Yaz Aylarında Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Anasayfa / Hamilelik / Yaz Aylarında Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Yaz Aylarında Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamilelik sürecinde yaşanan değişimlerden dolayı zaten zorlu bir dönemden geçmektesinizdir. Birde buna yaz aylarında havanın aşırı sıcak ve nemli olması eklenince daha da zor bir hale gelmektedir.
Yaz aylarını hamile olarak geçiriyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli konular bulunmaktadır.

İşte onlardan bazıları:

Tatile çıkmadan önce doktorunuzla görüşün

Hamilesiniz diye tatilden mahrum kalacak değilsiniz. Eğer doğru bir şekilde planlama yaparsanız çok da güzel ve rahat bir tatil geçirebilirsiniz. Ancak bu tatile çıkmadan önce mutlaka doktorunuza gidip muayene olmalı ve herhangi bir sakıncalı durum söz konusu olup olmadığını öğrenmelisiniz. Tatilinizi gebelik döneminin 32. Haftasından sonraya bırakmamaya dikkat edin. Çünkü son haftalara girdiğinizde her an erken doğum riski söz konusu olabileceğinden dolayı bu konuda dikkatli davranmalısınız. Ayrıca tatil için gittiğiniz bölgede size en yakın olan sağlık kuruluşlarının yerini öğrenmeli ve gerekli bir durumda panik yapmadan oraya ulaşabilmelisiniz. Tatil bölgesinde beslenmenize ve hijyeninize çok daha fazla dikkat etmelisiniz. Böylece sorunsuz bir tatil geçirebilirsiniz.

Su tüketimini artırın

Gebelik döneminde olumsuz etkilerden korunmak için bol bol su tüketmeniz gerekmektedir. Özelliklede yazın sıcak günlerinde çok fazla su kaybı yaşanırken içtiğiniz su miktarının her zamankinden daha fazla olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü içtiğiniz su sadece sizin değil bebeğinizin de ihtiyacıdır. Bunu aklınızdan çıkartmamalısınız. Siz çok fazla su tüketme alışkanlığı olmayan biri olabilirsiniz ancak artık düşünmeniz gereken biri daha var.

Güneşe çıkma saatlerine dikkat edin

Güneşin çok fazla olduğu öğle saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmamaya çalışın. Eğer dışarı çıkmak zorunda iseniz de mutlaka güneş kremi sürmeli ve geniş kenarlı şapka takmalısınız. Açık renkli ve keten kumaşlı giysiler giymelisiniz. Ayrıca yanınıza mutlaka su almayı unutmamalısınız.

Her gün mutlaka soda için

Yaz aylarında su ihtiyacının artması ile orantılı olarak mineral ve tuz ihtiyacı da artmaktadır. Bunun içinde günde 1 şişe soda içmeniz çok faydalıdır.

Yürüyüş ve yüzme

Bacak ve sırt kaslarınızın rahatlaması ve hamilelikten kaynaklı ağrıların azalması için bol bol yüzmek ve yürüyüş yapmak çok faydalıdır. Yüzme imkanınız yok ise bu açığı bol bol yürüyüş yaparak kapatabilirsiniz. Böylece dolaşım sisteminize fayda sağlayıp ödem oluşmasını engellemiş olursunuz.

Uzun yolculuklar için uçağı tercih edin

Yazın tatile giderken eğer uzak mesafede bir yere gidilecekse araba ile değil de uçak ile gitmeyi tercih etmeniz daha doğrudur. Bu sayede uzun süre bacaklarınızı sarkıtıp aynı pozisyonda oturmak zorunda kalmazsınız. Eğer kendi aracınız ile gitmek zorunda iseniz de çok sık mola vermeli ve kısa yürüyüşler yapmalısınız.

Klima kullanımına dikkat edin

Eğer evinizde klima kullanıyorsanız gebelik döneminde klimanın filtrelerinin temizliğine çok daha fazla dikkat etmelisiniz. Klimadan kaynaklı enfeksiyonların oluşmasını engellemek için bu çok önemlidir. Ayrıca klimanın bulunduğu ortamı sık sık pencereyi açıp havalandırmalısınız. İçeriye temiz hava girmesi çok önemlidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.