Yataktan Yorgun Kalkıyorsanız Yapmanız Gerekenler

Anasayfa / Psikoloji / Yataktan Yorgun Kalkıyorsanız Yapmanız Gerekenler
Yataktan Yorgun Kalkıyorsanız Yapmanız Gerekenler

Yaşamımızın yaklaşık üçte biri uykuyla geçmekte. Uyku hali bedenen ve ruhen arınma sağlayan bir dönem diyebiliriz. Sağlıklı bir uyku vücut için gerçek bir detokstur aslına. Hem yenilenme hem de güne dayanıklı ve enerjik başlamak için ihtiyaçtır. Çocuklarda da büyüme hormonun salgılandığı dönem uyku halidir.

Fakat bazı rahatsızlıklar uyku kalitesini bozan etkenler haline gelir. Kalp yetmezliği, solunum yolu hastalıkları yada uyku apnesi gibi rahatsızlıklar bunlardan biridir.
Bebek ve çocuklarda uyku süresi yetişkinlere oranla daha uzun sürelidir. Yaş ilerledikçe uyku süresinde azalma görülür. Çocuklarda 8-10 saat olan uyku ihtiyacı ilerleyen yaşlarda 5-6 saate kadar düşmekte.

Uyku sorunlarının en başında ruhsal problemler gelmekte. Sık uyanma yada uykuya dalamama, erken uyanma, yorgun kalma gibi olumsuz etkiler genelde hep psikolojik sorunlardan kaynaklanmakta.

Uyku kalitesini artırmak için nelere dikkat etmeliyiz:

*Gerçekten uykunuz gelmeden yatağa geçmeyin.

*Gün içerisinde bedeninizi yoracak küçük egzersizler yapın.

*Gün içinde sıkıntılar yaşamış olabilirsiniz fakat bu sorunları gece yatakta düşünerek çözme gibi bir şansınız olmadığı için mümkün olduğu kadar kafanıza takıp düşünmemeye çalışın.

*Sıkıntılarınızı yatağa yattıktan sonra eşinizle paylaşmayın bu kendi uyku kalitenizi düşüreceği gibi eşinizin de canını sıkıp uyumasına engel olur.

*Gün içerisinde kısa kestirmeler yaptıysanız gece uyumanızı engelleyebilir.

* Genelde herkesin çok hoşlandığı bir yöntem olsa da TV karşısında uyumamaya dikkat edin çünkü bu gerçekte çokta dinlendirici bir uyku olmayacaktır.

* Uyumak için asla alkol kullanmayın. Eğer uykuya dalmak için bu yönteme ihtiyaç duyacak hale geldiyseniz psikiyatrik bir probleminiz olabilir mutlaka psikiyatrist desteği almalısınız.

* Gece yatış ve sabah kalkış saatlerinizde mümkün olduğu sürece değişiklik yapmayın. Biyolojik bir uyku düzeniniz olmalı.

*Yatmadan önce ağır yemekler yememeye dikkat edin. Bu midenizi rahatsız edeceği için uyku sorununa neden olur.

*Kendinize hobiler edinin. Bu gün içinde yaşanan stresi azaltacağı için uykunuzu olumlu yönde fayda sağlayacaktır.

* Gece oturup gündüz uyumak gibi biyolojik dengenizi bozacak alışkanlıklardan uzak durun.

* Uykunuzun kaçtığı zamanlarda ılık bir duş almak sizi rahatlatıp uyuyabilmenize yardımcı olacaktır.

* Eğer çay ve kahve içmek uykunuzu kaçırıyorsa akşam saatlerinde bu gibi içeceklerden uzak duralım

* Eğer tüm bu detaylara dikkat ediyorsanız ama yine de uyku sorunu yaşıyorsanız ve bu sürekli olan bir durumsa mutlaka biz uzmandan yardım almanızda fayda var.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.