için yatağa yattığınızda kolay bir şekilde uyku moduna geçemezsiniz. Örneğin yatakta kitap okumak istediğinizde bu ışık size fazla gelip rahatsız eder. Yatak odası aydınlatması olarak yatağın iki ucunda kullanılan aydınlatma ürünleri daha doğru tercihlerdir.

Yatak yüksekliği

Yatağınız yerden ne kadar yüksek olursa kendinizi o derece güvende hissedebilirsiniz. Ve yatağınızın altında depolama imkanınız oluşur. Bazalı yataklar kullanabilirsiniz.

Yatak başlığı

Yatak başlığının olmaması yatağınızın da bir eksiklik oluşturur. Bu nedenle mutlaka yatağınıza bir başlık almalısınız. Böylece odanız daha hoş görünecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.