Yatak Odası Dekorasyon Modelleri

Anasayfa / Alışveriş / Yatak Odası Dekorasyon Modelleri
Yatak Odası Dekorasyon Modelleri

Uyku sağlıklı yaşam için gerekli olan ve hepimiz için önemli olan bir konu. Günde 8 saat uyumamızın sağlığımız için gerekli olduğunu uzmanlar her fırsatta hatırlatmakta. Buda günümüzün 1/3’ü demek oluyor.

Zamanımızın bu bölümünü yatak odasında geçireceksek ve bu süreç bizim için önemliyse yatak odasının dekorasyonu ve oranın atmosferi de bu nedenle çok önemlidir.

Odanız genişse zaten çok büyük bir avantaja sahipsiniz demektir. Ama yeteri kadar büyük değilse de yine de endişelenmenize gerek yok çünkü dekorasyon hileleriyle olduğundan daha büyük göstermek sizin elinizde.

Genelde yatak odalarında çok büyük ve koyu renk tablolar kullanılır ama bu çok büyük bir hatadır. Bunun yerine daha minik boyutlarda ve açık renklerde tablolar tercih edilmelidir ki diğer türlü mekanı daha küçük göstermesin.

Eğer odanızın ferah ve büyük görünmesini istiyorsanız renk seçimleriniz açık tonlarda olmalıdır. Basık ve güneş görmeyen odalar için açık renkler en doğru seçimdir. Kırık beyaz, leylak, bej, şampanya tonları tercih edilebilecek renkler arasındadır.

Duvarlarda olduğu gibi zeminde de taş yada ahşap olsun fark etmez ama mutlaka açık renkler seçilmelidir. Bazı bayanlar yere dökülen şeyler yada kıl gibi şeyler çok belli olmasın diye zeminin koyu renk olmasını tercih etmekte. Eğer böyle düşünenlerdenseniz yatak, dolap gibi eşyaları açık renk seçerek renkleri dengeleyebilirsiniz. Bu sayede çok boğucu karanlık bir oda olmamış olur.

Dekorasyon konusunda ayna ortama büyük etki etmekte. Ayna bulunan ortam her zaman daha geniş görünmekte. Odanın bir bölümünde kullanılan boy aynası odaya derinlik katıp daha büyük görünmesini sağlar. Eğer boy aynası kullanmak için odanız müsait değilse gardırobunuzu dış tarafı aynalı olan modellerden seçmelisiniz.

Odayı boğmamak adına komedin yada yada çekmecelerin üzerine çok fazla aksesuar doldurmamalıyız. Gereksiz fazlalıklar mutlaka dolapların içinde olmalı.

Tabi ki çok geniş bir yatak odanız varsa biblo yada fotoğraflarla süsleyebilirsiniz ama ortam küçükse bu daha da küçük ve karmaşık görünmesine sebep olacaktır. Örneğin makyaj masanızın üzerinde takı kutusu ve parfümden başka şey bulundurmamakta fayda var.

Yatak odası için önemli olan detaylardan biride aydınlatma. Eğer gece yatmadan önce kitap okumayı seven biriyseniz yatağın yanında kolay ulaşabileceğiniz bir ışık düğmesi şart.

Yada makyaj yapacağımız kısımda ışığın yeterli olması çok önemli. Yüksek tavanlı bir eviniz varsa sarkık avizeleri tercih edebilirsiniz. Ama tavan yüksekliği çok fazla değilse sarkık avizeler pek kullanışlı olmaz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.